4. normal kat betonunu döküyorduk ki bir teyze geldi, 2 yandaki binada oturuyormuş. Sonra klasik görüşmemiz:
Teyze: Oğlum bizim binaya da bir teklif verin
Ben: Tabii teyze alayım evrakları
Meğer evraklar hazırmış zaten. Hemen elinden çıkardı verdi imar durumunu vs. Bu şu demek: Daha önce bir sürü müteahhite gittik, onlarca teklif aldık, işin içinden çıkamıyoruz, bir teklif de siz verin de karışsın karışacağı kadar.
Teyzemin binasının kolay kolay dönüşemeyeceğini, dönüşse bile o binayı dönüştürmeye çalışan müteahhitin anlaşma yapıldığı sıralar akli dengesinin yerinde olmadığı binaya uzaktan bakılarak anlaşılabiliyor. Çünkü parsellerinin hemen hemen tamamına bina kurmuşlar, önde bahçe olarak kullandıkları yerden aslında yol geçmesi gerek vs. vs. Yani o binayı yıksak yerine bırakın daha fazlasını yapmayı aynısı bile yapılmıyor.

 

Buraya kadar olan kısmı uzaktan bakarak anlayabiliyoruz.
Sonraki aşamada binada 30-40 daire olduğunu, bunların bir kısmının tapusunun olmadığını, zemin katta oturan adamın dairesini dükkana çevirdiğini ve tapusu 20 m² olmasına rağmen 100 m² alan kullandığını ve bina kentsel dönüşüme giderse en az 100 m² dükkan istediğini vs. vs. öğrendim.
Özetle, bu bina yıkılıp yenisi yapıldığında ortaya çıkan daireler arsa sahiplerine bile yetmiyorken işin içine bir de müteahhit sokmaya çalışıyorlar.