İnşaat Hesabı

Tuğla Mı Gazbeton Mu Kullanılmalı?

 

Tuğla Nedir?

Tuğla, balçığın kalıplara dökülüp yüksek ateşte pişirilmesi ile elde edilen bi yapı malzemesidir. Yapı malzemesi olarak pek çok çeşidi ve kullanım alanı vardır. Çeşitli ebatlarda üretilen tuğlaların birbirine yapışması gerekmektedir. Bu sebeple harçsız kullanılamazlar. TS EN 771-1 ve TS 1261 standartlarına uygun olarak üretilmektedirler.
Tuğla Çeşitleri Nelerdir?
1. Düşey Delikli Tuğlalar: Taşıyıcı (HD) ve taşıyıcı olmayan (LD) olarak üretilirler. Taşıyıcı olan tuğlalar yığma duvarlarda kullanılırken; taşıyıcı olmayan tuğlalar dış duvarlarda kullanılır. Ölçüleri: 19x19x8,5 cm, 19x19x13,5 cm, 19x19x19 cm, 19x29x13,5 cm.

2.Yatay Delikli Tuğlalar: Betonarme yapılarda dış duvarda ve iç bölme duvarlarda kullanılırlar. Taşıyıcı özelliği yoktur. Makine tuğlaları olarak da bilinirler.
Ölçüleri: 19x19x,8,5 cm, 19x19x13,5 cm, 19x19x10 cm, 24x24x13,5 cm.

blank

3.Asmolen Tuğlalar: Döşemelerin hafif kalmasını sağlamak için dolgu malzemesi olarak kullanılırlar. Oldukça hafiftirler. Yanmaz malzemelerdir.
Ölçüleri: 20x40x20 cm, 20x40x22,5 cm, 20x40x25 cm, 20x40x27,5 cm

blank

4.Baca Tuğlaları: 600 derece sıcaklığa ve asite karşı dayanıklıdır. Dikdörtgen, kare ve yuvarlak olabilirler. Tek delikli veya çift delikli (şönt) tipleri vardır.
Ölçüleri: 19x19x19 cm yuvarlak, 25x25x19 cm yuvarlak, 30x30x19 cm yuvarlak, 25x25x19 cm kare, 39x19x19 cm şönt, 46x19x19 cm şönt, 40x30x19 cm şömine.

blank

5.İzo Tuğlalar: Yanmaz malzemelerdir. İzolasyon özelliği çok iyidir. Basınç dayanımı iyidir.
Ölçüleri: 24×14,5×23,5 cm, 29x19x23,5 cm, 24x24x23,5 cm

blank

6. Cam Tuğlalar: Görsel etkisi için iç ve dış duvarlarda kullanılmaktadır. Işığı geçirme özellikleri vardır. Fiyatları diğer tuğlalara göre daha yüksektir.
Ölçüleri: 19x19x8 cm, 19x19x10 cm, 24x24x8 cm.

blank

7. Dekoratif Tuğlalar: İç ve dış cephe kaplaması, merdiven basamakları, peyzaj uygulamaları gibi farklı yerlerde kullanılabilmektedirler.

blank

8. Ateş Tuğlası: Yüksek ısı dayanıklılığına sahiptir. Metalurji, petrokimya ve çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılmaktadırlar.
Ölçüleri: 20x10x2 cm, 20x10x3 cm, 20x10x5 cm.

blank

Hacminin yaklaşık %85 i hava dolu gözeneklerden oluşan gazbeton ise kuvarsit veya kum ile çimento, kireç ve suyun karışımından elde edilir. Halk arasında ytong adıyla anılır fakat ytong bir gazbeton markasıdır. Bu jenerik marka olayına örnek verirsek hilti veya pimapen gibi… Gazbetonlar kalınlıklarına göre boyutlandırılır. Yüksekliği 25 cm uzunluğu 60 cm olup sabittir. Kalınlıklarına örnek verecek olursak 25x60x10 cm, 25x60x15 cm, 25x60x20 cm vb.
Peki avantajları ve özellikleri nelerdir?

Tuğlanın avantajları ve özellikleri;
• Bilinen en eski yapı malzemelerindendir.
• Bileşenleri su ve kil olduğundan üretimi çok kolaydır.
• Üzerinden tesisat geçirmek kolaydır.
• Ucuzdur ki genelde tercih edilmesinin sebebi budur.

Gazbetonun avantajları ve özellikleri;
• Çok hafiftir ki bu da daha az yük, daha hafif yapı çözümleri, daha iyi deprem emniyeti ve daha kolay işçilik demektir.
• Gazbetonun ısı ve ses izolasyonu tüm tuğla çeşitlerine göre daha iyidir ki bu da tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Kısaca örnek vermek gerekirse yatay delikli tuğlanın ısıl iletkenlik hesap değeri yani lambda değeri yaklaşık 0,33 W/mK iken gazbetonun lambda değeri yaklaşık 0,13 W/mK’dır ( Lambda değeri bir malzemenin ısıyı ne kadar ilettiğini gösteren değerdir. Lambda değeri ne kadar küçükse ısıyı o kadar az iletir ve her bir malzeme için ayrı olup yukarıda vermiş olduğum değerler tuğla ve gazbeton içindir).
• Gerekli ekipmanlar varsa (panç, tilki kuyruğu vb.) tesisat geçirmek kolaydır.
• Kesme, delme, rendeleme ve vidalama gibi işlemler daha kolay yapılır.
• Hacmi daha büyük olduğundan ve yukarıda bahsettiğimiz gibi daha hafif oluşundan hızlı imalat sağlar ve vakitten kazandırır.
• Daha düz bir yüzeye sahip olduğundan ardıl imalatlara kolaylık sağlar.
Şimdi mevcut özellikleri değerlendirerek hangisini seçmeliyim
Bu soruyu yanıtlamak için önce ne istediğimizi bilmek lazım.
• Ucuz maliyet
• Kalite
• Hızlı imalat

