Yapı Maliyeti

Yapı Maliyeti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her yıl yapı maliyeti hesaplarında yaklaşım yapı maliyetleri duyurur. Yapı maliyet hesabı yapılırken ortalama bu fiyatlar dikkate alınır. Yeni yılın yapı yaklaşık maliyetleri ortaya çıkana kadar eski birim maliyetler kullanılır. Yeni yılın maliyetleri çıktığı an eski yapı maliyetleri rafa kaldırılır. Yapı maliyet birim fiyatları her yıl Resmi Gazete üzerinden duyurulur.

Mühendislik ve Mimarlık hizmet bedelleri hesabına kullanılan maliyetler yapıların sınıfına göre belirlenir. Yani yapı maliyeti hesabında yapıların sınıfı dikkate alınır. Öncelikle maliyeti hesaplanacak yapının hangi sınıfa girdiği belirlenir. Bu yapının ait olduğu sınıfın metrekare birim maliyeti araştırılır. Bedeli hesaplanacak olan yapının metrekaresi ile çarpılır. 5 farklı yapı sınıfı ve bu sınıflar altında yer alan yapı grupları vardır. Hepsinin yapı maliyeti hesabındaki birim fiyatları birbirinden farklıdır. Aynı sınıftaki yapılar farklı gruplarda yer alıyorsa metrekare yapı maliyetleri de farklı olacaktır.

Mimarlık mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılan yapı yaklaşık birim maliyetleri kullanımı da dikkate alınır. Normal şartlarda bir yapının yaklaşık maliyet hesaplaması sırasında en doğru sonucu her imal edilecek malzemenin tek tek hesaplanması gerekir. Elektrik, mekanik ve inşaat imalat sırasında tüm iş kalemlerinin hesabı için nakliye hizmetinin bedeli de eklenir. Ancak bu işlemler çok fazla vakit gerektirdiği için önceden bir yapının tahmini olarak ne kadar maliyete sahip olacağı hesaplanmak istendiği zaman öncelikle yapının sınıflara göre maliyet hesabı yapılır. Mimarlık ve mühendislik hizmet bedelleri hesabında yapı yaklaşık birim maliyetleri kullanılır. Bu sayede çok kısa sürede yapının tahmini toplam maliyeti ortaya konur.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Yapı Maliyet Hesabı

Yapıların yapı sınıfındaki birim maliyet tutarı kullanma yoluyla hesap yapmak için öncelikle yapıların alanını bilmek gerekir. Yapı alan hesaplanırken de yapının en aşağı katının taban alanı dikkate alınmaz. Dikkate alınacak olan şey tüm katların alanıdır. Mesela 150 metrekare bir alanı olan 5 katlı binanın maliyet hesabında 150 metrekare 5 ile çarpılarak 750 metrekare üzerinden hesaplanır. Daha sonra bu binanın bulunduğu yapı sınıfı dikkate alınarak yaklaşık yapı birim maliyeti belirlenir. Ayrıca sınıfın içinde binanın hangi gruba girdiği de dikkate alınır. Yapının birim metrekare ortalama maliyeti yapı toplam alanıyla çarpılır. Böylece yapının yaklaşık olarak ne kadara yapılacağı hesaplanabilir.

Yapı maliyet hesabı bir projede en az projenin uygulanma aşaması kadar önem taşır. Çünkü yanlış yapılan bir maliyet hesabı ya da öngörülemeyen bir ayrıntının ortaya çıkışı elde edilecek karı azaltacaktır. Hatta bazı durumlarda zarar edilmesine bile yol açabilir. Ancak yapı maliyeti hesaplarken yaklaşık bir değer belirlemek mümkün olmaz. Bu yüzden genel yapı yaklaşık maliyet hesabı yapılır. Yapılan hesabın gerçek maliyette %5’ten yüksek olmayacak şekilde hata payı dikkate alınır.

BU YAZILARIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İNŞAAT HESABI İLE PROJENİZİ HESAPLAMAK İSTER MİSİNİZ? Hemen Satın Al