Çocukluğumdan beri hangi ders, hangi konu olursa olsun hep çözümlü sorulardan başlamışımdır çalışmaya. Konu anlatımına nerdeyse hiç bakmazdım, soru çözümleri zaten her şeyin cevabıydı.
Bu konuyu da diğer tüm konular gibi örnek üzerinden anlatayım. Şu zamana kadar 100’lerce daire sattık, 1000’lerce müşteriyle muhatap olduk.
Herkesin bildiği gibi ülkede istikrar varsa satışlar iyi gider, karışıklık varsa satışlar durur.
7 Haziran seçiminden önce fiyatta anlaştığımız, hatta kaporasını dahi veren birkaç müşteri seçimden sonra gayrimenkullerini almaktan vazgeçmişti. Tam tersi olay: Kasım seçimlerinden hemen sonraki gün de 2 tane satışımız olmuştu. Bu iki olay benim yaşadıklarım, piyasa da bunla aynı şekilde.
Konuma geleyim. Bir gün bir amca bizden daire almak için birkaç kere geldi gitti. O sıralarda dolar da çok hareketli. Amca fiyatı, kalitesi içine sinen o daireyi almaktan vazgeçti. Sebebini sorduğumda: Dolar çok hareketli dedi. Eee dedim, öyle işte dedi. Uzun konuşmamızın özeti şöyleydi:
“Oğlum ben dolar molar anlamam, ben bu parayı kolay biriktirmedim. Köydeki hissemden şu kadar düştü, burada da 15 senedir çalışıyorum ve biriktirdiklerimi kenara koyuyorum. Daha parayı anca denkleştirdim. 15-20 senedir bekliyorum ben biraz daha beklerim” dedi. Amca dolar artıyor, inşaat maliyetleri de artıyor, alacaksan şimdi tam sırası, fiyatlar artacak dedim, amcanın içine sinmedi.
Amcanın fikri özetle şuydu: Dolar, Euro, Altın artsa da çıksa da ben beklerim. Hükümet değişse de beklerim, savaş çıksa da beklerim, herhangi bir olay olsa da beklerim. Ben ortalığın durgun olmasını bekliyorum.
Referandum için de durum aynı.
Siz bu duruma ister katılın ister katılmayın, Ahmet amca gibi düşünen niceleri var.