İnşaat Hesabı

İskan Sorgulama

 

İskan Sorgulama

Bir inşaat tamamlanması sonucunda yapı kullanımına izin verilmesi gerekmektedir. Yapı kullanım izni, yapıda bir yaşam sürdürülebileceğine ve güvenli olduğuna dair bir izindir. Bu izin iskan olarak adlandırılmaktadır. İskan ruhsatı, yapılmış olan yapının ruhsat ve belirtilen yapı eklerine uygun şekilde yapıldığını gösterir. İnşaat işlemlerinin bitmesi halinde iskan ruhsatı alınması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak belediyeye dilekçe ile bir başvuru yapılmalı ve sonucunun beklenmesi gerekmektedir. İskan sorgulama işlemi de bu noktada sizlere yardımcı olur. Bir yapının iskan izni olduğunu ya da olmadığını kontrol etmek için iskan sorgulama işlemi yapılmaktadır.
İskan ruhsatı belediye tarafından verilen bir belgedir. Bu nedenle bulunduğunuz yapının iskan sorgulama işlemini yapmak için ilgili belediyeye giderek, imar biriminden sorgulama yapabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan, oturduğunuz binaya ait bilgilerin tam olması ve o binada oturduğunuzu kanıtlayan evraklar olacaktır. Bu sayede binanızın iskan sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
İskan Ruhsatı Alma
Bir yapının kullanım izni oldukça büyük bir işlemdir. Yapı her açıdan kontrol edilir, denetlenir ve burada bir yaşam sürdürülebileceğine karar verilir. Bu nedenle yapı bitiş işlemleri ardından iskan belgesi alınması gerekmektedir. İskan ruhsatı olmayan bir yapı ayıplı olarak sayılır. İskan belgesi almak için gerekli belgeler;
– Dilekçe
– Teknik rapor
– Taahhütname
– İskan harcı
– Emlak vergisi
– Katılım payı
– Tapu fotokopisi
Belgelerin tamamlanması ile birlikte ilk olarak belediyeye iskan ruhsatı için dilekçe ile başvurulmaktadır. Başvuru sonucunda iskan teknik çalışanları yapıyı kontrol etmek için yapı alanına girer. Burada yaşam konforunu etkileyecek herhangi bir etmen bulunup bulunmadığı incelendikten sonra kontroller tamamlanır. Kontrol sonucunda iskan ruhsatı için herhangi bir sorun bulunmuyorsa noterden onaylı taahhütname alınarak, Yapı Kullanıma İzin Amirliği’ne verilir. Teknik rapor ve taahhütnamenin de eklenmesi ile birlikte genel iskan raporu hazırlanır. Bu süreçte gerekli olan harç, vergi ve katılım payı ödenmelidir. Eğer kişi bağımsız bölüm sahibi ise 3 adet tapu fotokopisi ile belediyeye iskan belgesi için başvuruda bulunmalıdır.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank