23 Eki

Tadilat İçin Banka Kredisi Kullanmak

FİNANS, TADİLAT

Tadilat İçin Banka Kredisi Kullanmak

Evimiz, işyerimiz zamana en çok yenik düşen mekânlar arasındadır. Yapıldığı döneme göre tasarlanan bu alanlar zaman içerisinde yıpranarak eskir. Kırılmış, dökülmüş, yetersiz kalan bu görüntü, mekânın tadını kaçırmaktadır. Bu sebeple yeniden eski görünümüne gelmesi daha yeni olması için tadilata ihtiyaç duyarlar. Yapılacak tadilatın iyice düşünülüp, tasarlanması ve ona göre yapılması önemlidir. Bazen, ev ve bahçede yapılacak tadilat, yenileme ve dekorasyon ihtiyaçlarının masraflarını karşılamak hiçte kolay değildir. Ev, işyeri ya da bahçe tadilatı birçok zaman ucuza mal olamamakta kişiler, ne yapacaklarını bilememektedir. İşte bu nokta da, ev tadilat kredisi, her bankadan farklı avantajlar ile sunulmaktadır. Bankalar tarafından, konut tadilatı için verilen kredilere konut tadilat kredisi denilmektedir. Konut tadilat kredisi, konut onarım kredisi veya konut geliştirme kredisi, gibi isimler ile de nitelendirilmekte ve konutun değeri üzerinden verilmektedir.

İhtiyaç kredisi kampanyalarından bir tanesi olan, konut tadilat kredisi özellikle evini yenilemek isteyenlerin imdadına koşmaktadır. Bankaların bu konuda birbirinden farklı seçenekleri mevcut olup, tadilat kredisi kullanmak isteyenler için faiz ve vade oranları için farklı şekilde kampanyalar yer almaktadır. Artık günümüzde, hemen her bankadan tadilat kredisi çekmek mümkündür. Ancak, tadilat kredisi adı altında alınacak kredi,ekspertiz raporu sonucunda belirli miktarlar üzerinden verilmektedir. Bankalar tadilat kredisi için ekspertiz raporunun belirlediği miktarın %75’ini tadilat kredisi olarak vermektedir. Bazı bankalar ise ekspertiz raporuna ihtiyaç olmadan 25 bin liraya kadar ve 48 ay vadeli olarak tadilat kredisi kullandırmaktadır. Genel olarak bankaların kredi miktarı ve faiz oranlarına göre faizlerin 1.20 ile 1.40 arasında değiştiği bilinmektedir. Diğer tüm krediler de olduğu gibitadilat kredisinde dosya masrafı ve sigorta masrafı da eklenmektedir. Ayrıca, kredinin verildiği tarihten itibaren, kredi bitene kadar, bankalar,teminat için zorunlu deprem sigortası, konut sigortası ve hayat sigortası yapmaktadır.
Tadilat için banka kredisi kullanımında bazı bankalar çok daha avantajlı seçenekleri müşterilerine sunmaktadır. Birçok banka farklı dönemlerde tadilat kredisi için kampanyalar düzenlemekte, tadilat kredilerinde düşük faiz oranları, dosya masrafsız krediler, ya da uzun vadeli tadilat kredileri vermektedir.Diğer krediler de olduğu gibi tadilat kredisi içinde bankalar kredi kullandırmak için bir takım belgeler istemektedir. Bu belgeler arasında;

• Nüfus cüzdanı

• Gelir durumunu gösteren belge

• Maaşlı çalışanlar için, maaş bordrosu ya da net maaş tutarını gösteren iş yeri onaylı belge

• İş yeri sahipleri için vergi levhası

• Emekliler için, sadece hesap cüzdanı ve nüfus cüzdanı

• Gayrimenkul geliri olanlar için, gayrimenkullerinin tapusu istenmektedir.

Tadilat kredisi kullanmak isteyenlerin, banka kredi notlarını yüksek tutmaları gereklidir. Diğer kredilerde olduğu gibi, tadilat kredisinde de, bankalar, kredi notunun yüksek olmasını göz önünde tutmaktadır. Ayrıca kullanılacak kredinin ödemelerinin kredi kullanacak kişinin gelir miktarının %50’sinden fazlasını aşmaması gerekmektedir.Tüm bankaların, diğer krediler iin istedikleri tüm belgeler, konut tadilat kredisi için de geçerlidir.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Ev Tadilat Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aylık gelir düzeyinize ya da mevcut birikiminize göre krediye ihtiyaç duyup duymadığınızı hesaplayabilirsiniz. Eğer ortaya çıkacak olan masraf bütçenizi çok fazla zorlayacaksa kredi için başvurmanız daha düzenli bir ödeme planıyla rahatlamanızı sağlayabilir.

Her bankanın vereceği kredi, faiz oranları ve ödeme planı farklılık gösterebilir. Bu noktada ev tadilat kredisi hesaplamakla işe başlayabilirsiniz. Ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra bunu ne kadar süre içinde ödeyecek olduğunuzun planını da çıkarırsanız faiz oranları yüzünden yüklü bir meblağ altında kalmazsınız.

Örneğin ev tadilat kredisi İşbank’ta 48 ay vade ile verilebiliyor. Kredi faiz oranı ise %1,42 oluyor. Bu noktada çekeceğiniz paranın 48 ay sonundaki toplam ödemesinin ne olacağını hesaplamanızda fayda var.

Kredi çekeceğiniz bankanın müşterisi olmak her zaman avantajlıdır. Ancak müşterisi olmadığınız bir bankanın faiz oranları daha düşükse bu seçeneği de göz önünde bulundurmalısınız. Önemli olanın faiz oranları olduğunu unutmayın. Yine de önce kendi müşterisi olduğunuz bankanın sunduğu fırsatları iyi araştırın.

Örneğin; Akbank tadilat kredisi faiz oranı %1,61 olmasına rağmen kendi müşterileri için bazı özel durumlarda bu oran %1,29’a düşebiliyor.

Her yıl değişen oranlar, yenilenen kampanyalar ve fırsatlar bağlamında kredi seçeceğiniz bankayı iyi araştırın. Böylelikle bütçe ve zaman planında size en uygun olan seçimi yapabilirsiniz. Bazı bankalarda vade limiti 48 ile belirlenirken bazılarında 60 aya kadar çıkabiliyor.

Bütün bu parametreleri değerlendirirken kendi bütçenizi, belirlediğiniz ödeme planını baz aldığınızda doğru bir faiz oranı ile çekeceğiniz kredi eviniz için gerekli olan tüm tadilatı yapmanızı sağlar.

BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tadilat İle Evde Bo… 23/10/2018 Tadilat Ruhsatı Nedi… 23/10/2018