İnşaat Hesabı

Sürdürülebilir Malzemeler Nedir? Kullanmanın Önemleri Nedir?

 

Sürdürülebilir Malzemeler Nedir? Kullanmanın Önemleri Nedir?

surdurulebilir malzemeler

Sürdürülebilir adından da anlaşılacağı gibi bir şeyin kullanımına sıkıntısız devam edilmesi durumudur. Günlük yaşantımızda da aynı şekilde “süreklilik” kelimesini de sıklıkla duymaktayız. Yani kısaca performansını kaybetmeden uzun süre kullanılabilen malzemelere sürdürülebilir malzemeler denmektedir.
Sürdürülebilir malzemeler aracılığı ile bina inşa etmek, binanın oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Malzemenin kaliteli olmasınının yanı sıra, bakım maliyetlerinin de az olması, sürdürülebilir malzemelern kullanılmasının önemini göstermektedir.
Peki, neden sürdürülebilir malzemeler kullanılmalıdır?

1. Oldukça Hesaplı

Daha az malzeme ile daha yüksek performans alınan sürdürülebilir malzemeler, işçi maliyetini de azaltarak cebinizi rahatlatmanızı sağlar. Ayrıca yine malzemenin az kullanılmasının doğaya yaptığı katkı da önemlidir.

 

2. Doğa Korunur

Kullanılan malzemeler doğal malzemeler olduğundan karbon salınımı azalır ve doğa zarar görmemiş olur. Ayrıca kullanılan yalıtım malzemeleri ile de daha az enerji harcanır ve doğaya pozitif etki yapılmış olur.

3. Sağlığınızı Korur

Kullanılan bu malzemeler, kimyasal değil doğal malzemelerdir. Bu sebeple kanserojen maddelerin sizle etkileşime geçmesi daha zordur ve bu da sağlığınızı koruyan önemli faktörlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Evlerde rutubet olmaması için kullanılan doğal malzemeler sağlığı olumlu yönde etkilemektedir.

4. Geri Dönüşüme Katkı

Sürdürülebilir yapı malzemelerinin birçoğu geri dönüşüm malzemelerinden elde edilmektedir. Bu da hem fiyatları düşürmekte hem de doğaya katkı yapmaktadır. Bu sebeple sürdürülebilir malzemelerin önemi bir kat daha artmaktadır.

5. Binaya Değer Kata

Doğaya dost olan bu yapı malzemeleri dünyada son derece popüler olduğundan değeri her geçen gün artmaktadır. LEED ve BREAM sertifikalarına sahip olan binalar (yeşil bina sertifikası) her ddaim değerini arttırmaktadır.

6. Gelecek İçin

Sürdürülebilir yapı malzemelerinin kullanımının artması yani bu malzemelere olan talebin artması, fiyatları daha da ucuzlattığı gibi zararlı malzemelerin kullanılmasını da ortadan kaldıracaktır. Daha aydınlık bir gelecek için bu oldukça önemlidir.

7. Ahşap Kullanımı Kolaylaşır

Pahalı bir malzeme olan ahşap, geri dönüştüürülerek kullanıldığında oldukça uygun fiyatlara alıcı bulabilmektedir. Eski ahşap binaların yıkılmasıyla elde edilen bu malzemeler, evlerin her yerinde oldukça uygun fiyatlara kullanılabilmektedir.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank