Şehirler gürültülü ve kalabalık hâle geldikçe, kent dışındaki yaşam daha cazip bir hâl alıyor. Nitekim oldukça uygun bir bütçeyle bir köy evi yapmak, yayla veya dağ gibi bir arazide yapı inşa etmek mümkün. Dönemsel veya sürekli ikamet edilecek bir ev yapmak için ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunları göz önünde bulundurarak, huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir yayla evi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Isı yalıtımı dağ evi yaparken dikkat edilmesi gereken temel hususlardan biridir. Evinizi aşırı sıcak-soğuk havadan ve şiddetli rüzgârdan korumak için, hakim rüzgâr yönünü hesaplamanızda ve projeyi buna göre oluşturmanızda fayda var.

Kullanılacak malzemeyi doğru seçmek bu bakımdan oldukça önemli. Yayla ve dağ evi yapımı söz konusuysa, betonarmeden olabildiğince uzak durmanızda, ahşap ve taş yapıyı tercih etmenizde fayda var. Ancak köy evi nasıl yapılır konusunu araştırırken betonarmenin bir ölçüde faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

• Evde yazın vakit geçirmeyi düşünüyor olsanız bile, dağ ve yayla gibi yerlerde akşamları soğuk olacağını hesaba katmanız gerekir. Bu yüzden yaptığınız evde mutlaka bir şömine ya da başka bir ısıtma sistemi olmalı.
• Evin yola olan uzaklığı da son derece önemlidir. Arsanızı mümkün olduğunca ana yola ulaşabileceğiniz bir yerden almanız gerekir.
• İnşaatı beş yıl içinde bitirmemeniz halinde, ruhsat yenilemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tüm bu hususlara dikkat ederek huzurla vakit geçirebileceğiniz bir köy evi inşa edebilirsiniz.

Yasal Prosedürler

Köy, dağ ve yayla gibi yerlerde ev yapmanın sıkı yasal prosedürlere bağlı olduğunu belirtmek gerekiyor. Arazi şahsınıza ait olsa bile, inşa edeceğiniz binanın çevreye zarar vermeyecek nitelikte olması ve yetkililerden bu yönde izin alabilmesi gerekiyor. Örneğin yayla evi yaparken betonarme kullanmamanız ve belli bir katın üstüne çıkmamanız gerekir. Bu hem çevreye zarar vermemek hem de deprem, heyelan gibi durumlarda yaşadığınız yeri güvenceye almak için önemlidir.

Ne Yapılmalı?

• Şahsınıza ait araziye ev yapmadan önce arsanızın imar durumunu araştırmanız gerekir. İmar izni çıkmadan kesinlikle ev yapımına başlamamalısınız.
• Mutlaka bir inşaat mühendisiyle çalışmanız gerekir. İnşaya başlamadan önce proje hazırlayıp iskan belgesi almalı ve evi bu projeye uygun bir biçimde yapmalısınız.
• Zeminin deprem ve heyelan gibi afetlere karşı dayanıklı olduğundan emin olmalı, bu konuda ciddi bir araştırma yapmalısınız.

Köyde, Yaylada, Dağda Ev Yapmanin Püf Noktalari

Bir arsa almak ve ev yapmak bir dönem içerisinde herkesin kurduğu hayallerden birisidir. Bir kişinin kendine ait bir evi olması daha doğrusu bu evi kendi istediği gibi yaptırması dünya da kendi için yapabileceği en iyi şeylerden birisidir. Çünkü yıllar süren emeğin karşılığını bu şekilde almak insanlar için tarifi olmayacak bir durum olabilir. Ancak köyde, yaylada ya da dağda aldığınız arsa üzerine ev yaptırmak için de belirli noktalar bulunmaktadır.

Köyde, yaylada ya da dağda ev yapmak istiyorsanız ilk iş olarak arsanız için yapı izni dilekçesi almanız gerekiyor. Arsanız incelenerek yapıya uygun olup olmadığına bakılıyor ve buna göre bir izin veriliyor. Bu izin olmadığı takdir de arsanıza yapı dikme imkânınız bulunmamaktadır. Gerekli olan diğer belgeler ise tapu belgesi, kadastrodan alacağınız koordinatlı plan örneği, nüfus cüzdanı, ikametgâh ve ihtiyar heyeti kararı. Bu belgeler tamamlandıktan sonra arsanız üzerinde izin çıkması halinde ev yapımı işlemlerine başlayabilirsiniz.

Belge işlemleri her durumda geçerli olduğu için yapınızın kanuna uyması adına bu süreci tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra dilediğiniz evi arsanız üzerinde yaptırabilirsiniz. İlk olarak bir inşaat firması ile anlaşarak yaptırmak istediğiniz evin projesini çizdirmeniz gerekmektedir. Bu proje sonrası hem işin uzmanlarından yardım almış oluyorsunuz hem de ev içerisinde istediğiniz ancak temel durumuna göre yapılması riskli durumlarda sizleri uyarmaları söz konusudur. Bu nedenle ilk olarak proje için bir inşaat firması ile anlaşmanız en iyisi olacaktır.

Ev yapmanın püf noktalarından birisi de evin konumuna göre yapının çeşidini seçmektir. Örnek olarak dağ evleri adı altında geçen daha çok ahşap yapılı bu evler dağ ortamına uyum sağlayacaktır. Aynı şekilde yaylanızın konumuna ve çevre şartlarına göre evinizi beton bir yapıda yaptırabilirsiniz. Yapının ve zeminin iyi ayarlanması bu noktada hem güvenliğiniz hem de evin çevre şartlarına göre dayanıklı olması konusunda önemlidir. Bu nedenle ev yapımına başlamadan önce çevre şartlarını iyi değerlendirmeniz ve buna göre karar vermeniz gerekmektedir.

Ev yapımı tamamlandıktan sonra tesisat ve tadilat işleri başlar. Bu nokta da tadilat firmasından yardım almanız en doğrusudur. İşini iyi bilen ve işin ustası olan tadilat firması ekibi tarafından en iyi şekilde tesisat ve tadilatınız yapılacaktır. Ev içerisine döşenecek olan elektrik tesisatında ise bir diğer püf noktası mobilya konumudur. Öncelik olarak mobilyalarınızın konumunu belirlerseniz buna göre tesisat işlemlerini yaptırabilir ve priz konumlarını ayarlayabilirsiniz. Bu iyi bir karar olacaktır. Çünkü değişiklik yapılacağı sırada oradan oraya priz çekme işlemi daha sonralarda sizi uğraştıracak ya da yeni bir tadilat masrafı çıkaracaktır. Bu nedenle önceden planlamak ve her durumu göze alarak elektrik tesisatının konumlandırılmasının yapılması en doğrusu olacaktır.