İnşaat Maliyeti Hesaplama Programı

Bir binanın ortalama maliyeti hesaplanırken Maliye Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen metrekare birim değeri ile inşaatın maliyet hesabı yapılabilir. Kullanacağınız maliyet hesaplama programları da bu değerler dikkate alarak hesaplama yapacaktır. İnşaat maliyet bedeli formül kullanarak hesaplanacaksa alanın büyüklüğüyle bakanlığın belirtmiş olduğu normal inşaat bedelini çarpmak yeterli olur. Ancak maliyet hesabı yaparken kullanılan malzeme, kullanılan işçilik ve yapılacak projenin türü, binanın kat sayısı gibi durumlar da dikkate alınır. Şimdi genel olarak hesaplama programlarında da kullanılan malzeme kalemleri maliyetine göz atalım.

Yapılan inşaatlarda maliyet hesap programlarında kaba işçilik ve ince işçilik olarak iki temel hesaplama sistemi vardır. İç ve dış cephe boyası, tesisat döşeme, iç dekorasyon gibi işlemler ince işçilik olarak belirlenir. Bu maliyetler yapılan tercihe göre değişiklik gösterir. Temel atma sırasında, katların çıkılmasına kadar yapılan tüm inşaat işleri ise kaba inşaat olarak belirlenmiştir. Bu tutar da hesaplama programında inşaata bulunan işçilik sınıfı ve kullanılan malzeme kalitesine göre değişiklik gösterir.

İlgili Bakanlık tarafından açıklanan birim değerler her yıl yenilenir. BU değerler işçilik sınıfına göre değişir. Farklı yapılar e-devlet üzerinden hesaplama programlarına giriş yapılabilir. Maliyet hesaplama programı üzerinden yapılan işlemlerde ortalama bir maliyet hesabında binanın sınıfına göre maliyet hesabı değişir:

 • Sınıf olarak yapılan bir yapının maliyeti fazla olur.
 • Sınıf olarak yapılan bir yapının maliyeti orta derecelidir.
 • Sınıf olarak yapılan bir yapının maliyeti ise diğerlerinden düşük olacaktır.

Her yapı işindeki gibi inşaat alanında da kullanılan malzemelerin tercih edileceği yapıya göre değişiklik gösterir. Bir ev inşa etmek için ne kadar demir ve beton kullanılacağı, kaç tane tuğlanın kullanılacağı hesaplama programlarında oran olarak belirtilebilir. Bir inşaatın temek aşamasında kullanılan malzemelerin yüzde oranları maliyet hesaplama programlarında dikkate alınır:

 • Beton kalıp, demir ve tuğla%40 oranında,
 • Çatı yapımının getirdiği maliyet %3 oranında,
 • Dış sıva işlemlerinin açtığı maliyet %6 oranında,
 • İç sıva, kapı ve pencere kasaları maliyeti %7 oranında,
 • Elektrik, su ve ısıtma tesisat işlemlerinin maliyeti %18 oranında,
 • Yer döşeme kaplaması maliyeti %6 oranında,
 • Kapı ve pencere doğramaların maliyeti %8 oranında,
 • Boya ve badana işlemlerinin maliyeti %10 oranında,
 • Çevre düzenlemesi masrafları da %2 oranında toplam inşaat maliyetine etki eder ve maliyet hesaplama programlarında uygulanır.

Bir inşaata ait maliyet hesabı yapmak için birçok hesaplama programı kullanılabilir. Ancak program Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanmış olan birim tutarları dikkate almalıdır. Eğer ki yeni birim tutarları açıklanmadıysa geçmiş yılda açıklanmış olan birim tutarları dikkate alınmaya devam eder. Yeni birim tutarlarıyla birlikte maliyet hesaplama programı üzerinde mutlaka güncel fiyatlar yerini almalıdır ve maliyet hesabı bu şekilde yapılmalıdır.