İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
03 Eyl

Tretuvar Nedir?

ŞANTİYE

 inşaat sektörü içerisinde farklı kökenden gelen terimlerden biridir. “Tretuvar nedir?” sorusu da bu noktada önemli ve açıklanması gereken konulardan biridir. Tretuvar, Fransızca kökenli bir sözcük olup, yaya kaldırımı anlamına gelmektedir. Ancak aynı terim binalar içinde kullanılmaktadır. Bina tretuvarı, binaları suya karşı sorumak amacıyla yapılan bina çevresini kaplayan yaya kaldırımına denilmektedir. Bu yaya kaldırımı tamamen binayı korumak amacıyla yapılan bir önlem amacıyla koyulmaktadır. Genel olarak 1 metre genişliğinde yapılan bu tretuvar binaların su alarak sağlamlığının bozulmasına engel olmaktadır.

Nasıl Yapılır?

“Tretuvar nedir?” sorusu ilk olarak yaya kaldırımı ifadesi ile cevaplansa da aslında bina çevresi içinde kullanılan bir işlemdir. Bu işlem özen ve dikkat gerektirmektedir. Bina çevresini korumak amacıyla yapılan tretuvar için ilk olarak dolgu sıkıştırılır. Dolgu sıkıştırılmasının ardından tretuvar için hazırlanmış olan ideal beton dökülür ve perdah işlemleri yapılır. Bu işlemler tretuvarın iyi bir şekilde koruma yapması adına başlangıçta yapılan önemli adımlardır. Perdah işleminin ardından tretuvar için seçilmiş olan kaplama malzemesinin uygulaması yapılır. Bu malzeme genel olarak granit, kil taşı gibi malzemelerden seçilmektedir.
Tretuvar yapımında tüm işlemlerin tekrar tekrar kontrolden geçerek yapılması önemli bir işlemdir. Kalıp malzemeleri, derz araları ve tüm tretuvarın yapım aşamasında her adımın önemli bir ayrıcalığı vardır. Adımlardan birine dikkat edilmemesi halinde ya da özensiz yapılması halinde tretuvar bina çevresi için uygun olmayacak şekilde yapılmış olacak ve suyu engellemeyecektir.

Tretuvar yüksekliği nasıl olmalıdır?

Bina yapım aşamasında binalar için binaların cephe aldığı yoldan tretuvar seviyesinden kot verilmektedir. Binalar için kot seviyesi verilirken, parselin almış olduğu kot yol cephesinin orta noktasına hiza alınarak en yüksek nokta belirlenir. Bu kot seviyesi kapsamında, tretuvar kırmızı kota göre belirlenmiş olan yol seviyesinden 0,18 metre kadar üst olacak şekilde kabul edilmektedir. Bu seviye binayı korumak ve suyun geçişini engellemek adına yapılan bir işlemdir. Kot seviyesine uygun olarak yapılmayan tretuvarlar, binanın korunmasını güçleştirerek, su geçişini engellemeyecek ve binanın su almasını engellemeyecektir. Bu nedenle tüm bina çevresi için tretuvar işlemi kot seviyesinin 0,18 metre üstünde olmalıdır.

Ampatnan Nedir? 03/09/2019 Ampatnan Nedir? Topografik Harita Topografik Harita 03/09/2019