İskele maliyeti çoğu müteahhitin inşaata başlamadan yapmayı unuttukları inşaat maliyeti kalemlerden birisidir.
İskele, bildiğiniz üzere binanın dış cephesinin yapımında kullanılır. Dış cephede kullanılacak malzemenin cinsine göre iskelenin kullanım süresi de artar. Dış cephede sadece boya yapılacaksa 1 ay kullanılacak iskele, dış cephede seramik yapılacaksa 2 ay, kompozitse 2,5 ay, prekastsa 3,5-4 ay sürebilir.
Birkaç yıl önceye kadar boyalı iskele kullanılıyordu, ama artık galveniz iskelenin kullanımının zorunlu olması iskele maliyetlerini de çok arttırdı.

İskele m²’si iskelenin bina cephesinde kapladığı alan olarak ölçülür. Bilenler için: 2 adet H çerçeveyi yan yana getirip düz ve çapraz bağlantıyla bağlayınca 5 m² alan kaplar 3 tane çerçeveyi yan yana koyunca 10 m² alan kaplar. 100 tane H iskeleyi yan yana koyunca da 99×5=495 m² alan kaplar. Bu şekilde sonsuza doğru giderken hata payı minimuma düştüğü için pratik hesapta 1 tane H iskele 5 m² yer kaplar deniyor. 2. el satış yapılırken de bu şekilde satış yapılıyor.

 

Ürünü 0 alırken her ürünün birim fiyatına göre toplam fiyat belli oluyor. Her ne kadar yönetmelikte bazı zorunluluklar olsa da müteahhitler maliyeti düşürmek için bazı şeylerden kaçıyor: Çift kalas yerine tek kalas kullanmak, merdivenleri sadece 1 sıra için göstermelik almak, bitiş korkuluğu ve tekmelik almamak gibi.
1 katı 200 m² olan 5 katlı bir binanın tüm cephelerine iskele kurmak için yaklaşık 1000 m² iskele gerekir.
Galveniz iskelenin aylık kira bedeli 2,5 TL civarındadır. Yani 3 ay iskele kullanılsa 7500 TL yapar. İskelenin kurulumu ve sökümü için de 1 aylık kira alınır piyasada. Toplamda 10.000 TL’ye mal olur.
Bazı taşeronların kendi iskelesi vardır. Dış cephe işini yaparken kendi iskelelerini kurarlar, işleri bitince de sökerler. Bu taşeronlar müteahhitin daha çok işine gelse de fiyatları diğer taşeronlara göre daha yüksektir.