Tadilat Yapmak İçin Tavsiyeler

İlk olarak, işe koyulmadan bütçe hesaplaması yapmanızı şiddetle öneririz. Bu hesaplama kabataslak olmamalı ve bir uzmandan fikir alarak yapılmalıdır. Eğer olur da evdeki hesap çarşıya uymazsa ya da sonradan fikir değişikliği sonucu ek ücretler ortaya çıkarsa maddi açıdan oldukça zorlanabilirsiniz.
Bütçenizi hesapladıktan sonra iş sıra usta seçimine geldiğinde çok hassas olmalısınız. Bu konuda güvenilir firmaların tahsis ettiği ustalarla anlaşmaya varmak hem maddi hem de kaliteli iş açısından olmazsa olmazdır. Ek olarak kendi başına çalışan ustaların istedikleri uçuk fiyatlar ve hatalı işçilik sonucu mağdur olmamış olursunuz. Olsanız dahi karşınıza muhatap olarak alacağınız güvenilir bir firma bulunacaktır ve zararınız çok daha iyi şartlar altında telafi edilecektir.

 

Usta seçimini de atlattıktan sonra, “Aman canım, ne de olsa ben yapmayacağım, ustalar halledecek.” diyerek tadilatta kendi rolünüzü asla geri plana atmayın. Hiç istenmeyen sürprizlerle karşılaşmamak adına tadilat sırasında ustaları sıkmadan onların yanında bulunun ve fikirlerinizi onlarla paylaşın. Sonuçta ev size ait ve evinizde istemediğiniz bir çalışma olmasını istemezsiniz.

Tadilat sona ermeden kesinlikle temizlik işlerine girmeyin. Çünkü her şekilde tadilat sona erdiğinde eviniz tekrar temzliğe ihtiyaç duyacaktır. Tadilat yapmak kadar zor olan bir şey varsa o da tadilat sonrası ev temizliğidir. Biz bu hizmeti işini bilen bir firmadan almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü oldukça yorucu olan tadilat sonrası temizlik aynı zamanda tecrübe isteyen bir iştir. Ek olarak tadilat yapılmadan önce evden eve nakliyat firmasıyla anlaşıp eşyalarınızı birkaç günlüğünü depolamanız, eşyalarınıza gelecek zararı da ortadan kaldıracaktır.
Tadilat yapmak, yorucu olduğu kadar plan program gerektirmektedir. Bu planı da işin uzmanlarıyla birlikte yapmanız oldukça verimli olacaktır.