İnşaat Hesabı

Tadilat Hukuku Nedir?

 

Tadilat Hukuku Nedir?

Ortak yaşam alanı içerisinde yaşayan bireylerin, toplu yaşamın görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmeleri adına oluşturulan Kat Mülkiyet Kanunu’nda yer alan tadilat hukuku, kat maliklerinin kendi dairelerinde yapabileceği ve yapamayacağı içerikleri barındırıyor. Yapılan ve yapılmak istenen tadilatların olası bir problem oluşturmaması için çözüm niteliği olan Kat Mülkiyet Kanunu kapsamında tapu siciline tescili yapılan ve düzenlenen yönetim planları oluyor.
Kanunda yer alan bilgilere göre mülk sahibi kendisine ait olan bağımsız alanda, medeni kanuna uymak koşulu ile yetkilerini dilediği gibi kullanabilme hakkına sahip. Ortak alanlarda ise, bulunmuş olduğu ana gayrimenkulün arsa payları oranında bir hakka sahip oluyor.

tadilat hukuku

Apartmanda Yaşayanların Tadilat İçin Komşularından İzin Alması Gerekli Mi?

Kat Mülkiyet Kanunu’nun 19. Maddesinde yer alan, “kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar “içeriğini dikkate alarak eviniz içerisinde tadilat ve onarım yapmanız olası bir cezaya karşı önlem almanızı sağlıyor.
19. maddede bulunan ikinci fıkra bilgilerine istinaden, apartmanınızın ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisat, değişik renkte dış badana veya boya yaptırabilmeniz için bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızasına sahip olmanız gerekiyor. Yazılı rıza olmadan bu alanlar içerisinde onarım, tesisat ve boya yapabilmeniz kanuna aykırı oluyor. Evinizin içerisinde bulunan tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek şekilde onarım, tesis ve değişiklik yapabilirsiniz. Eğer bu işlemleri rızasız gerçekleştirirseniz, yönetici veya apartmanınızda bulunan kişiler kaymakamlığa şikâyette bulunduğu takdirde yıkım işlemi ve ekstradan masraflarla karşılaşmanız mümkün.

Evinizin içerisinde apartmanınızın ortak alanına ait bir yapıyı değiştirmeniz ancak apartman sakinlerinin beşte dördünün onayı ile mümkün oluyor. Bunun haricinde evinizin kendinize ait alanında, apartmana zarar oluşturmayacak şekilde dilediğiniz tadilatı yapabilirsiniz. Bu tadilatlar içerisinde; derz, sıva, badana, boya, tavan kaplamaları ve döşeme, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri, minik dekoratif düzenlemeler ve küçük tadilat işlemleri yer alıyor.

Evinizin bağımsız bölümüne ait sanılan, apartmanın dış cephesinde bulunan pencere, kapı ve balkonlar Yargıtay uygulamasına göre ortak alanlar içerisinde yer alıyor. Bu yüzden balkonunuzu, birden çok cam pencere ile kapatmanız, ya da raylı sistem ve ışık geçirmeyen bir kapatma yöntemi yaptırabilmeniz için apartmanda bulunanların beşte dördünün rızası ile mümkün oluyor. Rıza beyanını ise noterde düzenletebilir dilerseniz de adi bir belge olarak düzenleyebilirsiniz.

Komşuluk Hukuku içerisinde yer alan bilgilere istinaden, tadilat işlemlerinizi akşam vakti ve gece yarısı yapmamanız gerekiyor. Tadilatınızı hafta içi 8.30- 17.30 saatleri içerisinde, hafta sonu ise 11.00 – 17.30 saatleri içerisinde gerçekleştirmelisiniz. Tadilata başlamadan önce yöneticinize haber vererek, apartman sakinlerinin bilgilendirilmesine ve olası bir şikâyete karşı önlem almanız gerekiyor.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank