Sürdürülebilirlik konusu hayatımızın her alanında kendini göstermeye başladı. Özellikle küresel ısınmanın ciddi bir tehdit yarattığı günümüzde çevre dostu sürdürülebilir malzeme kullanımı da inşaat sektörünün bu konuya karşı duyarlılığını göstermekte. Performansını kaybetmeden uzun süre kullanılabilen malzemeler olarak adlandırabileceğimiz sürdürülebilir malzemelerin kullanım avantajlarını yazımızda listeledik.

İçindekiler

  1. Sürdürülebilir Malzeme Kullanımının Önemi
  2. İnşaatta Kullanılabilecek Sürdürülebilir Malzemeler Nelerdir

1.Sürdürülebilir Malzeme Kullanımının Önemi

Oldukça Hesaplı

Daha az malzeme ile daha yüksek performans alınan sürdürülebilir malzemeler, işçi maliyetini de azaltarak cebinizi rahatlatmanızı sağlar. Yine malzemenin az kullanılmasının doğaya yaptığı katkı da önemlidir. Ayrıca sürdürülebilir malzemeler enerji tasarrufu da sağlar. Bunun belki de en güzel örneği de güneş panelleridir.

Doğa Korunur

Kullanılan malzemeler doğal ve geri dönüştürülebilir malzemeler olduğundan karbon salınımı azalır ve doğa zarar görmemiş olur. Geri dönüşüm ile elde edilen malzemeler sayesinde yeni bir yapı ürünü almaya da gerek kalmaz. Ayrıca kullanılan yalıtım malzemeleri ile de daha az enerji harcanır ve doğaya pozitif etki yapılmış olur.

Sağlığınızı Korur

Kullanılan bu malzemeler, kimyasal değil doğal malzemelerdir. Bu sebeple kanserojen maddelerin sizle etkileşime geçmesi daha zordur ve bu da sağlığınızı koruyan önemli faktörlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Evlerde rutubet olmaması için kullanılan doğal malzemeler sağlığı olumlu yönde etkilemektedir.

Geri Dönüşüme Katkı

Sürdürülebilir yapı malzemelerinin birçoğu geri dönüşüm malzemelerinden elde edilmektedir. Bu da hem fiyatları düşürmekte hem de doğaya katkı yapmaktadır. Bu sebeple sürdürülebilir malzemelerin önemi bir kat daha artmaktadır.

Binaya Değer Katar

Doğaya dost olan bu yapı malzemeleri dünyada son derece popüler olduğundan değeri her geçen gün artmaktadır. LEED ve BREAM sertifikalarına sahip olan binalar (yeşil bina sertifikası) her ddaim değerini arttırmaktadır.

Gelecek İçin

Sürdürülebilir yapı malzemelerinin kullanımının artması yani bu malzemelere olan talebin artması, fiyatları daha da ucuzlattığı gibi zararlı malzemelerin kullanılmasını da ortadan kaldıracaktır. Daha aydınlık bir gelecek için bu oldukça önemlidir.

 

2.İnşaatta Kullanılabilecek Sürdürülebilir Malzemeler Nelerdir

Yazımızda, sürdürülebilir malzeme kullanımının önemini sıraladık. Peki, inşaat yapılarında kullanılabilecek sürdürülebilir malzemeler nelerdir? Aşağıda bazı sürdürülebilir malzemeleri ve bu malzemelerin özelliklerini sıraladık.

Saman Balyaları

Geleneksel mimarimizde yer tutan saman balyaları, sürdürülebilirlik kavramı ile birlikte günümüzde dünyada da popüler bir malzeme olmaya başladı. Uygulaması doğru yapıldığında balyalar, sıcak ya da soğuk iklimlerde iyi bir yalıtım sağlar ve ev yapımında da ekonomik bir kaynaktır.

Kerpiç

Yine çok eskiden beri kullanılan kerpiç, faydalı özellikleri ile sürdürülebilir malzemeler konusunda kendine yer bulmakta. Kerpiç, killi toprağın içine saman ya da bitki sapları, lifli bitki atıkları gibi uygun farklı malzemelerin katılarak su ile yoğurularak kalıplara dökülmesi ile elde edilir. Nefes alan bir yapıya sahip olan kerpiç evler, kışın serin yazın ise kolay ısınması ile konforlu bir ortam sunmakta, aynı zamanda doğaya zarar vermemektedir.

Ahşap

Pahalı bir malzeme olan ahşap, geri dönüştürülerek kullanıldığında oldukça uygun fiyatlara alıcı bulabilmektedir. Eski ahşap binaların yıkılmasıyla elde edilen bu malzemeler, evlerin her yerinde oldukça uygun fiyatlara kullanılabilmektedir.

Geri Dönüştürülmüş Plastik

Çöp sahalarını fazlasıyla kaplayan plastik, kendine yeni bir kullanım alanı buluyor.  İnşaat sektöründe artan fiyatlara karşı alternatif yollardan biri olan geri dönüştürülmüş plastik, yapılarda farklı kullanım alanlarına sahip.  Çatı kiremitlerinde kullanılan plastik, hafif yapısı ile kullanım kolaylığı sağlarken, kalite olarak da göze çarpmaktadır. Çatı kullanımından başka plastikler, iç mekan yalıtımında, pvc pencerelerde, tavan fayansları, yer karoları gibi noktalarda rahatlıkla kullanılmaktadır.