Evimi/Ofisimi Geleneksel Akıma Göre Dekore Etmek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

Birçok kişi dekorasyonda yenilik ararken geleneksel akımı benimsemek isteyen kişilerin sayısı da az değildir. Geleneksel akım denildiğinde ilk olarak hangi ülkenin geleneklerine göre tasarım yapılacağı önemlidir. Farklı ülkelerde farklı kültürlerin yaşanmasından dolayı, geleneksel kavramı farklı şekillerde karşımıza çıkar.

Ayrıca geleneksel akıma göre doğru bir tasarım yapmak modern akımlardan daha zorlu bir iştir. Genellikle bu akımı yansıtacak mobilya seçimi modern akımlara göre daha karmaşıktır. Geleneksel dokuyu yansıtan ve aynı zamanda çağdaş görünümlü mobilyalar bulmak, bu akımın evde ve ofiste doğru bir şekilde uygulanmasına yardımcı olur.

Kendi Kültürünüzü Tanıyın

Geleneksel akıma göre dekorasyon yapılacaksa ilk olarak kendi kültürünüzü tanımanız gerekir. Eskiden yaygın olarak kullanılan dekorasyon tarzını bilmek ve hangi mobilya stilinin uygulandığını anlamak önemlidir.
Eğer başka bir kültürün geleneksel akımı takip edilecekse yine benzer şekilde bu kültürün detaylı bir şekilde anlaşılması gerekir. Geleneksel tarzda, kullanılacak tüm mobilyaların ve dekorasyon malzemelerinin büyük bir özenle seçilmesi gerekir. Her biri ayrı bir detaya sahip olan mobilyaların yorucu olmadan bir araya getirilmesi bu akımın olmazsa olmazları arasında yer alır.

Hangi Dönemi Seçmek İstediğinize Karar Verin

Dekorasyon ve tasarım dinamik süreçlerdir. Bir süre moda olan bir akım on hatta beş yıl sonra tamamen ortadan kaybolabilir. Ancak ortadan kaybolan akımlar yirmi yıl sonra tekrar ortaya çıkabilir. Geleneksel tarzda dikkat edilmesi gereken hangi dönemin özelliklerinin benimseneceği sorusuna verilen cevaptır.
Türkiye’de genellikle geleneksel akım denildiğinde 19. yüzyıl Osmanlı tarzı kullanılmaktadır. Fransa da ise benzer şekilde 17-19. yüzyıllar arasında popüler olan akımlara göre tasarım yapılmakta. Bu dönemlerin yanı sıra farklı dönemlerde benimsenen farklı akımlar da var. Bu nedenle geleneksel akıma göre dekorasyon yapılacaksa ilk olarak uygulanacak dönemi belirlemek önemlidir.

 

Seçtiğiniz Geleneksel Akımı Yumuşatarak Kullanın

Diğer bir konu ise seçilen dönemin doğrudan uygulanmamasıdır. Aslında bu konuyu şöyle ele alabiliriz. Her şey zamanında güzel ve eğer değişim yapmadan doğrudan uygulama yaparsak bu güzelliği elde edemeyebiliriz.
Estetik görünen bir dekorasyon için geleneksel parçaların yeniden yorumlanarak kullanılması önemlidir. Altın varaklı eşyalar geleneksel akımın parçası olabilir. Ama bu, tüm dekorasyonu bu parçalarla yapacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine öne çıkan bir parça seçerek kalan mobilyaları bu parçayla uyumlu daha yumuşak ama geleneksel mobilyalarla birlikte kullanabilirsiniz.

Antika Eşyaları Dekorasyonun Parçası Haline Getirin

Geleneksel tasarımda antika eşyaları kullanmak size büyük fayda sunacaktır. Büyüklerinizden kalan eşyaları yeniden değerlendirin ve dekorasyonun bir parçası haline getirin. Antikacıları dolaşın ve hoşunuza giden eşyaları alın.
Ruhu olan eşyalar, odanıza ruh katacak. Geleneksel tasarımda ise eşyaların ruhunun tasarıma yansıması oldukça önemlidir. Ayrıca antika eşyalarınıza bakım yaparak eskisinden bile iyi görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Ahşap Eskitme Uygulayın

Tasarımda tüm bileşenlerin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Buna zemin de dâhil. Ağırlığı olan geleneksel mobilyalarınız altında açık renkli parke bir zemin uygulayamazsınız. Benzer şekilde bu akımda epoksi zemin gibi modern uygulamalar da oldukça başarısız görünecektir. Bunun yerine zeminde ahşap eskitme uygulamalarını tercih edin. Bu eskitme görüntüsü, evinizin adeta saray gibi görünmesine yardımcı olacaktır.

Desenli ve Büyük Halılar Kullanın

Geleneksel akımda desenli ve büyük halılar istediğiniz çarpıcı görüntüyü elde etmenize yardımcı olur. Halı seçiminde mümkünse el dokuması ipek halıları tercih edin. Geleneksel motifleri kullanmak, halının da evin kalan bölümleriyle uyum içerisinde olmasını sağlayacaktır. Geniş bir salonunuz varsa iki halı kullanarak mobilyalarınızın öne çıkmasını sağlayın.

Chesterfield Koltuklar Baş Köşede Olsun

Geleneksel akımın vazgeçilmez mobilyalarından biri kesinlikle Chesterfield koltuklar. İster deri ister kumaş olsun, geleneksel akıma göre dekorasyon yapacaksanız bu koltuklardan en az bir tane almanız gerek. İsterseniz yemek odasındaki sandalyeleri de bu tarza yapabilirsiniz. Aynı zamanda Chesterfield oturma takımı kullanarak hayalinizdeki geleneksel görüntüyü de elde edebilirsiniz.

İşlemeli Mobilyalar

İşlemeli mobilyaları doğru bir şekilde kullanırsanız mükemmel bir geleneksel stil yakalayabilirsiniz. Altın varaklı işlemelerden oyma işlemelere kadar elinizde birçok seçenek olacak. Tek ihtiyacınız olan hangi geleneksel tarzı benimseyeceğinize karar vermek. Koltukların yanı sıra yemek masası, sandalye ve büfelerde de işlemeleri kullanabilirsiniz. El oyması ahşap mobilyalar bu akımın vazgeçilmez mobilyaları arasında yer alır.