Hepsi seçim için birer etken.
Amacınız ucuza mal etmek ise tuğlayı tercih edebilirsiniz fakat tuğla daha ucuz gibi gözükse de gazbeton da harç maliyeti tuğlanınkinin yaklaşık 3 de 1’idir ve adam-saat olarak gazbeton daha uygundur. Ayrıca gazbeton daha hafif olduğundan ve daha hafif yapı çözümleri sağlayabileceğinden demir ve beton maliyetinde de tasarruf sağlayabilir. Yani tuğla daha ucuz olsa da büyük pencereden baktığımızda maliyetleri arasında büyük bir fark bulunmamaktadır. Bu hesabı demir ve beton maliyetine girmeden detaylandıralım:
Öreceğimiz duvarın alanı 100 m² kalınlığı ise 10 cm olsun. Bunun için bize yazının başında da belirttiğim gibi 8,5’luk tuğla (19x19x8,5cm) ya da 8,5’luk gazbeton (60x25x8,5cm) gerekmektedir. 1,5 cm harç payıdır.
Tuğladan örnek istersek;

Örgü harcı yapılmış bir 8,5’luk tuğlanın hacminin ebatları (20x20x10cm) olur ve 100 m²lik duvarımıza giden tuğla sayısını hesaplamak için kalınlıktan bağımsız olarak alanı kullanmamız yeterlidir. 40 m²’lik duvarımız için ihtiyacımız olan tuğla adedi 100/(0,2*0,2)=2500 adettir. M² ye giden örgü harcını ortalama 13 kg alalım. 100 m² duvarımız için 100*13=1300 kg örgü harcı lazımdır. Piyasada bulunan 40 kg’lık tuğla örgü harcından 100 m² duvarımız için (1300/40=32,5) 33 torba gerekir. 100 m²’lik tuğla duvarı bir ustanın ortalama 40 saatte ördüğünü varsayıp 5 yevmiye diyelim ve hesaba geçelim. Vereceğim fiyatlar ortalama piyasa fiyatı olup değişkenlik gösterebilir.
Tuğlalar genellikle adet usülü satılmakta olup;
1 adet 8,5’luk tuğla = 0,54 TL.
1 torba 40 kg’lık tuğla örgü harcı = 16 TL.
1 yevmiye (8 saat) =200 TL
Toplam maliyet= 0,54*2500 + 33*16+5*200= 2.878 TL’dir.

Gazbeton ile örmek istersek;
100/(0,6*0,25)= 667 adet gazbeton gerekmektedir. Gazbetonun kendisine ait yapıştırıcısı olup genelde torbası 25 kg olarak satılmakla birlikte 1 torbası ile yaklaşık 80 adet 8,5’luk gazbeton örülebilir. 667 adet gazbeton öreceğimiz için 9 torba yapıştırıcı işimizi görecektir. 100 m²’lik gazbeton duvarı bir ustanın ortalama 24 saatte ördüğünü varsayıp buna da 3 yevmiye diyelim ve gene ortalama piyasa fiyatına göre toplam maliyete geçelim.
Gazbeton genelde palet usülü satılıp 1 paleti gazbetonun kalınlığına göre 1 ile 1,1 m3 arasında değişmektedir.
1 adet 8,5’luk gazbeton = 2,75 TL
1 torba 25 kg’lık gazbeton yapıştırıcısı = 25 TL
1 Yevmiye (8 saat) = 200 TL
Toplam maliyet = 667*2,5+9*25+3*200 = 2.674,25 TL’dir.

Yapmış olduğum örnek 100 m²’lik zor işçilik istemeyen düz bir duvar olup maliyete nakliye ücreti dahil edilmemiştir. Görüldüğü üzere fiyatlar arasında büyük farklar bulunmamakla beraber yaptıracağınız duvarlar basit düz duvarlar ise gazbeton daha bile hesaplıya gelebilmektedir.
Amacınız kalite ve hızlı imalat ise gazbeton kullanabilirsiniz. Çünkü yukarıda belirtmiş olduğumuz özelliklerinden ötürü (ısı ve ses yalıtımı gibi) daha kalitelidir ve hacmi daha büyük olduğundan daha az adet ister ki bu da imalatınızın hızını arttırır, ardıl imalatlarınızın önü de daha hızlı açmış olur.
Özet olarak fiyat/performans açısından gazbeton bir adım daha öndedir.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank