Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle şuna değinmek istiyorum; 100’lerce daire sattık ama satın alanların çok çok az bir kısmı elindeki parasına göre bir daire aldı. 300.000 TL’si varsa 400.000’lik aldı, 400.000 parası varsa 600.000’lik aldı. 1.000.000 TL parası varsa 1.500.000 TL’lik daire aldı. Arasındaki miktarı kredi çektiler tabii ki. Özetle: İnsanoğlu doyumsuzdur.
Sıklıkla karşılaştığımız bir durumdan bahsedeyim. Bir müşteri binaya gelir, daire bakıyordum der, gezer ve beğenir. Sonra eşiyle, kardeşiyle tekrar gelir ve onlar da beğenir. Son turda gelecek kişi tanıdıkları bir inşaat mühendisidir.
Sonra şöyle bir diyalog başlıyor aramızda;

İnşaat Mühendisi: Burada ne beton kullandınız?

Ben: C35

İnşaat Mühendisi: Bu kirişin ölçüsü kaç, metreniz var mı?

Ben: O kiriş 35/70 cm

İnşaat Mühendisi: Döşeme kalınlığı kaç?

Ben: 15 cm

İnşaat Mühendisi: Peki mimari projeye bakabilir miyim?

Ben: Tabii, buyrun.

İnşaat Mühendisi: Statik projeye de bir bakayım?

Ben: Buyrun onu da.

İnşaat Mühendisi: İskanı alındı mı?

Ben: Alacağız, 2 aya iskan da çıkmış olur.

Bu konuşmanın sonunda o mühendis daireyi alacak kişiye döner ve “Hiç kaçırmayın alın” der. Ben de düşünürüm: ” Ya arkadaş, ne sordun da ne öğrendin de al al diyorsun. Tamam alsın, işimize gelir de sorduğu sorular yetersiz.
Zaten kolon, kiriş, döşeme boyutlarını, beton sınıfını sormanın ne alemi var, onların zaten hesabı yapıldı. Hesabı yapılmadan zaten ruhsatın onaylanmıyor. Senin burada bakman gereken ben inşaatımı o projeye uygun yapmış mıyım.
Sorduğu tek mantıklı soru iskan, onu da alacağız deyince bizden iyi müteahhit yok. Ne biliyorsun, belki almayacağım.

 

Şaka bir yana, iskan uzun bir süreç, bu konuda belediye bizi çok zorluyor ve bina biter bitmez de iskanı alınmıyor. Bina bitmeden daire alırsanız, alacağınız tapu kat irtifaklı tapu olur. İskandan sonra müteahhit kat mülkiyetini de kurunca, daire sahiplerinin kat mülkiyetli tapuları verilir. E nasıl anlayacağız müteahhitin iskan alıp almayacağını? -Güveneceksin, referanslarına bakacaksın.

Eğer bina biteli uzunca bir süre olmuşsa ve müteahhit size hala kat irtifaklı tapu veriyorsa, demek ki binada bir sıkıntı var ve müteahhit iskanı alamamış demektir. Uzak durun.
Tapu Müdürlüğü’ne giderek ipotek, haciz, yıkım kararı vs. var mı diye sormak lazım.
Eğer hisseli tapulu bir yer alacaksanız “Hisseli Tapu” yazısını mutlaka inceleyin.
Her şey tamam, 500.000 TL’ye anlaştınız ve tapuya gideceksiniz, emlak rayiç bedelini öğrendiniz ve alım-satım harcını az ödemek için satış bedelini düşük (Örn: 200.000TL) göstermeyi düşünüyorsunuz. Aman! Yapmayın, etmeyin, 500.000 TL verdiniz, 2.000-3.000 TL daha verin. Başınız ağrımasın. Verginizi kaçırmayın.

Aidatın tutarını öğrenin, site gibi yerlerde aidatlar bazen ev kirası kadar olabiliyor. (Bazen soruyorum buranın aidatı ne kadar diye, mesela 1000 TL diyor, yuh diyorum, niye bu kadar fazla diye soruyorum ve sitenin havuzu var cevabı alıyorum. Vatandaşta böyle bir algı da oluşmuş. Aidatı fazla ama buranın havuzu var. Düşünüyorum, hesaplıyorum: Daire başı 1.000 TL aidat alıyorsun. 2-3 ayda havuzu baştan yapacak kadar para toplanır zaten. Bu havuza her ay ne yapıyorlar da aidatı bu kadar etkiliyor? Bilen varsa bizi de aydınlatsın.
Bir de binanın çevresindeki koşullar var, bunları tabii ki bütçenize göre ve keyfinize göre seçeceksiniz;

• Hastaneye yakın mı?

• Çocuklar için park vs. var mı?

• Otopark sorunu var mı? vs. vs.

Gel gelelim son konuya. Aile büyüklerimiz bize öğretti ki: Bir erkek ne kadar bakarsa baksın, daireyi almaya kadın karar verir.
Bu gerçekten de böyledir. Bir daireyi adam ne kadar beğenirse beğensin, karısı beğenmiyorsa o iş olmaz. O yüzden bir adam gelip daireyi beğenip, tamam alıyorum, yarın gelip paranızı vereyim dediğinde, adama kibar bir şekilde: “Sen şimdi acele etme, git eşinle konuş.” diyoruz. Nitekim pratikte de böyle oluyor.
Gelelim kadına: Kadın daireye girer girmez mutfağa gider. Dolapların bütün kapaklarını, çekmeceleri, rafları teker teker açıp kapatır. Davlumbazı çalıştırmaya çalışır. Sonraki durağı banyodur. Banyo dolabına da aynı muameleyi yaptıktan sonra, muslukları açar kapatır. Klozetin sifonunu çeker. Onu son etkileyen şey ise bataryaların ” vitra, artema, eca vs.” olmasıdır.
Müteahhitlerin en büyük oyunlarından biridir, marka ürünler kullanmak. Çünkü dairenin içi zaten boş. Müşteriye teşhir edebileceğin şeyler bataryalar, ankastre set, evye, lavabo ve klozet’ten ibaret.

 

Yabancılar Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yurtdışından ev almak ve burada kalıcı olarak ya da belirli dönemlerde kalma işlemi gerçekleştirmesi uzun zamandır yapılan işlemlerden. Ülkemiz içerisinde de yer alan bu durum kapsamında yabancılar için emlak rehberi oluşturulması oldukça önemlidir. Ülkemiz içerisinde yabancı uyruklu kişilerin ev satın almasında herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Bu nedenle ev alımlarında, doğru işlemlerin yapılması ve hukuki açıdan yer alan işlemlere uyulmasıyla yabancı uyruklu kişiler için ev alımı oldukça kolay hale gelecektir. Bu nedenle yabancılar için emlak alım rehberi kapsamına iyi bir şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir.
Yabancılar için emlak alımında yapılması gereken bazı hukuki açıdan zorunluklar söz konusudur. Bu nedenle belirli kanunlar ile korunan emlak sisteminde taşınmaz için kanuni sınırlamalar getirilmiştir. İlk olarak sözleşmelerin yapılması ve düzenlenmesi gerekilen alanlara bakıldığında;
• Taşınmaz olarak adlandırılan yapının mülkiyet devir işlemini amaçlamakta olan sözleşmelerde tüm işlemler mutlaka Tapu Genel Müdürlüğü kapsamında yapılmalıdır.
• Resmi satış öncesinde satış vaadi sözleşmesinin imzalama işlemleri noter huzurunda yapılmalıdır.
• Bu alanlar dışında herhangi bir işlem yapılması ile birlikte kanuna aykırılık söz konusudur. Bunun dışında alım satım işlemleri de kabul görmeyecektir.
Kanuni Sınırlamalar
Her ülke kendi yapısını korumak istemektedir. Bu nedenle ülke içerisinde çoğu durum kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Yabancılar için emlak alım rehberi kapsamında da belirli kanuni sınırlamalar bulunmaktadır. Yabancı uyruklu kişiler için uygulanan bu işlemlerde kurallara uyulmaması halinde yasal işlemler başlatılabilmektedir.
• Yabancılar için emlak alım rehberi içerisinde yer alan kanuni sınırlamalarda bir yabancı, Türkiye içerisinde farklı şehirlerde dahil olmak üzere toplam 30 hektarlık yüzölçümüne sahip bir alan alabilir.
• Evin alınacağı bölge içerisinde askeri makamlardan izin alınmalıdır.
• Yapı güvenlik bölgesi içerisinde yer alıyor ise yabancılar için satış işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle yapı için herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirilmeden yapının güvenlik bölgesinde bulunduğu ve bu bölgeden herhangi bir yabancının ev alamayacağı kanuni sınırlamalar ile belirtilmesi gerekmektedir.
• Sistemsel ve kanunsal olan tüm bu işlemlere uyulması halinde yabancılar için emlak alım rehberi daha kolay bir şekilde ilerleyecektir.

 

Ev Almak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Herkesin hayallerinden biri de ev sahibi olmaktır. Ya da sadece çocuklarınıza güzel bir hediye almak istiyorsunuz, artan kira fiyatlarını ödemekten sıkılmış olabilirsiniz. Genellikle uzun yıllar kira ödeyen aileler, en uygun fırsatları kollayarak kendi evlerine sahip olmak ister.
Her ne kadar kendi evinize sahip olmak isteseniz de ev almak içi en uygun zamanı beklemek birçok fayda sunacaktır. Doğru zamanda ev sahibi olmak, hem maddi hem manevi yönden sizi rahatlatacaktır. Tabi ki de ev almak için en uygun zaman şu aydır ya da şu gündür diye bir şey söylemek tam olarak mümkün değil. Uygun zaman, genellikle birçok farklı değişkene bağlıdır. Peki, bu değişkenler neler? Hayalinizdeki eve kavuşmak için hangi zamanı beklemelisiniz? Maddeler halinde ev alma sürecinde ki fiyat farklılıkların oluşmasının nedenlerini ve uygun zamanı nasıl yakalayabileceğimizi sıraladık.

