Lento Nedir?

Yük taşıma sistemleri yapı ve inşaat alanında etkili bir yere sahip olarak tüm çalışmalarda kullanılmaktadır. Bu nedenle yapıların içerisinde yer alan yapı malzemelerine ekstra dikkat edilmeli ve yapı malzemelerinin gerekli işlemlerini sağlaması için uygun yerlerde kullanılması gerekmektedir. Yükleri taşıma konusunda lento nedir sorusuna da bakılabilir. Lento, kapı pencere gibi alanlarda açıklıkların ütüne konmakta olan ahşap, betonarme ya da çelik yapılı kiriş olarak tanımlanmaktadır. Kiriş yapısı proje içerisinde uygun olan çizimlerle tanımlanmaktadır. Bu nedenle çizimlere uygun olarak lento nedir sorusuna karşı bir cevap verilmesi mümkün olmaktadır. Lento kullanımında yapılması gereken gerekli kalıp işlemleri söz konusu olacaktır. Her aşamada bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lento Kalıbı
Kalıp hazırlama işlemlerinde genel olarak belirli kurallar bulunmaktadır. Lento nedir sorusuna gelindiğinde ise lento için belirli bir kural yapısı bulunmaktadır. Lento kalıbı için uyulması gereken kurallar;
• Kalıp yapımında 2. ya da 3. Sınıf bir çam kereste kullanılması gerekmektedir.
• Lento kalıbı çıkartılırken, mimari açıdan ve statik projelerdeki ölçülere uygun bir şekilde kesit ve görünüşleri projelerde çizilmesi gerekmektedir.
• Kalıp yapımı sırasında kanat tahtalarından başlanması gerekmektedir. 20 santimetre genişliğinde yer alan kanat tahtalar 50 santimetre ara ile çakılmış olun kalıplara tutturulmaktadır.
• Kalıbın yan bölgelerden herhangi bir açma yapmaması için takviye lataları ve payandaları çakılması gerekmektedir.
• Hazırlanmış olan lento kalıpları üstten açılma yapmaması için belirli aralıklarla gerçi çıtaları çakılmaktadır.

Çeşitleri
Lento nedir sorusunda lento çeşitleri de bilinmesi gerekmektedir. Genel olarak lento çeşitlerine bakıldığında;
• Yerinde dökülmek üzere hazırlanan lentolar
• Özel bir üretim ile yapılmış olan, demir donatılı lentolar,
• Prefabrike lentolar,
• Ahşap lentolar
Bu çeşitlerin her biri farklı alanlarda kullanılması için yapılmaktadır. Bu nedenle bir yapı içerisinde lento kalıbı hazırlanması sırasında kullanılacak bölgeye özel olarak bir seçim yapılması gerekmektedir. Lento kalıp yapısı ve sistemsel olarak yük taşınabileceği için doğru bir çalışma yapılması gerekmektedir. Çalışmalarda çizimlere ve proje sistemlerine uygun bir şekilde yapı kullanımı yapılması gerekmektedir.