Evinizin, Ofisinizin Tadilata İhtiyacı Var Mı?

Eski bir ev veya iş yeri yenilenmek istenildiği zaman bu durum, kişilerde stres ve sıkıntı yaratabilir.Çoğu zaman bu durumda tadilat işi ertelenebilmektedir. Ayrıca, evin ya da iş yerinin tadilata ihtiyacı var mı? Yok mu? Sorusu sorulabilir. Bu durum da, tadilat yapılacak yerin durumu çok önemlidir. Böyle durumlarda ilk yapılacak şeylerden bir tanesi, mekânın o anki durumunun gözden geçirilmesi ve akabinde yerin durumunun analiz edilmesidir. Şayet böyle bir ikilem de kalınılır ise yapılacak ilk iş, uzman bir kişiden destek almaktır. Herhangi bir iç mimar veya tadilat ustası, mekânın tadilata ihtiyacının olup olmadığını tespit edecektir. Ayrıca, tadilatın nerelerde yapılacağı, neler gerektiği, ne kadar süreceği de bu tespit sırasında gözden geçirilmelidir. İster ev tadilatı, ister iş yeri tadilatı olsun her iki tadilatta da yapılacak işlem yer sahibine açıkça anlatılmalı, olası maliyet çıkarılmalıdır. Şüphesiz ki  tadilat süreci zor ve uzun bir süreçtir. Ama tüm bu tadilat işlerini, kendinize zevkli hale getirmek için sizde isteklerinizi tadilatı yapacak kişiye belirtmeli, her anlamda işin içinde olarak, bu süreci daha eğlenceli atlatabilirsiniz.

Ev ya da ofisinizin tadilat zamanının geldiğini elbette ki sizde anlayabilirsiniz. Ev tadilatı uzun bir süreç olabileceği gibi, her tadilatın sonunda başka bir yerin yenilenmesi gerekebilir. Tüm bunlara hazırlıklı olarak işe başlamak en doğrusu olacaktır. Daha sonra, mekânınızın tadilata gerçekte ihtiyacının olup olmadığına karar vermeniz için izleyeceğiniz yol gelmektedir. En başta, yapının boya, badana ve benzeri konularda neye ihtiyacı var bunu analiz etmeniz doğru olacaktır. Belki sırf duvar renklerini değiştirmek ya da oturum alanınızı genişletmek isteyebilirsiniz, hayalinizde neler var, bunları belirlemeniz önemli bir noktadır. Kirlenmiş ya da boyası kalkmış duvarlara yapılacak şık bir renk seçimi ile boya yapılması, ya da zevkinize uygun duvar kâğıdı ile duvarları kaplama ile istediğinizi elde edebileceksinizdir. Ya da binanın tamamının elden geçirilerek onarılması ihtiyacını düşünebilirsiniz. Elinize kâğıdı kalemi alarak tadilat yapılacak yer ve neler yapılacağını listeleyebilirsiniz. Listeleme işi, evi tekrar gözden geçirmenizi ve nelere ihtiyacınız olduğunu anlamanız için en pratik yollardan bir tanesidir. Ayrıca, listede yer alan tadilat işlerini, uzman bir kişi ile konuşarak neler yapılabilineceğine karar verebilirsiniz. Bazen, işinde uzman bir kişi ile yapılacak istişare ile gereksiz tadilatların önüne geçmiş olursunuz. Hatta tadilatın nerelere yapılacağını listeledikten sonra, listeye göre bir maliyet çıkarabilirsiniz. Burada önemli olan, yaşam alanınız için neler yaptırmak istediğinizi belirlemek ve işi uzmanına bırakmaktır.

 

1) Boya ve Badana İşleri

Boya ve badana işlemleri ev tadilatı listesinin genellikle başında gelir. Evin duvarlarında meydana gelebilecek olan rutubet ya da boyanın renginin canlılığını yitirmesi gibi sebepler evin yeniden boyanmasını gerekli kılabilir. Bunun dışında sıvada meydana gelen dökülmeler de badana işlemini şart kılabilir. Bu işlem yalnızca kötü görünün önüne geçmekle kalmaz, ev ve ofislerinizde daha sağlıklı bir ortam oluşmasına da yardımcı olur.

2) Döşeme ve Fayanslar

Zaman içinde yıpranan zeminlerde meydana gelen tahribat döşemeler için tadilat yapılmasını gerekli kılabilir. Kabaran, çizilen ya da cilası bozulan parkeler, kırılan fayanslar, deforme olan halıfleksler tadilat zamanının gelmiş olduğunun göstergesi sayılabilir.

3) Su ve Elektrik Tesisatı

Lavaboların tıkanması, tuvaletlerde sifonun işlevini tam olarak yerine getirememesi, muslukların damlatması gibi sorunlar su tesisatı tamirini zorunlu kılar. Bunlar dışında duşa kabinlerin ya da küvetlerin de zaman içinde yıpranması dolayısıyla gözle görünür olan ya da olmayan su sızıntıları büyük tadilat işlemlerine sebep olabilir. Su tesisatında olduğu gibi elektrik tesisatında da sorunlar meydana gelebilir. Sigortanın çabucak atması, prizlerin sökülmeye başlaması tadilat işlemlerini zorunlu kılar.Özellikle elektrik tesisatında meydana gelen arızalar can ve mal kaybına sebep olabilecek boyutlara ulaşabileceği için aksatılmaması gerekir.

4) Kapı ve Pencereler

Ev ve ofis tadilat işleri arasında en sık rastlananlarından biri de kapı ve pencerelerin tadilatıdır. Kapı kulplarının değiştirilmesi ya da menteşelerde meydana gelen deformasyon tadilat işlerini zorunlu kılabilir. Bunun dışında pencerelerde meydana gelen esnemeler ya da çeşitli yıpranmalar ısı ve ses yalıtımı açısından sorun çıkaracağı için onarım gerekebilir. Ayrıca, dekoratif değişiklikler yüzünden de tadilat yapılması gerekebilir.

5) Çatıdan Kaynaklı Tadilatlar

Özellikle yoğun yağmur ve kar yağışı sebebiyle çatılarda akma meydana gelebilir. Mekanın tavanlarında badananın dökülmesi, çatı akması, rutubet gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durumda ev ve ofis tadilatında sorunun hemen halledilmesi daha büyük problemlerin önüne geçer.

Evlerinizin ve ofislerinizde meydana gelen sorunların zamanında müdahale edilerek tadilatının yapılması maddi olarak size daha büyük sorunların çıkmasını da engeller.