Tapu Satış İşlemleri Rehberi

Tapu, sistemsel olarak ev hakkında tüm bilgilerin yer aldığı belgedir. Tapu Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan belgelerde, evin konumu, evin durumu, ev sahibi gibi çeşitli bilgiler yer almaktadır. Tapu satış ve alış işlemleri de bu noktada önemlidir. Bir ev almaya karar vermeniz halinde tapu satış işlemleri rehberi içerisine iyi bakmalı ve tapu işlemlerinde eksiksiz bir satış yapmayı önceden iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.
Ev almak istediğinizde ilk olarak doğru bir ev arayışına girmeniz gerekmektedir. Bu ev arayışında eski ev sahibini kontrol etmeniz iyi bir şekilde araştırmanız önemlidir. Aynı zamanda ev sahibinin yanı sıra satılık ev içerisini gezmeli ve evin durumunu önceden iyi bir şekilde görmelisiniz. Evin her noktasındaki eksiklik ya da olması gereken durumları belirlemeli ve işlemlerinizi ona göre yapmalısınız. Satılık ev olarak çıkartılan ilandaki evi beğenmeni halinde, tapu satış işlemleri başlatılmaktadır. Tapu işlem satış rehberi işlemlerinde ilk olarak gerekli evrakları tamamlamalı ve bu şekilde bir başvuru yapmalısınız. Gerekli evraklar;
• İki tarafa da ait kimlik belgesi,
• Satıcıya ve alıcıya ait fotoğraflar. Satıcı için bir adet, alıcı için iki adet olmalıdır.
• Taşınmaz yapının bulunduğu belediyeden alınmış olan emlak beyan değer göstergesi
• Eğer var ise satışa konu olan taşınmaz yapıya ait tapu senedi
• Yapının bulunduğu belediyeye yapılacak olan emlak beyan değerinden az olmayan, satış için beyan edilen değer üzerinden alıcı ve satıcıdan alınan binde 16,5 değerinde tapu harcı.
• Döner sermaye sisteminin işlemesi için her yıl farklı olarak belirlenen döner sermaye ücreti
• Taşınmaz üzerinde ve emlak sektöründe var olması halinde malın veraset ve intikal vergisinin ödenmesi
Bu belgelerin tamamlanması halinde notere giderek satış işlemleri gerçekleştirilmektedir. Taraflar noter onaylı işlem yaparak, işlemlerde herhangi bir hata gerçekleştirilmemesi ve devlet tarafından verilmiş olan görevin iyi bir şekilde sağlanması amaçlanmaktadır. Tapu satış işlemleri rehberi içerisinde gerekli evrakların tamamlanması ve iki tarafında her konuda anlaşma sağlaması ile birlikte ev satışa hazır bir hale gelecektir. Bu noktada yalnızca karşılıklı imzaların atılması ve devretme gerçekleştirilmelidir.