Satın Aldığınız Evin Depremde Yıkılmama Garantisi Var Mı?

Herkes depreme karşı dayanıklı, sağlam ve güvenli bir evde oturmak ister. Sağlam bir ev seçmek için ise satın alma işleminden önce detaylı bir araştırma yapılır. Maalesef satın aldığınız evin depremde yıkılmama garantisi yok. Ama satın almadan önce bazı noktalara dikkat ederek evin sağlam olmasını sağlayabilirsiniz.
Teknolojiyle birlikte inşaat uygulamaları da değişiyor. Günümüzde 70li ve 80li yıllardan kalan yapılar, deprem açısından risk oluşturuyor. Bir de binaların yıpranma payı eklendiğinde depremde yıkılma riski daha da artıyor. Ancak artık bir çözüm var. Kentsel dönüşüm uygulamaları, depremde yıkılma riskini en aza indiriyor. Siz de kentsel dönüşüme girmiş evlerden birini satın alabilirsiniz. Ya da dönüşüme girmemiş evler de uygun fiyatları nedeniyle tercih edilebilir. Peki depremde yıkılma olasılığı az olan bir ev seçmek için nelere dikkat etmelisiniz.

Binanız Riskli Yapı Sınıfında Mı?

İlk olarak satın alacağınız dairenin bulunduğu binanın riskli yapı olup olmadığını ele almalısınız. Genellikle riskli yapı değerlendirmesi yapılırken konunun uzmanlarında başvurmak gerekir. Riskli yapı satın almak, binanın depremde yıkılma olasılığını yükseltir.
Riskli bina satın almak istemiyorsanız, kentsel dönüşüm sürecinden geçmiş binaları tercih edebilirsiniz. Dönüşüm sürecini tamamlamış binalar yeni inşa edilmiştir. İnşa sürecinde ise yeni deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılırlar. Bu nedenle eski binalarla karşılaştırıldığında, yeni binalar depreme karşı daha dayanıklı olabilir.

Kentsel Dönüşüm Yıkılmama Garantisi Sunar Mı?

Depremde yıkılma riskini en aza indirmek istediğiniz ve kentsel dönüşüme uğramış bina satın almaya karar verdiğiniz. Aklınıza gelen ilk soru şu olacaktır. Kentsel dönüşümle yeniden yapılmış bina depreme karşı yıkılmama garantisi sunar mı?
Maalesef bu sorunun cevabı koca bir hayırdır. Bu binalar, eski binalara göre daha dayanıklı olabilir ve riski azaltabilir. Yeni inşaat yönetmelikleri kapsamında, yeni binalar depreme dayanıklı malzeme ve süreçlerle yapılmaktadır. Bu durumda ise eski binalara göre depremde zarar görme riskleri azalmaktadır. Ama tamamen depreme karşı koruma diye bir şey söz konusu değildir.

Bina Nasıl Bir Zeminde?

Binanın bulunduğu zemin, deprem meydana geldiğinde aldığı hasarı belirleyecektir. Zemin, birçok durumda binanın yaşından bağımsız olarak etki eder. Örneğin, kaya zemine inşa edilmiş bir bina, nehir yatağındaki binadan daha sağlam olacaktır. Olası bir deprem durumunda ise sağlam temelleri olan binanın yıkılma olasılığı daha azdır.
Depremde zarar görme riskini en aza indirmek için satın alacağınız evi yakından görün. Evin bulunduğu çevreyi inceleyin. Hatta mümkünse arsa olduğu zaman çevresinde neler olduğuna bakın. Bazı durumlarda inşaat alanı açmak adına bölgedeki nehirler kurutulur. Fakat bu durum depremde büyük bir risk oluşturabilir. Bölgede eskiden yaşayan kişilerle konuşarak zeminin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Binayı Destekleyen Yapılar Neler?

Binanın zemin yapısına ek olarak, kullanılan malzemeler ve inşaat teknikleri de depreme karşı dayanıklılığı belirler. Mümkün olan durumlarda, evi satın almadan önce projeyi görün. Eğer projede yazılan değerler size anlam ifade etmiyorsa, bir uzmandan destek alabilirsiniz.
Binanın doğru malzemelerle ve doğru tekniklerle yapılması, deprem olduğu zaman en az hasar almasını sağlayacaktır. Yeni evinizi almadan önce tüm detayları öğrenin. Binanın inşaatı sırasında uygulanan denetim süreçleri, kaliteli malzeme kullanılmasını sağlayacaktır.

Binanın Dış Cephesinde Su Yalıtımı Var Mı?

Dış cepheye yapılan yalıtım, binanın depremde daha az hasar görmesine yardımcı olur. Yağmur ve rüzgar gibi dış etkenler, binanın cephesini yıpratır. Bu yıpranma ise binada kullanılan malzemelerin dayanımını azaltır. Olası bir deprem durumunda ise düşük dayanımlı malzemeler daha fazla hasar görür. Doğru bir şekilde uygulanan dış cephe su yalıtımı, binanın sağlığını koruyacaktır. Yıpranma oranı azalacağı için bina depreme karşı daha dayanıklı olacaktır.

Başka Ne Yapabilirim?

Depremin ne zaman olacağını tahmin etmemiz neredeyse imkansız. Ancak bildiğimiz tek bir şey var. Türkiye, yüksek deprem riskine sahip bir ülkedir. Bu nedenle satın aldığınız evin depreme karşı korunması önemlidir. Yukarıdaki önlemleri aldıktan sonra yapabileceğiniz bir şey daha var. Olası bir deprem durumunda canla başla çalışıp satın aldığınız evi koruyabilirsiniz. Deprem sigortaları size bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca deprem konusunda bilinçli olmak ve gerekli temel eğitimleri almak, depremi en az hasarla atlatmanıza yardımcı olacaktır.