Eviniz İçin Aydınlatma Sistemi Tavsiyeleri

Öncelikle sarı ışık mı yoksa beyaz ışık mı tartışmasından bahsedelim. Sarı ışık, yani sıcak beyaz renk yayan ışık, gözleri soğuk beyaz ışık yayan, yani beyaz ışığa göre daha az yormaktadır. Bu yüzden yatak odası, yemek odası gibi odalarda gözlerinizi yormayan, daha sıcak renk yayan ampüller almanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Aynı şekilde okuma odası, çalışma odası gibi odalarda da soğuk renk yayan ampüller kullanmanız dikkatinizin daha az dağılmasına neden olacaktır.

 

Bu pratik bilgiyle girişimizi yaptıktan sonra diğer önemli bir noktaya değinelim. Odanıza göre ampülün parlaklık şiddetini ayarlamanız, maddi açıdan uzun vadede karlı çıkmanızı sağlayacaktır. Yani dikkat etmeden tüm odalar için aynı volt ampül almanız ekonomik bir hareket değildir. Bunun için odanızın güneş ışığı alıp almaması ve büyüklüğü dikkat edilerek hesaplama yapılmalıdır. Odanızın ihtiyacı oranında kullanılacak olan enerji sayesinde maddi açıdan tasarruf sağlayabilirsiniz.
Şatafatlı ve büyük avizeler genellikle odanızı aydınlatmak adına daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bunun yerine daha sade yapıdaki avizelerle maddi açıdan tasarruf sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda avizelerinizin oda yüksekliğine uygun şekilde alınması da olası kazalardan kaçınmanızı sağlayacaktır. Alçak tavanlı binalarda kullanılan uzun avizeler genellikle eşya taşınması sırasında hasar alarak kullanılamaz hale gelmektedir.
Ampül seçiminiz her daim kaliteli olandan yana olmalıdır. Her ne kadar satın alırken pahalı gibi görünse de uzun vadede kaliteli ampül kullanımı, kalitesiz ampül kullanımına oranla daha kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. Bu duruma ek olarak avize seçiminde avizenizin kaplamasının ve metal kısmının paslanmaz olduğuna dikkat edin. Çünkü avizeniz maruz kaldığı rutubetten ve temizlik sırasında oluşan nemden ötürü paslanarak çirkin bir görünüme bürünmektedir.
Tüm bu tavsiyelerimizi dikkate aldığınızda hem sağlık hem de maddiyat açısından oldukça kazançlı çıkacağınıza hiç şüphemiz yoktur. Evinizin aydınlatması, göz sağlığınız açısından da oldukça önemli bir detaydır. Bu detaya karşı hassas olmanız gerekmektedir.