Temel, yapacağınız yapının sağlamlığını belirleyen en önemli etkendir. Temeli sağlam olmayan bir yapı yıkılmaya mahkumdur. Ancak temeli oluştururken dikkat edilmesi gereken unsur sayısı fazladır. Bu yazıda tek katlı bir yapının temeli oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabını paylaşacağız.

Beton atılırken yapılması gerekenleri adım adım ele alacak olursak, öncelikle zeminin düzenlenmesi ve sıkıştırmasının yapılması gerekir. Bunun için zemini kazabilir ve düzleştirebilir ya da uygun malzeme ile zemine dolgu yapıp düzleşmesini sağlayabilirsiniz. Zemin etütleri bittikten sonra, taşıyıcı kolonların olmasını planladığınız yerleri ayarlayıp ona göre kalıpları çakmalısınız. Taşıyıcı kolonlar yapacağınız evin ağırlığını bu kolonlar aracılığı ile zemine ileterek, temelin tüm yapıyı ayakta tutmasına yardım edeceği için kolonların yerini belirlemek hayati önem taşımaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay, imarlı bir yapı inşa ediyorsanız kolonların imarda bildirdiğiniz yerlerde olması gerekir. Yani projenize sadık kalmalısınız. Kolonları belirledikten sonra kirişleri (zemindeki) bağlayıp sonrasında kalan boşlukları taş ve benzeri dolgu malzemeleri ile doldurmalısınız. Dolduracağınız malzemenin yükü taşıması önemli, bu sebeple bu konuda dikkatli davranmalısınız. Tabii ki bu noktada giderlerin yerlerini hesaplayıp buna uygun şekilde gider borularınızı ve diğer altyapı işlemlerinizi (su gibi) temelin içerisinden geçirmek olmalıdır.

Bu adımı da tamamladıktan sonra yapmanız gereken zeminin betonunu atmaktır. Beton atma işlemini çok sıcak ve nemli ya da çok rüzgarlı havalarda yapmamanız betonun bütünlüğünü korumasına ve çatlamamasına yardımcı olacaktır. Betonu attıktan sonra henüz beton yaş iken beton yüzeyini düzleştirmeniz gerekiyor. Bu işlem esnasında kullanacağınız su terazisi zeminin düzgün olmasına (eğimli olmamasına) yardımcı olacaktır.

Beton yüzeyini düzleştirdikten sonra temelinizin kurumasını beklemelisiniz. Ancak bu süreçte mutlaka ve mutlaka ara sıra sulama yaparak betonun aşırı ısınmasına ve çatlamasına izin vermemeniz temelinizin sağlam olması adına önemli bir etkendir. Temeliniz tamamen kuruduktan sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.