İnşaat Hesabı

Hazır Ev Tadilata Girmişken Şunu Da Mı Yapsak Diyenler İçin Öneriler

 

Hazır Ev Tadilata Girmişken Şunu Da Mı Yapsak Diyenler İçin Öneriler

ev tadilati

Evde tadilat yapmaya karar verdiniz ve planınızı yapmaya başladınız. Hazır ev tadilatına girmişken daha sonra ihtiyacınız olan değişiklikleri de yapmaya ne dersiniz? Tadilat oldukça zorlu bir süreçtir ve genellikle en az bir hafta sürer. Bu süreç, genellikle duvar kırma gibi kirli ve tozlu işleri içerir. Bu nedenle tadilat kararı verince bu süreçte aradan çıkarmak istediğiniz diğer işler de olabilir.

Uzun süredir aklınızda olan bazı işleri tadilat sürecinde tamamlayarak evinizi hayalinizdeki gibi dekora edebilirsiniz. Eğer tadilat süresince duvarlar kırılacaksa ya da zemin değişecekse, kablo saklama gibi diğer işleri de tadilatla birlikte yapabilirsiniz.

Evde tek bir tadilat yapmak yerine aynı anda birden fazla tadilat yapmak zaman tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Genellikle en basit tadilat işi bile en az bir hafta sürmektedir. Tüm tadilat işlerini ayrı ayır yapmak yerine birbirini etkilemeyecek olan işleri aynı zamana planlayabilirsiniz. Böylelikle bir hafta içerisinde hem banyo tesisatını değiştirebilir hem de yatak odanızda değişimler yapabilirsiniz.

Evdeki Eksiklikleri Tespit Edin

tadilata başlamadan önce evdeki eksiklikleri tespit edin. Tadilat yapılacak alanın yanı sıra diğer eksikliklerin de bu süreçte giderilmesi, ileride tekrar evde iş olmasını engelleyecektir. Banyo tesisatını değiştirecekseniz aynı zamanda küveti de yenileyebilirsiniz. Ya da hazır mermerler kırılmışken yeni mermer döşeyebilirsiniz.
Mutfakta dolap değişimi gibi büyük bir işe başlayacaksanız aynı anda zemini de değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ya da mutfakta elektrik tesisatını yaparken evin kalan kısmında sorunlu elektrik tesisatı varsa bunları da yaptırabilirsiniz. Evdeki eksiklikleri tespit etmek, tadilat sürecini etkin bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.

Aynı Anda Farklı Odalarda Tadilat Planlayın

Eğer tadilatı aynı ustalar yapmayacaksa aynı anda farklı odalarda farklı tadilat planlayabilirsiniz. Örneğin yatak odanızda renk değişimi yaparken mutfakta seramik kaplamalarını ya da tezgâhı değiştirebilirsiniz.
Diğer bir alternatif ise banyoda zemin kaplamasını değiştirirken çocuk odasında tadilat yapmak olabilir. Aynı anda birden fazla tadilat planlayacaksanız önemli olan, işleri çakışmayacak şekilde planlamak. Ustalar birbirine engel olmadığı sürece aynı anda birden fazla iş planlayarak tüm tadilat işlerini daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Uzun Zamandır Düşündüğünüz Renk Değişimini Yapın

Tadilat işine başlamışken duvarların rengini de değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Özellikle duvarlarda kırma işlemi gerçekleşecekse hazır duvarlar kırılmışken duvarınızı hep düşündüğünüz yeşil renge döndürebilirsiniz.
Tek bir duvarda kırma işlemi yapacaksanız sadece o duvarın rengini değiştirerek farklı bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Ayrıca renk değişimi yaptıktan sonra duvara yeni bir raf takarak odanızın dekorasyonunu canlandırabilirsiniz.

 

Dekorasyonda Değişimler Yapın

Hazır tadilat işine girişmişken genel dekorasyonda da değişiklik yapabilirsiniz. Eski koltuklarınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra ahşap mobilyalarınızı rengini değiştirmek de tadilat sırasında yapabileceğiniz değişimlerden biri olabilir. Tadilat devam ederken mobilyalarınızı yenilenmeye gönderebilir ve süreç tamamlandıktan sonra yenilenmiş mobilyalarını evinize taşıyabilirsiniz.

ev tadilati

Zemin Kaplamanızı Değiştirin

Evde yapacağınız tadilat sırasında zemin kaplamanızı da değiştirebilirsiniz. Mermer kaplı zemini ahşap kaplamaya geçirebileceğiniz gibi 3 boyutlu zemin kaplaması da yaptırabilirsiniz. Yapacağınız bu ufak değişim odanızın tüm görünüşünü değiştirmenize yardımcı olacaktır.
Özellikle mutfakta veya banyoda tadilat yapıyorsanız, zemin kaplamasını değiştirmek oldukça mantıklı bir dekorasyon fikri olacaktır. Salon gibi daha büyük odalarda zemin değişikliği yapacaksanız, bu değişimle birlikte başka tadilat da planlayabilirsiniz.

Yeni Paneller Ekleyerek Eve Farklı Hava Katın

Tadilat sırasında salon ya da yatak odasına yeni paneller eklemeyi düşünebilirsiniz. Odayı farklı kullanım alanlarına ayıran bu paneller, geniş evlerde sıklıkla tercih edilmekte. Daha küçük evlerde ise iki kalanın arasında kalan boşluğu birleştirecek şekilde raf uygulamaları yapılmaktadır.

Koltuk ve Sandalyelerin Kumaşlarını Değiştirin

Evi yenileme işine başlamışken koltukların ve sandalyelerin kumaşlarını yenilemek de oldukça iyi bir fikirdir. İskeleti sağlam olan koltuklar ve sandalyeler, yeni kumaşlar sayesinde yeni alınmış havasına kavuşur. Ayrıca kumaş seçimi yaparken deri kaplama yaptırarak evde farklı bir hava yakalamayı deneyebilirsiniz.

Evdeki Aksesuarları Değiştirin

Evinizdeki yeni renkleri tamamlayacak aksesuarlar alabilirsiniz. Eğer duvarların rengini değiştiriyorsanız yeni renginizle uyumlu tablolar satın alabilirsiniz. Duvara yeni bir raf takarak küçük bir dokunuşla tüm görüntüyü değiştirebilirsiniz. Ayrıca duvar rafında ilgi çekici aksesuarlar kullanmak da odanın havasını değiştirecektir.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank