Yabancılara Konut Satınca Ne Olacak?

Uluslararası antlaşmalar ve ülkemizin yerel yasaları kapsamında, Türkiye’de yabancılara konut satışı yasaldır. Bu noktada belli kriterler söz konusu olmakla birlikte, hemen her ülke vatandaşı burada yapı satın alabilme hakkına sahiptir. Bunun için sadece ülkeye giriş yapabilir olmaları ve ülkemizde hak mahrumiyetlerinin olmaması yeterlidir. Pekiyi yabancılara konut satınca ne olacak?
Yabancıların ülkemizden aldığı konut sayısı her geçen dönem giderek artmaktadır. 2019 yılının Ocak ile Temmuz arasındaki döneminde yabancılara satılan konut sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre %64,5 artış göstermiştir. Toplamda satılan ev miktarı 24 binin üzerine çıkmıştır.
Yabancılara Satılan Konut Sayısı ve Şehirlerin Analizi
Yapılan araştırmalar, yabancıların ülkemizde en fazla konut sahibi olduğu şehrin İstanbul olduğunu göstermektedir. 2019 yılında yabancıların İstanbul’dan aldığı ev sayısı neredeyse iki katına çıkarak toplamda 1903 olmuştur. Öte yandan, yabancıların en fazla konut sahibi olduğu şehirler listesinin ikinci sırasında Antalya yer almaktadır. Yabancıların bu dönemde Antalya’dan aldığı ev sayısı 764 olmuştur. Antalya’yı sırasıyla Ankara, Bursa, Yalova, Sakarya ve Trabzon takip etmektedir.
Konut Sahibi Olan Vatandaşlar
Türkiye’de en fazla konut sahibi olan vatandaşların uyrukları analiz edildiğinde ilk sırada Iraklılar görünmektedir. Iraklılar geçen senenin aynı döneminde ülkemizden 584 ev satın alırken bu sene 734 konutun sahibi olmuştur. Iraklıların hemen arkasında 464 konutla İranlılar gelmektedir. İranlıları sırasıyla Kuveytliler, Suudi Arabistanlılar, Ruslar ve Afganlar takip etmektedir.
Yabancılara Satılan Konut Sayısındaki Artışın Devam Etmesi Öngörülmektedir
Ülkemizde faaliyet gösteren inşaat firmaları arasında sektöre yön veren büyük firmaların patronları ve sektörün önde gelen kurum ve dernek yöneticileri yabancılara satılan konut sayısının giderek artmasını öngörmektedir. Bu anlamda, Türkiye istikrarlı bir performans sergilerken, sayının artmasındaki en önemli etkenin yabancıların vatandaşlık almayı amaçlaması olduğu görülmektedir.
Yabancılara Konut Satılmasının Sosyal Boyutu
Türkiye, yabancılara konut satarak önemli miktarda döviz girdisi sağlarken, ülkemizde giderek artan yabancı insanların sosyokültürel anlamda ne tür değişikliklere yol açacağı da iyi analiz edilmelidir. Zira, kültürümüze yabancı insanların caddelerde, sokaklarda, mahallelerde, semtlerde giderek daha fazla yer alması, uzun vadede, kültürel değişikliklere de neden olacaktır. Bu nedenle yabancılara satılan konutları sadece ekonomik olarak değerlendirmek yanlış olur. Yabancılara konut satışında belirli standartlar uygulanırsa ve her isteyenin istediği yerden konut sahibi olmasına bazı kısıtlamalar getirilirse bu konu ülkemiz insanları tarafından daha kolay bir şekilde kabul görebilecektir. Aksi takdirde, huzursuz günler bizleri beklemektedir.