3 Boyutlu Zemin Ve Duvar Kaplaması Nedir? Nerelerde Kullanılabilir?

3 boyutlu zemin ve duvar kaplaması, normal kaplamadan farklı olarak üçüncü boyut hissi veren kaplamalara verilen addır. Bu tür kaplamalar, farklı bir dekorasyon arayışı içerisinde olan kişiler tarafından tercih edilir. 3 boyutlu kaplamalarda desen ve renk seçimi büyük önem taşır. Kullanılacak odaya uygun desen seçimi, odada ilgi çekici bir görüntü elde etmeye yardımcı olur.
Bu kaplama türleri, zeminde veya duvarda derinlik hissi yaratmak için kullanılır. Özellikle tasarım ofisi gibi yaratıcılığın ön planda olduğu ofislerde sıklıkla tercih edilirler. Evlerde ise zeminden daha çok duvar kaplaması olarak uygulanır. Bu kaplama malzemelerinin kendisi oldukça yoğun olduğu için genellikle beyaz veya gri mobilyalar tamamlanması gerekir.

3 Boyutlu Zemin Kaplaması Nasıl Uygulanır?

3 boyutlu zemin veya duvar kaplaması, genellikle epoksi olarak uygulanır. Uygulama aşamasında zemin için özel olarak hazırlanan bir solüsyon kullanılır. Solüsyonun doğru oranda hazırlanması uygulamanın başarılı sonuçlar vermesi için oldukça önemlidir.
Eğer solüsyon üretici tarafından belirtilen oranlarda hazırlanmazsa uygulama sırasında birçok sorun ortaya çıkabilir. Solüsyonun yanlış oranda karıştırılması sonucunda zemin kaplamasını oluşturacak olan solüsyon erken donabilir. Bu da uygulamada hatalar olmasına yol açabilir.
Uygulama öncesinde zemin iyi bir şekilde temizlenmezse kir ve çatlaklar 3 boyutlu kaplama malzemesinde pürüzlü bir görüntü elde edilmesine neden olabilir. Uygulamayı yapan kişilerin 3 boyutlu zemin ve duvar kaplama konusunda uzman olması gerekir. Zemin kaplama solüsyonu kimyasal bir malzeme olduğu için uygulama sırasında dikkat etmek gerekir.

3 Boyutlu Kaplama Her Zemine ve Duvara Uyar Mı?

3 boyutlu kaplama, dekorasyona uyduğu sürece tüm zemin ve duvar türlerinde uygulanabilir. Bazı durumlarda kaplama yapılmadan önce zemin ve duvar düzeltme işlemi yapılmalıdır. Bu işlemin amacı, kaplamanın pürüzsüz bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır.
Hayalinizdeki tasarımı, deseni ve rengi seçtikten sonra evinizin istediğiniz odasına bu kaplamaları uygulayabilirsiniz. En iyi sonuçlar banyo ve mutfak gibi alanlarda elde edilmektedir. Yine de 3 boyutlu kaplamaların uygulama alanı konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

3 Boyutlu Kaplama Ne Gibi Avantajlar Sunar?

3 boyutlu zemin kaplamasının en önemli avantajı yarattığı görsel derinliktir. Epoksi yer kaplamaları, benzersiz görsel etkiler sunar. Muhteşem görünüşünün yanı sıra benzersiz estetik özellikleri sayesinde iç mekan tasarım sorununa etkili bir çözüm olur. Doğru 3 boyutlu zemin tasarımı, rengi ve deseni seçildiğinde ve doğru bir işçilikle uygulandığında, bu uygulama odaya yeni bir hava katar. Uygulama seçenekleri sınırsız olduğu için evin tüm odalarında farklı tasarımlar uygulanabilir.
Bu tür kaplamalar aynı zamanda yüksek dayanıma sahiptir. Malzemenin çamaşır suyu ve günlük temizlik ürünlerine karşı dayanıklı olması da oldukça büyük bir artı olarak sayılabilir. Bu nedenle bu türzemin uygulamaları, işletmeler ve insan yoğunluğunun çok olduğu mekanlarda yaygın olarak tercih edilir.
Diğer bir avantaj ise zemin kaplamasının bakım kolaylığıdır. Epoksi kaplama olan 3 boyutlu zemin, herhangi bir ek yerine, çatlağa veya gözeneğe sahip değildir. Bu nedenle her türlü toz, kir, su ve kimyasal karşısında yüksek dayanıma sahiptir.

Epoksi ile yapılan 3 boyutlu zemin kaplamaları sağlık dostudur ve hijyeniktir. Malzemenin yapısı, zeminde patojen veya bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Kokusuz olan ve zararlı kimyasal yayılımı yapmayan malzeme insan sağlığı için herhangi bir tehlikeye sahip değildir. Ayrıca epoksi malzeme, olası bir yangın durumu da dahil olmak üzere yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.

 

3 Boyutlu Kaplamanın Eksileri Var Mı?

Farklı bir ev dekorasyonuna sahip olmak her zaman zahmetli bir süreçtir. Çekici 3 boyutlu kaplamalar için de aynı durum geçerlidir. Bu kaplamaların en büyük eksisi, uygulamanın diğer zemin kaplamalarına göre daha uzun sürmesidir. 3 boyutlu zemin uygulamasının tam olarak bitmesi için 3 ila 5 gün arasında bir süre gerekir. Detaylı uygulamalarda ve geniş zeminlerde bu süre bir haftaya kadar uzayabilir.
Ayrıca bu zemin kaplaması standart parkeye göre daha yüksek fiyatlıdır. Uygulamanın çok yaygın olmaması nedeniyle işi doğru bir şekilde yapan usta bulmak da zorlayıcı olabilir. Diğer bir eksi ise epoksi kaplama zeminlerin beton ve mermer zemin kadar soğuk olmasıdır. Parke zeminin aksine yere her bastığınızda sizi soğuk bir zemin karşılar.