Evinizi Boyamadan Önce ve Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Zamanla ev içerisinde bulunan duvarlardaki boyaların gerek güneş ışınlarına maruz kalması gerekse de yıllar sonra eski kalitesini yitirmesi, duvarların tekrardan boyanmasını gerektiriyor. Kimi zaman da yeni bir yaşam alanı oluşturmak ya da farklı renk tonlarına sahip bir oda isteği evi boyamak için geçerli bir sebep oluyor. Boyama işlemi öncesinde ve boyama işlemi esnasında belirli birtakım önlemler almak ve boyama işlemini olabildiğince düzgün yapmak kaliteli ve uzun süreli bir duvar boyası için oldukça önemlidir.

Duvarlara Yeni Boya Sürmeden Önce Eski Boyayı Temizlemek

Duvarları boyamaya karar verdikten sonra boyama işlemine geçmeden önce, duvarlardaki var olan eski boyayı temizlemek gerekiyor. Bu temizleme işlemi, yeni sürülecek olan boyanın çok daha iyi gözükmesini ve uzun süreli olmasını sağlıyor. Temizleme işlemini yapabileceğiniz birkaç alternatif seçenek, sizlere temizlik konusunda çeşitlilik sağlıyor. Bu seçenekler, duvarda yer alan boyanın türü ve ne kadar bir sürede bu işlemi gerçekleştirmek istediğinize göre değişiklik gösteriyor.

 

Kazıma İşlemi: Duvarlarda bulunan boyaları zımpara ve canavar ile temizlemenizi sağlayan işleme kazıma işlemi deniyor. Kazımaya başlamadan önce oda içerisinde yer alan eşyaları çıkartmak gerekiyor. Çünkü kazıma işlemi esnasında çok fazla toz oluşacağından etrafın pislenmesi kaçınılmaz oluyor.

Silme İşlemi: Kazıma işlemine göre daha kısa bir sürede gerçekleşen silme işlemi, canavar veya silim makineleri ile gerçekleşen bir işlemdir. Duvardaki boyaları çok daha hızlı bir şekilde çıkarmaya yardımcı oluyor. Bu işlem esnasında da fazla toz olacağından odadaki eşyalar çıkartılmalı, çıkartılması mümkün değilse de odanın ortasına toplanıp üzerinin bir örtü ile örtülmesi gerekiyor.

Elle kazıma İşlemi: Spatula ya da keskin el araçları ile gerçekleştirilen elle kazıma işlemi, boya temizleme işlemleri arasında çok daha uzun süren bir işlemdir. Kazıma işleminden sonra duvarı alçı ile dolgu yapmak gerekiyor. Toz parçacıkları bu işlem sırasında da oldukça fazla bir şekilde dağıldığından, önlem almak gerekiyor.

Boyama İşlemini Gerçekleştirmek

Hangi renkte ve hangi tarzda bir boya kullanacağınıza karar verdikten sonra, boya işlemine başlamadan önce boya yapacağınız alanı boya işlemine hazırlamanız gerekiyor. Temiz bir iş yapmak sizlerin olası kazalara karşı önlem almasını ve fazla iş yükünden kurtulmanızı sağlıyor. Duvardaki eski boyayı iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra, nemli bir bezle duvarınızı silerek üzerinde yer alan tozlardan kurtulmanız lazım. Ardından ilk önce duvarınıza astar atmanız gerekiyor. Astar kuruduktan sonra boyama işlemine başlayabilirsiniz. Duvarınızın kenarlarını bir bant yardımı ile kapatarak fazla boyaların taşmamasını sağlayabilir, yere bir örtü sererek de fazla boyaların bu örtü üzerine düşmesini sağlayabilirsiniz.
Boyama işlemine, duvarların kenarları ve kesim yerlerini parmak rulo ya da benzer fırçalar yardımı ile boyayarak başlamanız gerekiyor. Daha sonra duvarın üst kısmından alt kısmına doğru rulo ile duvarınızı boyamaya başlayabilirsiniz. Boyama işlemi esnasında rulonuza çok boya almamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde rulodan boya damlamamasını sağlayın. Süreceğiniz boyanın eşit bir şekilde yayılmasına özen göstererek duvarınızı yukarıdan aşağıya doğru boyamaya devam edebilirsiniz. İlk kat boyamayı bitirdikten sonra duvar üzerindeki boyanın kurumasını bekleyin. Boyanın kuruduğundan emin olduktan sonra ikinci kat boyayı aynı şekilde rulo yardımı ile duvarınıza sürmeniz gerekiyor.
Boya işlemini tamamladıktan sonra kenarlardaki bantları hemen çıkarmanız iz kalmaması açısından önemli. Bantları çıkardıktan sonra dilerseniz üzerinden fırça ile geçip rötuş yapabilirsiniz.

