ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Bina içerisinde enerji durumunu korumak ve enerji kaynaklarını verimli bir şekilde korumak adına yönetmelikler oluşturulmuştur. Bu yönetmelik kapsamında yapıların genel kullandığı elektrik israfının önlenmesi ve bu işlemlerin gerekli yönetmeliklere uygun olabilmesi için enerji kimlik belgesi işlemi yapılmaktadır. Enerji Verimliliği Kanunu’n 5627 sayılı maddesine göre ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre gerekli olan önlemlerin alınması ve enerji israfının önlenerek çevrenin korunmasının sağlanması için gerekli olan belgeye enerji kimlik belgesi denilmektedir.
Enerji Kimlik Belgesi İçeriği
Çevreyle dost bir yaşam sürdürmek için yapılan çalışmalarda enerji kimlik belgesi ilk sıralarda yer almaktadır. Bilindiği gibi dünya üzerinde yer alan birçok teknolojik ürün doğaya zarar verebilmektedir. Aynı zamanda bu ürünler hayatı kolaylaştırdığı gibi ekstra enerji tüketimi de yapmaktadır. Bir evde yer alan buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar için öncesinde herhangi bir sınıflandırma söz konusu değilken şimdi A sınıfı olma zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunlulukla birlikte beyaz eşyalar ev içerisinde daha az enerji tüketerek, çevreye karşı duyarlı eşyalar haline gelmiştir.
Enerji kimlik belgesi bir ev ya da bina içerisindeki kullanılmış olan enerjinin göstergesi halindedir. Bu nedenle içerisinde yer alan bilgiler bu noktada önemlidir. Enerji kimlik belgesi içerisinde yer alan bilgiler:
• Enerji tüketim sınıflandırması
• Sera gazı salınımı
• Enerji ihtiyacı
• Yalıtım özellikleri
• Isıtma ve soğutma sistemleri verimi
Bu bilgiler bir bina hakkında gerekli olan tüm bilgileri vermektedir. Enerji kimlik belgesi içerisine bakılara binanın çevreye dost bir enerji tüketip tüketmediği anlaşılırken aynı zamanda hangi binanın yönetmeliklere uymadığı da gözlemlenmektedir. Bu nedenle bina içerisinde kullanılan eşyaların sınıflandırması belli olmaktadır. A sınıfı olarak kullanılan enerji tüketim sınıflandırmasında, belge içerisinde yüksek bir enerji tüketimi kullanılıyorsa G sınıfı bir eşya olması mümkündür. Bu nedenle enerji kimlik belgesi noktasında gerekli olan durumlara uymamasından kaynaklı olarak, gerekli işlemler bina için başlatılabilmektedir. Bu nedenle enerji kimlik belgesi ile istenilen enerji tüketiminin azalması ve diğer işlemler için daha dikkatli olunması gerekmektedir.