Evdeki Isınma Maliyeti Nasıl Düşürülür? Passive House Nedir?

Isınma problemi, soğuktan hoşlanmayan herkesin sorunudur. Geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamalar, genellikle küresel ısınmanın bizi rahatlatacağı yönünde idi. Lakin araştırmacılara göre bu durum tam olarak da bu şekilde işlemiyor. Hemen hemen her sene, kış mevsiminin daha da soğuk geçmesi bekleniyor. Bu beklenti arttıkça, insanların kafasında ısınma ile ilgili (özellikle artan doğalgaz zamları söz konusu olduğunda) pek çok soru birikiyor. Doğalgaz konusunda dışa bağımlı olan ülkemiz için, yakıt tüketimi oldukça önemli bir konudur. Döviz kurlarındaki artışların doğalgaz faturalarına etkisini düşünürsek, evdeki ısınma maliyeti nasıl düşürülür sorusu için, verilecek olan pek çok cevap çıkıyor.

Mantolama Sisteminin Önemi Nedir?

Pek çok bina, ülkemizde henüz mantolama sistemine sahip değildir. Bu yüzden ısınmak için, enerji tüketimi ister istemez artıyor. Kaloriferlerin yanma süresi ile ısıtma süreçleri normale oranla daha fazla olunca, maliyetler de artış gösteriyor. Bu yüzden akla gelen ilk çözüm, kalın giyinmek ve evin içinde kişisel önlemler almak oluyor. Lakin burada dikkat edilmesi gereken bir detay var. Kalın giyinip ısınma maliyetini düşürmeye çalışmak, enerji verimliliği ve maliyeti düşürmek açısından çok da etkin bir yöntem değildir. Enerji tüketiminin geneli, birey değil mekan ısıtması için harcandığından dolayı, yakıt tasarrufu yapmak yerine, bireyler kendi vücut dengelerini yormuş oluyor. Ortalama bir ev için, evin aylık faturasının %45’i evin ısıtılması ve soğutulması için ödendiğini unutmayalım. Bu yüzden ister evinizin, isterseniz de ofisinizin ısınma maliyetini düşürmek için yapılacak en büyük çalışma, ortam ısısını muhafaza etmek konusunu iyi öğrenmek olacak.

Ortam Isısını Muhafaza Etmek

Bir ortamın ısısını sabit tutmak, istikrarlı hale getirmek, akla ilk mantolama yönteminin ihtiyacını getiriyor. Isı kayıp oranları şu şekilde;

– Çatılardan %7 oranında,

– Dış duvarlardan %40 oranında,

– Döşemelerden %6 ve kapılardan %17 oranlarında ısı kayıpları olduğu için, bu kayıpların %50’ye varan oranını yalnızca mantolama yaptırarak toparlayabiliyoruz. Bu yüzden ilk sırada mantolama çalışması geliyor ısınma maliyetini düşürme yöntemleri arasında. Ek olarak alınacak bazı önlemler ise aşağıdaki gibidir.

 

Isınma Maliyetini Düşürürken Bunlara Dikkat!

Evdeki ısınma maliyetini düşürmek için, aşağıda yer alan şu bir dizi ücretsiz çalışmaya göz atabilirsiniz.

Bina yalıtımı, yapılacak çalışmaların en başında yer alıyor.

• Öncelikle ısıtma tesisatınızın yalıtımına dikkat etmelisiniz. Özellikle kombiniz balkondaysa, kombiden çıkan sıcak su evin içine girene kadar bir miktar soğur ve bu yaklaşık %10’luk verim kaybı demek.

• Radyatörünüz ile duvarın arasında, ısıyı dengelemek adına bir yalıtım levhası koyun. Bu panelleri strafor levhalar ile kaplayarak ısınma sürecini hızlandırabilir ve maliyeti düşürebilirsiniz.

• Kat kaloriferi ile ısınıyor iseniz, boruyu ve tankı yalıtmayı düşünün. Bu teknik, ekstra ısı kayıplarını azaltacak, maliyeti de düşürecektir.

• Ortam sıcaklığı dengesini çok iyi korumanızda fayda var. Birer derece azaltarak ortalama %6 oranında bir maliyet düşürme işlemi yapabilirsiniz. 19 ile 21 derece arası, ideal ortam sıcaklığıdır.

• Güneşli bir kış gününde iseniz şayet, ısıtıcınızı kapatıp pencerenizi açarak, ekstra ısınma sağlayabilirsiniz. Bu süreç, sizin için de çok keyifli olacaktır.

Yukarıdaki yöntemler, en azından bireysel olarak yapabileceğiniz ve ortam ısısını dengeleyebileceğiniz türden önlemlerdir. Bunlara ek olarak, kombilerin tam randımanlı çalışması da büyük bir artıdır. Çünkü yapılan araştırmalara göre kombilerin sağlıklı bir şeklide çalışmaması, belirli derecelerde yakıtların boşa yanmasına neden olabiliyor. Kış aylarında kombileri çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz andan itibaren, çalıştırıp kapatmak yerine, kombinizin en düşük ayarını açarak, sürekli yanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem, sizin için büyük bir denge yaratacaktır. Evde iken normal sıcaklık, dışarıda ya da uyurken ekonomik ayarda olması önerilen kombilerinizin bakımı, kesinlikle her sene yapılmalıdır. Ek olarak kombi bakımı ve baca temizliği işlemi de %15 oranında bir fatura tasarrufu sağlıyor.

Yazılan bütün bu yöntemler birlikte ön plana çıkarıldığı vakit, hepsinin toplamı güçlü bir fatura indirimi sağlayacaktır. Bu da enerji tüketiminizi oldukça düşük seviyede tutacak, dengeleri de bu şekilde ön plana çıkaracaktır. Merkezi sistem ısı yalıtımı konusunda, genellikle ısıölçer ile fatura düşürme tekniği giriyor devreye. Kısa vadede en hızlı tasarruf yöntemi olacak olan ısıölçer tekniği, sadece kendi dairenizin ısınma maliyetini ödemenizi sağlıyor. Her ne kadar düşük bir etken olsa da, oldukça önemli bir indirim ve maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

Passive House Nedir?

Isınma ve soğutma teknolojileri konusunda, ihtiyaç duyulan oda ve ortam ısısına ulaşmak için temiz havayı kullanan termal sistemlere Passive House sistemleri deniyor. Passive House özellikleri nedir? Gelin bu konuya dair detaylara göz atalım.

– Isı yalıtımı konusunda maksimum çözüm,

– Yüksek performans ve verim odaklı pencere ve kapı yapıları,

– Hava sızdırma konusunda güçlendirilmiş bina kabuğu,

– Isı köprülerinin oluşmaması için hazırlanan mimari çözüm odaklı çalışmalar,

– Yüksek verimli mekanik havalandırma çalışmaları,

Şeklinde kullanılan ve inşa edilen Passive House çözümleri için, bu alanda uzman olan şirketler bulunmaktadır. Yalnızca yeni projelerde değil, mevcut yapılar için Passive House hizmeti de son dönemlerde ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu duruma renovasyon projeleri deniyor ve bu konuda Passive ev enstitüsü tarafından hazırlanan bir standart bulunuyor. EnerPhit standardı olarak ortaya çıkarılan bu hizmetler için, belirli kriterler bulunuyor. Bütün bu çözümlerin birleşimi ile %90 oranlarına varan enerji tasarrufu sağlayan Passive ev sistemleri için, özel uygulanabilirlik çözümleri bulunmaktadır.