EMPRENYE İŞLEMİ NEDİR?

Emprenye işlemi, isim olarak kulağa farklı gelen bir halde olsa da ahşap mobilyalarınız için oldukça önemli bir işlemdir. Genel olarak emprenye tanımına bakıldığında ahşap eşyalarınızı, malzemelerinizi her türlü oluşabilecek olumsuz şarta karşı korur. Bu işlem aynı zamanda dünya üzerindeki ağaç kaynaklarının da tükenmesini önleyerek hem geleceğe yönelik çevre koruma sağlayan hem de ekonomik açıdan oldukça etkili bir işlemdir.
Ahşaplar için etkili bir yöntem olan emprenye işlemi, farklı yöntemler uygulanarak çeşitli kimyasal maddenin ahşap yapısına emdirilerek yapılan işlemdir. Bu işlemin yapımında birçok farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerin hepsi ahşabı en iyi şekilde koruması yönünde yapılır ancak aralarında en etkili yöntem vakum basınç metodudur. Bu metot hem ekonomik hem de derine işlemesiyle tüm olumsuz etkilere karşı en iyi şekilde korur. Emprenye işlemi sonucunda ahşabınızda böcek, toprak, su, nem, mantar ve termit gibi tüm sorunlara karşı en az 50 yıl kadar dayanıklılık sağlayacaktır.

Emprenye İşlemi Aşamalarını İnceleyelim.

İşlem yapılacak olan ahşap malzemenin son kullanma dönemlerine getirilmiş olması işlem yapılması için önemlidir. Kimyasal maddelerin fiyatlarının aşırı yüksekliği nedeniyle ahşaba işlenecek olan her kimyasal ek bir ücrete girecektir. Bu nedenle işlem görecek ahşabın son kullanma dönemlerinde olması önemlidir.

 

1. Emprenye işlemi uygulanacak olan ahşap malzeme yükleme arabasına yerleştirilir ve işlem sırasında hareketsiz kalması için bağlanır. Yüzey temasını sağlamak adına ara bölgelere çıtalar yerleştirilir. Yerleştirme işlemleri tamamlanan ahşap, işlem tankının içerisine alınır.

2. Emprenye işlem tankı kapağı kapatılarak ahşap işleme hazır hale getirilir.

3. Tankın içerisine alındıktan sonra ilk işlem ön vakumdur. Bu aşamada ön vakum işlemi, ahşabın tüm hücre boşluklarını açar ve emprenyenin ahşap maddenin öz kısmına kadar ulaşmasını sağlar. Vakum süresi ahşap cinsi ve kuruluğuna göre değişir.

4. İşlem tankının içerisini emprenye maddesi ile dolduğunda diğer aşamaya geçilir. Bu aşama 12,0 BAR basınç uygulanarak emprenye maddesinin ahşabın diri odununun tüm bölgesine işlenmesi sağlanır. Basınç aşamasının süresi da ahşabın kullanılacağı yere ve cinsine göre değişiklik gösterir. Basınç işlemi sonrası işlem tankı boşaltılır ve emprenye maddesi depolama tanklarına pompalanır.

5. Emprenye aşamasının son kısmında son vakum işlemi yapılır. Bu işlem ile birlikte ahşap üzerine uygulanan fazla emprenye geri alınır ve ahşabın daha az kuru bir şekilde çıkması sağlanır.

Ahşap hiçbir şekilde emprenye işlemi sonucunda kuru olarak dışarı çıkmaz. Bu nedenle ahşabın 3-4 gün süre boyunca güneş göremeyen bir ortamda kurutulmaya bırakılması gerekir. Kurutulma işlemi sonucunda emprenye işlemi tamamlanır ve işlem tankının kapağı açılarak, hazır olan ahşap malzeme otomatik olarak dışarı çıkartılır. İşlem sonucunda ahşabınız her türlü duruma karşı dayanıklı hal alır; böcek, mantar gibi istenmeyen şeylerden korunmuş olacaktır.