Kaba İnşaat Maliyeti Nasıl Hesaplanır

Bir inşaat yaparken ortalama bir kaba inşaat maliyeti çıkarılır. Canlıların ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli yapı malzemelerinden yapılan tesislere inşaat adı verilir. İnşaat insanları olumsuz doğa koşullarından korur ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Bir inşaat yapılırken emniyetli, ekonomik, estetik ve fonksiyonel bir yapıda bulunmalıdır. İnşaatın kendi içinde bir süreci bulunur. İnşaat evrelerine göre yapı sınıfları, kaba inşaat ve ince inşaat olarak 2 grupta toplanır. Kaba inşaat; tuğla, demir, kireç, çimento, çakıl ve kum gibi malzemelerden oluşur. Yani henüz sıva yapılmamış, çerçeveleri takılmamış, aydınlatma sistemleri çalışmaya ve boyanmış yapılardır. Duvarları boyanmamış bir inşaat için de bu söylemi kullanabiliriz.

Bir binanın kaba inşaatının hesabını yaparken bazı değişkenlere dikkat etmek gerekir. Kaba inşaat maliyeti ürünün kalitesine ve markasına göre değişebilir.

Zemin Seçimi

Zemine seçerken kaba inşaat maliyetine olan etkisi de hesaplanabilir.  Bina temel aşamasında yapılmaya başlanacaksa, zemin güçlendirilmeli ve kullanılacak malzemeler de maliyet artabilir. Kat çıkma işlemlerinde böyle bir durum ortaya çıkmaz. Çünkü burada işler çok azdır ve kaba işlerin önemli bir bölümü yapılmıştır. Ancak her iki anda da ödeyeceğiniz harç parası maliyeti vardır. Buna ek olarak da kent kesiminde ya da kurban kentte yapılan binanın inşaat be işçilik maliyetleri azalacaktır.

Kaba inşaat maliyet, inşaatta kullanılan malzeme kalitesi ve miktarına göre değişir. Tek kat olan bi binanın yapılışı ile birden çok bina yapacaklar için maliyetler bariz farklar gösterecektir. Bu tarifede metre küp ile satın alınan beton, kalıp demi ve işçilik bulunur. Duvar malzemesi olarak kullanılacak malzemenin tuğla olması durumunda daha ucuz bir maliyet çıkabilir. Ancak tuğla ateşe karşı dayanıksızdır ve ısı yalıtımı düşüktür. Bu yüzden günümüzde Ytong kullanımı son derece önemi hale gelmiştir.

Demir Seçimi

Demir malzemesi 12 mm olarak kullanırsa maliyet düşer. Beton seçimi de maliyeti kesinlikle arttıran bir araçtır. Beton çeşitlerinin zenginliği dirençten kaynaklanır. Yani mikser ya da pompayla dökülür. Bu duruda fiyatlar daha farklı olacaktır. İnşaat projelerinde kullanılan beton türü genelde C20 sınıfıdır ve küp fiyatı üzerinden hesap yapılır. Kalıp inşaat fiyatları müteahhittin kolon, kiriş ya da kat kaplamasına göre değişir. Kaba inşaat maliyetinde önemli olan malzeme seçimidir. Seçilen malzemelerin kalitesi uzun vadede anlaşılır. Ülkemizde kuzey, güney ve batı bölgeleri birinci derece fay hatlarına sahip diye binanın filizlerinin güçlendirilmiş olması önemlidir. Buna ek olarak malzemenin kalitesi ısı ve ses yalıtımını da dikkate alınarak uzun vadede ortaya çıkarak kendini belli eder. Bunun yanı sıra malzemenin kalitesi ışık ve ses yalıtımı uzun sürede kullanılabilmesi tamamen  bu duruma bağlıdır. Kullanılan malzemenin yanında usta malzemeleri de yapı maliyeti belirlerken dikkate alınabilir.