Ofis Tasarımında Asimetri mi Simetri mi?

Ofis tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Genellikle tasarım sırasında ilk olarak ofisin simetrik mi yoksa asimetrik mi olacağı ele alınır. Tasarımda en zor iş, doğru bir asimetrik tasarım ortaya çıkarıp bu tasarımı uygulamaktır.
Simetrik tasarımla karşılaştırıldığında asimetrik tasarım detaylı bir planlama süreci gerektirir. Simetrik tasarım birçok durumda başarılı ve tatmin edici sonuçlar verir. Buna karşılık, asimetrik tasarımın karmaşa yaratması mümkündür. Fakat doğru bir şekilde uygulanırsa, asimetrik tasarımın sonuçları simetrik tasarımdan daha başarılı olabilir.

Simetrinin Faydaları

Simetrik tasarım, uygulanması daha kolay olan bir tasarım türüdür. Simetrik ofisler düzeni temsil eder ve çalışanların belirli kurallara bağlı çalışmasını teşvik edebilir. Mobilyaların birbirine göre simetrik bir şekilde ayarlanması küçük ofisler için daha faydalı olacaktır.
Dar ofislerde simetrik koltuk, masa ve sandalye yerleşimi mekanın daha büyük görünmesine yardımcı olur. Ofislerde simetrik tasarım yapılırken geometrik şekillerden faydalanmak mümkündür. Geometrik şekiller doğası gereği düzenli bir görüntü sunar. Ayrıca bu tür tasarımda koyu renklerin az miktarda canlı renklerle birleştirilmesi daha etkili sonuçlar çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Asimetrinin Faydaları

Asimetrinin en büyük faydası, simetrinin getirdiği tekdüzeliği ortadan kaldırmasıdır. Doğru bir şekilde uygulanırsa asimetrik tasarım oldukça çekici sonuçlar verir. Eşyaların düzensizlik içerisinde düzenli olması, yaratıcılığın en temel halini yansıtır.
Tasarımcılar ve iç mimarlar için asimetrik tasarım uygulamaları oldukça zorludur. Genellikle tasarımcılar, ilk aşamalarda simetrik tasarımı tercih eder. Daha sonra uzmanlaştıkça daha cesur olan asimetrik tasarımı tercih ederler.

 

Ofisin Kullanım Amacını Belirleyin

Ofis tasarımı söz konusu olduğunda ise her iki tasarım da tercih edilebilir. Bu noktada simetrik ya da asimetrik tercihi, ofisi nasıl bir şirketin ve ne tür çalışanların kullanacağına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle tasarıma başlamadan önce ofisi kullanım amacını belirlemek gerekir.
Örneğin, herkesin bireysel çalışacağı bir ortamda çalışma alanlarının buna göre düzenlenmesi gerekir. Bölümlere ayrılacak çalışma alanlarında düzeni temsil eden simetrik bir tasarım daha başarılı olacaktır. Diğer yandan açık ofis tarzı benimsenecekse, simetri bir noktadan sonra can sıkıcı olabilir. Bunun yerine açık ofisin dinamik yapısını vurgulayacak şekilde asimetrik öğeler kullanılabilir.

Açık Ofis Mi Kapalı Ofis Mi?

Ofisin türü de uygulanacak tasarım şeklini belirler. Kapalı ofisler, her çalışanın kendi çalışma birimine veya odasına sahip olduğu alanlardır. Bu tür ofislerde genellikle çalışanlar arası etkileşim daha azdır. Etkileşim kişisel olmaktan ziyade mesajlaşma veya e-posta gönderme yoluyla sağlanır.
Açık ofisler ise ofis alanının herhangi bir bölmeyle ayrılmadığı ofislerdir. Genellikle yaratıcı işlerde çalışan ofisler bu tür bir tasarımı tercih eder. Açık ofislerde çalışan etkileşimi daha fazladır. Bu nedenle bu etkileşimi destekleyecek tasarım öğelerinin bulunması gerekir.
Simetrik ve asimetrik tasarım açısından bakıldığında açık ofisle asimetrik tasarım için daha uygundur. Bu tür ofislerde oturma alanı ve çalışma alanında yer alan eşyalar, birbiriyle uyumlu olacak şekilde asimetrik olarak düzenlenebilir.

Asimetrik Mobilya Nasıl Bulunur?

Asimetrik mobilya bulmak oldukça zordur. Özellikle de ofis mobilyası. Üreticiler, ofis mobilyalarını belirli bir standartta ve kalıpta üretmektedir. Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda asimetrik mobilya bulmak daha kolaydır.
Fakat birçok asimetrik mobilya özel sipariş üzerine üretilmektedir. Bu nedenle asimetrik ofis tasarımı yapmak isteyen iç mimar veya tasarımcı, kendi mobilyasını tasarlayarak üretimini sağlayabilir. Mobilya üretiminde esneklik ise ofislerde nadir de olsa asimetrik tasarım uygulamasının görülmesini sağlar.

Ofiste Hangi Tasarım İzlenmeli

Ofiste asimetrik tasarımlar uygulansa da bu uygulama oldukça nadirdir. Asimetrik tasarım birçok durumda evlerde uygulanır ve sonuçları ofislere göre çok daha iyidir. Bunun nedeni ev ve ofisteki mobilyaların farklı amaçla kullanılmadır.
Evde az miktarda asimetri içeren bir tasarım evin tüm havasını değiştirebilir. Fakat ofis tasarımında karmaşaya ve düzensiz bir görüntüye neden olabilir. Bu nedenle tasarımcılar ofislerde ağırlıklı olarak simetrik uygulamaları tercih etmektedir. Ayrıca ofis masaları ve sandalyeleri de simetrik olarak üretilmektedir.
Ofislerde asimetrik tasarım uygulaması yapılacaksa, mobilyalardan ziyade dekorasyon ürünleri ve arka fonda uygulanan panolarda bu tasarım yaklaşımı izlenebilir. Böylelikle ön planda düzenli bir mobilya görüntüsü elde edilirken arka planda bu düzen asimetrik öğelerde hareketlendirilebilir.