KASET DÖŞEME NEDİR?

İnşaat sektöründe bina dışında tiyatro, sinema ve otopark gibi farklı yapıların yapılması ve planlanması da bulunmaktadır. Bu planlama içerisinde tüm hesaplamaların doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Özellikle bir sinema salonu yapımında, yapı malzemelerinin doğru kullanılması ve yapı gereçlerinde hacim hesabının doğru bir işlemle yapılması gerekmektedir. Genel olarak “kaset döşeme nedir?” denilirse, hacim ortasında kolon yapı malzemesinin istenmediği çok büyük hacimlerin kapatılma işleminde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yükleri taşımak için insan topluluğunun fazla olduğu alanlarda da sıkça kaset döşeme kullanılmaktadır.

Kaset döşeme, döşemenin birim alandan fazla yük taşıması gerektiği durumlarda kullanılan bir döşeme sistemidir. Kaset döşeme nedir, ne değildir gibi konularda adını şekil yapısından almaktadır. Bu kaset şekli nedeniyle döşeme üzerinde çift yönlü nervür yapılı kirişler oluşturulur ve döşemenin taşıma kapasitesi artırılır. Bu sayede yapının dayanıklılığı ve bina ağırlığının döşeme üzerine verilmesi ile zemin yapısında yer alan yük azalır. Yükün eşit olarak binanın geneline yayılmasıyla, kaset döşemeler dinamik ve statik yükleri kolay bir şekilde taşımaktadır.

Kaset döşemeler yalnızca yük taşıma durumlarında değil farklı durumlarda oldukça dayanıklı yapılardır. Fiberglas yapısı kullanılan kaset döşemelerde demir ve ahşapla dış ortam kuvvetlendirilir. Bu sayede yapı sıcağa karşı oldukça dayanıklı hale gelir. Sıcağın yarattığı temel etkilerden etkilenmeyen kaset döşeme sistemleri, soğuk ve sıcak nedeniyle beton sertleşme riskini ortadan kaldırarak, beton yapısının çatlamasını önlemektedir. Takviye yapılması ve yapılarda takviyeli bir kaset döşeme işlemi yapılması bu nedenle önemli bir işlemdir.Avantajları
“Kaset döşeme nedir?” denildiğinde kalabalık ortamların yapımı sırasında kullanıldığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra yapı için çeşitli avantajları bulunmaktadır.

  • Maliyet inşaat alanı için önemlidir. Maliyet kapsamında kaset döşeme uygun bir pozisyon gösterir.
  • Ana malzemesinin cam fiber takviyeli olması nedeniyle yüzey alanı sert yapılı ve dayanıklıdır.
  • Beton yapısından sökülmesi kolaydır.
  • Tamir durumu diğer yapılara göre daha kolaydır. Her türlü alınan darbe ve kırık kolay bir şekilde tamir edilir.
  • Gerektiği kadar esnek yapısı yapının daha az zarar görmesini sağlar.