İnşaat Maliyet Hesaplama

Bir inşaatın maliyetinin hesabı birçok etkene göre farklılık göstermektedir. Kullanılan malzemenin kalitesi, kullanım oranı ve çalışan personelin giderlerini de katarsak fazlasıyla maliyeti etkileyen etmenler bulunmaktadır. Ayrıca metrekare başında maliyet bedelleri Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tespit edilmektedir. Metrekare birim maliyeti bedellerin ortalaması baz alınarak hesaplanmaktadır.

Bu bedeller ise şunlardır; İnşaat maliyeti, dıştan dışa olacak şekilde yüz ölçümü ve metrekarenin normal olarak inşaat maliyetinin çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Ayrıca bu bedellere inşaatta bulunan kalorifer, klima ve eğer var ise asansör tesisatı bu bedellere dahil edilmekte. Kalorifer ve klima için yüzde dilim baz alınarak yüzde 8, asansör için yüzde 6 oranında gerekli ilaveler yapılmaktadır.

İnşaat kategorilerine göre de değişim gösterebilmektedir. Bu inşaat kategorileri veya sınıfları şu şekildedir;

  • Lüks inşaat
  • Sınıf İnşaat
  • Sınıf İnşaat
  • Sınıf İnşaat
  • Basit İnşaat

Ortalama bir daire ise 1. Sınıf veya 2. Sınıf inşaat sınıfına girmektedir.

Bu maliyetler dışında ise yapılan inşaatın kabası ve ince işçiliği olmak üzere iki farklı maliyet tutarı yansımaktadır. İnşaatın yapım esnasında müteahhit bedeli de eklenirse ise maliyet daha da artış göstermektedir. İki katlı ya da daha fazla katlı bir binanın inşaatında metrekare birim maliyet fiyatı ortalama değerler üzerinden 400 – 450 Türk Lirası arası değişim göstermektedir.

Kaba inşaatın dışında boya, aydınlatma, döşeme, tesisat, iç dekorasyon, dış dekorasyon, ince işçilik vb. dahil edilirse inşaat maliyeti metrekare hesabı üzerinden ortalama değerler ile 650 – 700 Türk Lirasına kadar çıkabilmekte. Bu fiyatlara konum, çevrenin değer ortalaması, ulaşım gibi imkanlar da dahil edilebilir.

Hafriyat Maliyeti

Hafriyat maliyeti kullanılan malzemenin kalitesine, cinsine, yapılacak işleme göre değişmektedir. Hafriyat maliyetine ek olarak taşıma bedeli de eklenebilir.

Beton Maliyeti

Betonlar tek tip değildir. Birden fazla beton tipi vardır, standart bir bina için C tipi betonlar kullanılmaktadır. Bu tip betonların metreküp bazında döküm maliyeti 100 – 300 Türk Lirası arasında değişkenlik gösterebilir.

İnşaat durumunda kullanılabilen diğer beton tipi ise şap betondur. Bu beton tipinin temel amacı ise tesisatın üstünün kapatılması, ısı izolasyonu ve zeminin üstünde uygulanabilecek parke, fayans ve kaplama gibi düz ve sağlam zemini oluşturmak için kullanılmaktadır.

Diğer Masraflar

Temel masraflar dışında diğer masraflarda bulunmaktadır. İnşaat hesabı uygulaması üzerinden bu diğer masrafları hesaplayabilirsiniz. İnşaat hesabı uygulamasının arka tarafında binlerce fonksiyon ve formül çalışmakta. Program üzerinde yapacağınız her değer değişikliği ile diğer masraflarda ki değişimi, orantıyı ve ortaya çıkan maliyeti size sunmaktadır. Detaylı raporlama, değişikliklerle beraber gelen diğer fonksiyonlar ve gerekli yönetmeliklere uygun olup olmadığının kontrolünü sağlamaktadır. %2’lik gibi küçük bir hata payı ile sizlere bu oranı sunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekir ise, inşaat hesabı uygulaması ilk aşamadan başlayıp, son aşamaya kadar maliyet hesabı çıkaran ve sizleri detaylı raporlama ile sunan yenilikler üzerine kurulu bir inşaat platformudur.