1-) YAŞADIĞINIZ BÖLGEYE GÖRE FARKLILIKLAR OLABİLİR.

Yaşadığınız bölge, ev almak için en uygun zamanı etkileyebilir. Örneğin Akdeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi aynı koşullara sahip değildir. Doğu Anadolu Bölgesinde yaz ayları taşınmak için daha ideal koşullar sunarken Akdeniz Bölgesi’nde ise kış ayları taşınmak için daha idealdir. Antalya, Adana veya Mersin’de yaz aylarında sıcaklık 50 dereceye kadar çıkar. Sıcak hava ise ev bakma ve taşınma işlerini zorlaştırabilir. Benzer şekilde Van, Ağrı, Hakkari gibi şehirlerde ise zorlu kış koşulları ev bakma işlerini zorlaştırabilir.

Ayrıca aynı il içerisinde ki bazı ilçeler ev alım-satım açısından yüksek sezonu yaşarken diğer ilçeler düşük sezonu yaşayabilir. Bu nedenle ev satın almadan önce yaşadığınız il veya ilçedeki emlak piyasasını takip etmek faydalı olur.

2-) YAZ AYLARINDA TAŞINMAK DAHA KOLAYDIR.

Yukarıda sayılan örneklerin aksine, birçok kişi için yaz aylarında taşınmak daha kolaydır. Genellikle eve ilk taşındığınız zaman doğalgaz bağlı olmaz. Bu da en az bir hafta süreyle ısınmanın olmayacağı anlamına gelir. Kış aylarında ise özellikle soğuk illerde ısınma olmadan yaşamak çok zor olur. Yaz ayları ise daha ılıman koşullara sahip olduğu için ısınma olmadan idare etmenizi sağlar. Ayrıca yağmur-kar gibi kötü hava koşulları olmadığı için eşyalarınızı evden eve taşımanız da daha kolay olur. Bunlara ilaveten çocuklu ailelerin çocuklarının okula gidiş gelişten etkilenmemesi için yaz ayları tercih edilir.

3-) KREDİLERİ TAKİP ETMELİSİNİZ.

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenler, kredi çekerek ödemelerini tamamlarken, peşinatı tamamlayan kişiler, almak istedikleri evin toplam miktarına göre kredi başvurusunda bulunurlar. Bankadan kredi çekerken, geri ödeme tutarı ve faiz tutarı önemli bir rol oynar. Kısa süreli geri ödemeye sahip krediler daha cazip faiz oranları sunar. Ayrıca bankalar belirli dönemlerde faiz oranlarında indirime gidebilir. Eğer acil ev ihtiyacınız yoksa, banka kredilerini takip ederek en uygun zamanda kredi çekip ev sahibi olabilirsiniz.

 

4-) YATIRIM İÇİN KIŞ AYLARINI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ .

Yatırım amacıyla ev satın almak istiyorsanız, emlak piyasasının daha durgun olduğu kış aylarını tercih edebilirsiniz. Kış aylarında insanlar taşınmaktan kaçındığı için ev satışları yavaşlar. Bu durumda ise ev sahipleri ve müteahhitler, kış aylarında ev almak isteyenlere indirim teklif edebilirler. Hemen oturmayacaksanız emlak sektörünün canlandığı ilkbahar ve yaz ayları yerine kış aylarını tercih edebilirsiniz.

5-) İNŞAAT PROJELERİNİN İLERLEMESİNİ TAKİP ETMELİSİNİZ.

Son zamanlarda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Hatta son yıllarda bu çalışmalar daha da hız kazandı. İnsanlar, şehrin merkezinde yer alan tek binalar yerine projelerin sunduğu yaşam komplekslerini tercih etmeye başladı. Yeni inşaat projeleri de ev sahibi olmak isteyenlere fırsatlar sunuyor.
Örneğin; henüz bir inşaat projesi tamamlanmadan inşaat aşamasındayken daire satın alırsanız, inşaat projesi tamamlandıktan sonraki satın almanıza kıyasla daha karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Müteahhitler ve şirketler, projelerini tamamlamadan daha uygun fiyatlı olarak daire satıyorlar. Fakat bu şekilde ev satın almak riskli bir yatırım olabilir. Projenin bitmemesi veya belirtilen süreden sonra teslim edilmesi alıcının kabul ettiği riskler arasındadır. Bu riskleri göze alırsanız, tahmin ettiğinizden daha karlı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

6-) HAYALİNİZDEKİ EVİ BULUNCA VAKİT KAYBETMEYİN.

Ev almak için uygun zamanı beklemek çoğu zaman size avantaj sağlayacaktır ama unutmamanız gereken bir nokta var. Eğer hayalinizdeki evi bulduysanız vakit kaybetmeyin. Fırsat bir daha ayağınıza gelmeyebilir. Bu durumda hemen banka kredilerini araştırın ve satıcıyla sıkı bir pazarlığa oturun. Beğendiğiniz eve yüksek talep varsa, uygun zamanı bekleyeceğim derken fırsattan olabilirsiniz.