İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
08 Eki

Kalorifer Yeri Belirlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

TADİLAT, YAPI MALZEMESİ

Kalorifer Yeri Belirlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Isınma, evlerde en çok harcama yapılan alanlardan biridir. Türkiye’de en yaygın ısınma yöntemleri ise doğalgaz veya kömürdür. Evlerde merkezi ısıtma olduğu gibi kombi kullanımı da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Farklı ısınma türlerinden dolayı, ısınma türüne uygun olarak kalorifer yerleşimi yapılmalıdır. Aynı zamanda petek sayısı da evlerin ısınma miktarını önemli ölçüde etkiler.
Bina projesi çizilirken kalorifer yerleşimi de teknik proje üzerinde gösterilmelidir. Böylelikle daha sonra herhangi bir eklemeye veya tadilata gerek kalmadan, bina inşaatı sırasında kalorifer sistemi yerleştirilir. Kalorifer sisteminin doğru bir şekilde yerleştirilmesi, ısınma masraflarını önemli ölçüde düşürebilir. Odanın boyutuna uygun olan seçilen petek sayısı, petek boyutu ve petek yerleşimi, kış aylarında ihtiyaç duyulan yakıt miktarını azaltmaya yardımcı olur.

kalorifer yeri

Kalorifer Petek Boyutu Neye Göre Seçilmeli?

Kalorifer petek boyutu seçilirken, peteğin ısıtma gücü ele alınmalıdır. 1 metre uzunluğu ve 60 cm yüksekliğe sahip standart bir petek, 9-12 metrekare alanı ısıtır. Hesabı daha kolay hale getirmek için 1 metreye 60 cm peteğin 10 metrekare alanı ısıttığını varsaymak mümkündür. Bu tip bir petek saatte ortalama 1800 kcal ısı verir. Fakat peteğin modeline göre verdiği ısı miktarı farklılık gösterebilir.
Kalorifer peteği boyutu seçilirken ilk olarak ısıtılacak toplam alanın hesaplanması gerekir. Odanın boyutuna göre petek uzunluğu farklılık gösterecektir. 100 metrekare bir alan için ortalama 10 metre uzunluğunda peteğe ihtiyaç vardır. Fakat 10 metre peteğin tamamı tek bir duvara yerleştirilmelidir. Ayrıca ihtiyaç duyulan petek uzunluğu, peteğin malzemesine bağlı olarak değişebilir.

Kalorifer Nereye Yerleştirilmeli?

Kalorifer peteği yerleşimi yapılırken petek tek bir duvara yerleştirilmemelidir. Eşit dağılımlı ısınma sağlamak adına, petek odanın iki duvarına dağıtılmalıdır. Hatta daha büyük iç mekanlarda petek dağılımı daha farklı olabilir. Büyük odalarda aynı duvar üzerinde birden fazla petek yerleştirilebilir. Bunun nedeni, duvarda yer alan tek bir peteğin ısıtma konusunda yetersiz kalmasıdır.
Genellikle kalorifer petekleri pencere altında yerleştirilir. Bunun nedeni, pencereden gelen soğuk havanın odaya doğrudan girmesine engel olmaktır. Pencereden gelen soğuk hava, öncelikle kalorifer peteğine çarpar ve ısınır. Daha sonra ısınan bu hava odaya dağılır ve ısıtma sağlanır.

Yakıt veya Isınma Türü Petek Seçimini Etkiler Mi?

Eski evlerde yaygın olarak görülen dökme demir kalorifer petekleri, yeni peteklere göre daha fazla ısınma sağlayabilir. Petekte kullanılan malzemenin türü, peteğin ısıtma kapasitesini etkileyebilir. Aynı zamanda ısıtmanın kombiyle veya merkezi olarak yapılması da ısıtma seviyelerini etkileyebilir.
Merkezi ısıtmada tüm apartmanın kalorifer peteklerine aynı oranda sıcak su gönderilir. Bu nedenle tüm bina ısıtılır. Fakat kombi ile bireysel ısıtmada birçok kullanıcı fatura tasarrufu yapmak adına odalardaki peteklerin bazılarını kapatır. Tüm peteklerin açık olmaması da komşu dairelerin ısınmasını etkileyebilmektedir.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

kalorifer yeri dizayn

Tüm Odalara Kalorifer Gerekli Mi?

Evin içinde sadeceantrede petek kullanılmayabilir. Bunun dışında evdeki tüm odalarda kalorifer olması gerekmektedir. Ancak peteklerin boyutu tüm odalarda aynı olma zorunda değil. Daha büyük odalarda daha uzun petekler kullanılırken küçük odalarda odanın metrekaresine göre seçim yapılabilir.

Banyoda Kalorifer Nasıl Uygulanır?

Banyoda klasik beyaz petekler yerine havlu kurutmak için kullanılabilecek olan metal petekler tercih edilebilir. Banyo, evin en küçük alanlarından biri olduğu için büyük peteklerin kullanılması gerekmez. Günümüzde, banyolarda dekorasyonu destekleyen modern kalorifer peteği modelleri öne çıkmaktadır. Kalorifer petekleri, banyolarda da normal odalarda olduğu yerleştirilir. Havlu asma alanı olan petekler ise normal peteklerin aksine daha yükseğe yerleştirilebilir.

Kalorifer Peteği Dekorasyonu Etkiler Mi?

Kalorifer petekleri bazı durumlar ev dekorasyonu için zorluk çıkarabilir. Ancak petekleri dekorasyonun bir parçası haline getirerek estetik bir görüntü elde edilebilir. Peteğin ısıtma kapasitesini düşürmeyecek şekilde peteğin üstü ahşap panellerle kaplanabilir. Bunun yanı sıra koltuk peteği kapatacak şekilde yerleştirilerek de estetik bir görüntü elde edilebilir.

Yerden Isıtma Yapmak Kalorifer Yerine Geçer Mi?

Ev ısıtmasında kalorifer peteği kullanmanın diğer bir alternatifi de yerden ısıtma yapmaktır. Yerden ısıtmada kalorifer petekleri kullanılmaz. Bunun yerine zeminin altında ısıtma boruları döşenir. Yerden ısıtmanın en büyük avantajı, odada bulunan petekleri kaldırarak dekorasyonda esneklik sunmasıdır. Yerden ısıtma, kaloriferle benzer oranda ısıtma sağlar. Bu tür ısıtma sistemlerinin tek farkı, kalorifer peteklerinin zeminin altında olmasıdır.

Japonya Bankacılık … 08/10/2018 Japonya Bankacılık Krizinin Gayrimenkul Piyasasına Etkileri Kalıp Sökme Süresi Nedir? Kalıp Sökme Süresi… 08/10/2018