İnşaat Hesabı

Isı Yalıtımı İle Alakalı Tadilatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

ISI YALITIMI İLE ALAKALI TADİLATTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ev faturaları düşünüldüğünde bütçenizin fazlası enerji faturalarına ayrılmaktadır. Isı dengesi bu faturaların daha düşük miktarlara gerilemesi amacıyla gereken bir işlemdir. Bu nokta da ısı yalıtımı devreye giriyor. Isı yalıtımı, ısı köprüleri kullanılarak sıcak veya soğuk havanın evlerin içerisine girmesini ya da çıkmasını engellemek amacıyla yapılan işlemdir. Enerji alanında tasarrufun yanı sıra evinizin ömrünü uzatmak, değerini artırmak, çevreyi korumak amacıyla da oldukça önemli bir işlemdir.

Isı yalıtımı tadilatları tadilat firmaları tarafından, işi bilen usta olmuş kişilerce yapılır. Bu işlemin yapımı bir miktar zahmetli olduğundan işi bir ustanın yapması en doğru seçenek olacaktır. Çünkü ısı yalıtımında belirli kurallar vardır. Bu kuralların önemi büyüktür. Bu nedenle ısı yalıtımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Isı yalıtım levhasının en az 5 cm ve üzeri bir miktarda olması gerekmektedir.

Isı yalıtım uygulaması aşamasında m2 başına düşen en az altı adet tespit dübeli kullanılmalıdır.

 Dış cephe ısı yalıtımında kullanılan tüm malzemelerin birbiri ile birlikte uyum sağlaması gerekmektedir.

 Isı izolasyonunda istenen sonuca ulaşmak adına mutlaka dış cephelere de ısı yalıtımı gerçekleştirilmelidir.

Isı yalıtımının önemi her evde oldukça büyüktür. Kışın evin daha sıcak kalması sağlanırken, yaz aylarında da ev daha soğuk olacaktır. Yalnızca ısı izolasyonu değil, enerji tasarrufu adına da önemli bir yeri vardır. Isı yalıtımı yaptırdığınız takdirde gelen fatura ile önceki faturalar arasında belirli düzeyde bir fark olacaktır. Enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda tüm ısı dengesini de en iyi şekilde koruyacaksınız.

isi yalitimi

Her evde özellikle rutubet derecesinin fazla olduğu bölgelerde bulunan evlerde, küf, nem ve mantar gibi istenmeyen şeyler ısı yalıtımı sayesinde yok olacaktır. Bu durumda size daha sağlıklı bir ev içerisinde yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Rutubet nedeniyle gerçekleşen hastalıklara karşı da büyük bir önlem olan ısı yalıtımının birçok özelliği bulunmaktadır. Ancak belirtildiği gibi en büyük özelliklerinden birisi sağlıklı bir yaşam alanı sunmasıdır.

Tadilat firmaları tarafından ısı yalıtımı uygulanacak olan evin durumu öncelikle incelenmesi gerekmektedir. Evin rutubete sahip olan bölgeleri tespit edilerek bu bölgelere öncelikle işlem uygulanmalıdır. Bu uygulama da rutubet ve nem alan bölgelere rutubet ve küf önleyici yalıtım sıvası uygulanarak ısı yalıtımı işlemine başlanmalıdır. Bu uygulama ısı yalıtımının da uzun süreli kalmasına olanak sağlayacaktır. Eğer bu uygulama yapılmazsa, o bölgelerde devam eden rutubet ve küf yapılan ısı yalıtımına zarar verecektir. Bu zarar yalnızca o bölgeye olmayacaktır. Rutubet ve suyun etkisi ısı yalıtımına sistemsel olarak zarar vererek tüm yalıtım sistemini kötü bir duruma düşürebilir. Bundan dolayı öncelikle o bölgelere engelleyici sıva uygulanmalıdır.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank