Kiracı – Mal Sahibi İlişkisi

1000 TL’ye kirada oturan Selim Amca ve buranın kirasının 1500 TL olması gerektiğini düşünen mal sahibi Murat Amca bu hikâyenin baş kahramanları.
Sıklıkla karşılaştığım bir durum: Mal sahibi gelir ve yakınır: “Kiracılarım aslında çok iyi insanlar, ödemelerini de düzgün bir şekilde yapıyorlar, sıkıntı da çekmiyoruz ama kirası çok az. Eski kiracı oldukları için bir şey de diyemiyorum. Kaç kere bu kira az, bunu artıralım dedim ama maddi durumları el vermiyor. Ne yapayım ben şimdi? ”
Murat amca mal sahibi olarak haklı. Ama durum şöyle: Eğer kiracından memnunsan, ödemesini de düzgün yapıyorsa ve onlar çıktıktan sonra verebileceğin kira bedeli eskisinden %10-%20 fazlaysa uğraşmaya değmez.

1000 TL’ye oturan adam çıktıktan sonra 1200 TL’ye kiraya verdin diyelim. Ayda 200 TL fazla alacaksın. Yılda 2400 TL yapar. Bu da eski kiracının 2 aylık kirası eder hemen hemen. Eski kiracıyı çıkardın diyelim, burayı 2 ay kiraya veremezsen yıl sonunda cebine giren para aynı para.

 

“Müşterisi hazır” diyorsun?

E adam uzun yıllardır kiracı, evin içinde illa ki masraf olacak. Depozitosu masraflara yetecek mi? Yetse bile o işlerle kim uğraşacak? Boyacısını bul, parkeciyi ayarla vs. vs. Müşterisi hazır olsa bile bir sürü uğraşın olacak yani. Değmez bey amca.
Ama 100 TL’ye oturan adam çıkınca 1500 TL alacaksan orası ayrı.
Bir de şu durumu da düşünmek lazım. Taşınmak gerçekten çok zor iş. Eğer mal sahibi olarak maddi durumunuz iyiyse, kiracınız da iyiyse ona iyi davranın. Onun çekeceği sıkıntıları da göz önünde bulundurun.
Kira sözleşmesini ise her koşulda yapın. “Sıkıntı yok bu çocuk iyi çocuk merak etme, ödemesini yapmazsa kovarım evden, hele bir ödemesin gösteririm ona” gibi bahaneler sonradan fayda vermez.