Ev Alırken ve Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi kendi evinde oturmanın hayaliyle ev satın alırken kimi de yatırım yapma amaçlı ev satın almaktadır. Bazen de ev satmak için uğraşılır. Kimi ev değiştirmek için evini satarken kimi de ev üzerinden bir kazanç elde etmek için satış yapar. Siz de ev almayı veya satmayı düşünüyorsanız aşağıdaki bilgilere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Eğer ki evinizi satmayı düşünüyorsanız;

1- Ödemeyi tapu işlemleri gerçekleşmeden talep etmelisiniz: Sonuçta küçük bir eşya satmıyoruz bizim için değerli bir mülkümüzü satıyoruz. Eğer ki satış işlemini tanımadığınız bir kişiye yapıyorsanız bu maddeyi atlamamızı tavsiye edebiliriz. Alıcı ve satıcı tapuda işlem yaparken tapu memuru satıcıya paranı aldın mı diye soruyor, attığınız imza da evet aldım anlamına geliyor, bunun dönüşü olmadığını unutmayın.

2- Ödemeyi banka aracılığıyla almalısınız: Bu hem sizin için hem de karşı taraf için daha güvenilir bir ortam oluşturabilir. Banka kayıtlarında hesaplara giren ve çıkan meblağ kayıtlı olacağından alıcı ve satıcının birbirine olan güvenini arttırabilir. Ayrıca büyük miktardaki ödemeyi nakit almak, miktarı saymak ve paraların sahteliğini ölçmek açısından da size zorluk yaratabilir. Satış yapılan tutar üzerinden tapu harcı ödenir. Bazı kişiler daha az tapu harcı ödemek için satış tutarını olduğundan daha düşük gösterir, bu kesinlikle tasvip etmediğimiz bir durumdur.

3- Vergi borcunuzu kontrol etmelisiniz: Satmayı planladığınız gayrimenkulünüzün emlak vergisi borcu olup olmadığını kontrol etmeli ve böyle bir borç varsa da satış işlemi gerçekleşmeden ödemenizi yapmalısınız.

4- Adınıza bulunan abonelikleri iptal ettirmelisiniz: Satmayı planladığınız evinize bağlı sizin adınıza elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler bulunuyorsa daha sonra bir sorun ile karşılaşmamak adına bu aboneliklerin iptallerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Eğer ki ev almayı düşünüyorsanız;

1- Bütçenizi en başta belirlemeniz gerekiyor: Yatırım veya oturma amaçlı almayı düşündüğünüz eve ayırabileceğiniz bütçenizi net olarak belirleyebilir ve araştırmalarınızı bu miktar üzerinden yapabilirsiniz.

2- Piyasa araştırması yapmalısınız: Bir evi almaya karar verdiyseniz ödemeyi gerçekleştirmeden önce mutlaka piyasa araştırması yapmalısınız. Aynı veya benzer kriterlere sahip gayrimenkullerin fiyatlarını bilmeniz ödeyeceğiniz miktarın ne kadar gerçekçi olduğu hakkında size fikir verebilir.

3- Kiracı varsa şartları değerlendirmelisiniz: Eğer ki satın almayı planladığınız evde bir kiracı varsa kiracı sözleşmesini incelemeyi ve kiracıyla bizzat ev sahibi tarafından tanıştırılmayı talep etmelisiniz.

4- Gayrimenkulün durumu hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz: Satın almak istediğiniz gayrimenkulün ipotekli mal olup olmadığını veya üzerinde haciz bulunup bulunmadığını mutlaka araştırın. Buna ek olarak evin iç durumunu; borularını, rutubetini gibi sonradan size maddi zararlar verebilecek durumlara da göz atmalısınız.