Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri olan Leman Cevat Tomsu, İstanbul Mimarlar Odası’na kaydolan ilk kadın mimar olması nedeniyle “Türkiye’nin ilk kadın mimarı” olarak kabul edilmektedir. 1913 yılında Kayseri’de doğan Leman Cevat Tomsu, Türk mimarlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Tomsu’nun Babası aslen Tavlus’un köyünden olmakla birlikte soy ismini aynı köyün meydanının ismi olan Tomsu meydanından almıştır.
Leman Cevat Tomsu’nun Eğitim Hayatı
Çok küçük bir yaşta, 5 yaşında Erenköy Kız Lisesi’ne iyi bir eğitim alması için yatılı olarak gönderilen Tomsu, ilk ve ortaöğretimini yine bu okulda tamamladı. O büyürken hem Dünyada hem de Anadolu’da birçok şey hızla değişiyordu ve Tomsu böyle bir ortamda eğitimine devam etti. Yeni kurulan Cumhuriyet ile birlikte her alana yayılması istenilen modern toplum olgusu etkisini mimarlık alanında da gösterdi ve çağdaş toplum kurma hayali ile birleşen etki kadınlar içinde değişimlere sahne oldu. Nihayet 1930 yılında Güzel Sanatlar Akademisine kayıt olan Leman Cevat Tomsu 1934 yılına yüksek lisansını da tamamlayarak 427 numaralı diploması ile beraber Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri oldu.

 

Leman Cevat Tomsu’nun Meslek Hayatı 1934 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nden mimar olarak mezun olan Tomsu, iş pratiğine İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde şehircilik uzmanı Martin Wagner’in yanında çalışarak başladı. Bir yandan çalışmaya devam eden Tomsu akademik kariyerine de devam etti ve 1941 yılında, daha sonra kitap olarak yayınlanacak olan “Bursa Evleri” konulu teziyle doçent unvanını aldı. Akademik kariyer için 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne girdi. Buradaki görevi süresince İtalya, İsveç, Almanya, Fransa ve İsviçre’nin bazı şehirlerinde “Harp sonrası gelişmiş mimarlık ve şehirleşme sorunları.” üzerine etütler yaptı.
Tomsu kendini mesleğinde geliştirmeye devam etti ve 1938-1954 arası katıldığı yarışmalarda 5’i birincilik olmak üzere 14 ödül aldı. Bir mimar olarak ilk verdiği eserlerde döneminin modern ve sade yaklaşımını yansıtan Tomsu ilerleyen yıllarda geleneksel sanat anlayışına daha yakın olan eserler verdi.
Yeni yıkılan bir imparatorluk ve sil baştan kurulan bir Cumhuriyette birçok kişi tarafından ‘’erkek mesleği’’ olarak kabul edilen mimarlık mesleğini gerçekleştiren ilk kadınlardan biri olan Leman Cevat Tomsu, 1975 yılında emekli oldu ve geriye birçok ünlü yapıt, ödül ve kitap bırakarak 29 Nisan 1988 tarihinde ise hayata gözlerini yumdu.