Boya Seçimi ve Renk Seçimi için Ne Tür Faktörler Önemlidir?

Ev dekorasyonu her zaman önemli bir konu olmuştur. Koltuk takımları, yemek masası, biblolar, yatak odası düzeni, mutfak düzeni gibi evin her bölümünde dekorasyon ön plandadır. Bazı dönemlerde herkes evinde değişiklik yapmak ister. Bu değişiklikler evin alışılagelmiş görüntüsü ile oynamalar yapmak ya da gereklilikten doğan değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler ilk olarak evin boyası ile başlamaktadır. Ancak evde boya değişikliği yapılacakken de belirli noktalar vardır. Bu noktalar daha sora sorun çıkmaması adına dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Boya Seçimi

Boya seçimlerinde belirli kriterler vardır. Bu kriterler boyanın kalitesine ve yapısına göre değişiklik gösterebilir. Son dönemlerde özellikle boya konusunda birçok farklı özellikte boya piyasaya sunulmuştur. Peki, boya seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Önemli faktörler nelerdir?
Evinizin boyasını değiştirmek istediğinizde boya seçerken ilk olarak, silinebilir olma özelliğine dikkat etmelisiniz. Bu özellikteki boyalar kolay bir şekilde silinerek kirli bir görünüm vermeyecektir. Aynı zamanda dayanıklılığı ve kuruma süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü seçmiş olduğunuz boyanızın uzun süre boyunca herhangi bir sorun çıkarmadan kalması gerekmektedir. Bu nedenle dayanıklılık oldukça önemlidir.
Boya konusunda boyanın matlık durumuna da dikkat etmelisiniz. Özellikle sıvası eski olan yüzeylere mat ürünler uygulamanız gerekmektedir. Bu yüzeyde mat ürünler pürüzleri yok ederek düzgün ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

 

Renk Seçimi

Tek bir odayı ya da tüm evi değiştirmek istediğinizde, odaların güneş alma durumunu ve mobilya durumunuzu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Güneş almayan odalara soğuk ve koyu renklerde ki boyaların tercih edilmesi odayı daha karanlık gösterecektir. Aynı zamanda seçmiş olduğunuz boyanızın mobilyalarınıza da uyum sağlaması gerekmektedir.
Boya da renk seçimi sırasında sizlere renk çemberi sunulmaktadır. Bu renk çemberinde bir tarafta mavi alt tabanlı soğuk renkler yer alırken diğer tarafta sarı alt tabanlı sıcak renkler yer alır. Çember içerisinde her rengin karşısındaki renk o rengin tamamlayıcı rengi olarak kabul edilir. Yan yana yer alan renkler ise tamamen birbirine benzer renklerdir.
Karanlık odalara sahip bir evde yaşıyorsanız renk seçiminde açık renklerden yana bir seçim yapmalısınız. Bu seçimle birlikte karanlık olan odalarınızda güneş ışığı alıyormuşçasına bir hava yaratabilirsiniz. Aynı zamanda ışık kullanımı zorunlu olan bu odalarda ışık açıldığında dahi odada daha aydınlık bir hava hüküm sürecektir. Bu odalarda koyu renklerin tercihi odayı daha karanlık yapacağı gibi ışık kullanımında da oda her anlamda karanlık gözükecektir.
Evinizde çocuk bulunuyorsa, çocuk odanıza leke tutmayan, hava alan ve kolay silinen boyaları tercih edebilirsiniz. Bu odalarda genellikle canlılık ön planda olacağı için daha açık renkler tercih etmelisiniz. Açık renkler koyu renklere göre her silinişte daha az renk kaybı sağlar.