İnşaat Hesabı

Payanda Nedir?

 

PAYANDA NEDİR?

Bina yapımlarında sağlamlık oldukça önemli bir etmendir. Geçmişten günümüze kadar bu anlamda çeşitli mimari yapılar kullanılmış ve temeli atılan binaların sağlamlaştırılması sağlanmıştır. Özellikle yapılara eklenen sağlamlaştırıcı etmenler inşaat sektöründe önemli bir yere sahiptir. Payanda da bu sağlamlaştırıcılardan biridir. “Payanda nedir?” sorusuna gelindiği takdirde, genel tanım itibariyle, yapıyı güçlendirmek ya da beslemek adına eğik bir şekilde özellikle çatılara vurulan destek parçaya verilen isimlere denilmektedir. Payanda çoğu mimari yapıda kişilerin karşısına çıkmakta ancak yalnızca bir süs gibi algılanmaktadır. Ancak payanda süs mimarisi dışında çok büyük bir görevi üstlenmektedir.
Düşey taşıyıcılar mimari yapıda ya da bir tekne de dengeyi sağlamak adına eklenen parçalardır. Düşey yapılı bu parçalar özellikle dengenin tam ortalandığı noktalara koyulmasıyla birlikte yapıda herhangi bir eğilme ya da aksi bir durum itibariyle yok olma durumu söz konusu olmayacaktır. “Payanda nedir? Ne işe yarar?” gibi sorulara mimari bir konu ile cevap veren payanda, düşey bir taşıyıcı olarak sağlamlaştırma da görev almaktadır. Payanda kapsamında iki tip payanda bulunmaktadır.

Uçan Payanda
Genel olarak farklı bir mimari yapı süsleme tekniğine dayanan uçan payanda, devrilmeyi engellemek amacıyla yerleştirilen mimari yapılardandır. Bir mimari eser için kubbe ve çatı ağırlığını ana hedefi yerine duvarlara transfer etmek için kullanılan yönteme uçan payanda denilmektedir. Bu sayede ağırlık dışarı doğru verilirken ağırlığın yönü de yere doğrudur. Ayasofya uçan payanda mimarisine sahip bir yapıdır.
Gotik mimari olarak bilinen uçan payanda, genel olarak kiliseler üzerinde uygulanmıştır. Ancak bu yapısal mimarinin tarihi alanlarda ve bazı camiiler üzerinde de uygulandığı gözlemlenmiştir.
Cumba Payandası
Eski Türk mimarisine dayanan bir terim olan Cumba payandası, zemin kat üzerindeki çıkma bölgeyi desteklemek için kullanılan payanda türüdür. Cumba payandası, çatı saçak çıkmaları ya da konsol çıkmaları gibi alanların yükünü taşıması için çapraz şekilde montajlanan yapı elemanlarıdır. Cumba payandası içerisinde payanda söve kullanılması nedeniyle hafif malzemelerdir ve bu nedenle herhangi bir ağırlık yapmazlar. Cumba payandası ve uçan payanda için genel olarak dekoratif bir yapı söz konusu olmasıyla birlikte taşıyıcı görevleri de büyüktür.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank