İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
18 Eki

Dubleks Evde Herhangi Bir Odadan Üst Kata Merdiven Boşluğu ve Merdiven Yaptırmak Mümkün Mü?

TADİLAT

Dubleks Evde Herhangi Bir Odadan Üst Kata Merdiven Boşluğu ve Merdiven Yaptırmak Mümkün Mü?

Eviniz içerisinde küçük tadilatlar dışında büyük çaplı işlemler yapmak istediğinizde bunun için ilgili mercilere başvurmanız gerekmektedir. Dubleks evde istediğiniz odadan üst kata merdiven boşluğu ve merdiven yaptırmak da bu büyük çaplı tadilat işlemleri içerisinde yer almaktadır. İzinsiz bir şekilde bu tadilat işleminizi gerçekleştirdiğinizde, herhangi bir şikâyet durumunda çok ciddi cezalar almanız kaçınılmazdır.

dubleks

Evinizin var olan projesinin dışında bir işlem gerçekleştirebilmeniz için proje tadilatınızı yetkili mercii tarafından onaylatmanız lazımdır. Bu değişikliklerin de bir mimar tarafından yapılması mümkündür ve bütün değişikliklerin kesinlikle tapuya tescil ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü bir mimar tarafından çizilen evinizin projesi, belediye veya il özel dairesi tarafından onaylanmış ve tapu dairesinde saklanmaktadır. Mevcut düzen üzerinde bir değişiklik yapmak istediğinizde bunu onaylattırmanız, gizli iş yapmamanız adına gerekmektedir.
Evinizin mimari projesi içerisinde yer alan her bir bölümün, her bir alanın ve cephenin ayrı ayrı gösterildiği bu proje her bir odanın ölçülerini de barındırmaktadır. Ortak alanların ve ölçülerin de yer aldığı bu plan, bütün yapının bu projeye uygun olarak yapıldığı anlamına gelmektedir. Binanın inşaatı tamamlandıktan sonra, kullanma izin belgesini aldığı andan itibaren, projeye dair herhangi bir değişikliğin yapılması kesinlikte yasaktır.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Evin Giriş Kapısının Yerini Değiştirmek Mümkün Mü?

Evinizin giriş kapısının yerini kendi başınıza izin almadan değiştirmeniz kesinlikle yasaktır. Üste kata merdiven yaptırmak gibi ciddi derecede tadilat gerektiren bu işlem için bir mimarla birlikte hareket etmeniz ve bunu ilgili makamlara bildirmeniz zorunludur. Projeye aykırılık kapsamında yer alan evin giriş kapısının yerinin değiştirilmesi, herkesin yapabileceği bir işlem değildir.

Projeye aykırı kullanımları listeleyelim:

• Bina içerisinde bulunan ortak alanları daraltma işlemi ve bu alanların bağımsız bölüme katılması,

• Projede yer almayan kapı açılması işlemi,

• Kapıların yerlerinin değiştirilmesi,

• Yeni bir pencere açılması veya var olan pencerenin kapatılması,

• Pencere veya kapıların genişletilmesi ve kısıtlanması,

• Mevcut olan duvarların yıkılması ya da yeni duvarların inşaatı.

Bu tarzdaki olası bir değişikliğin ancak proje tadilatı ile yapılması mümkündür. Üstelik yapılan bütün değişikliklerin tapuya tescil ettirilmesi kesinlikle zorunludur. Projeye aykırılık maddeleri içerisinde yer alan tadilatlardan birisini gerçekleştirdiğinizde belediye yetkilileri tarafınıza ceza yazmakla yükümlüdür. Türk Ceza Kanunu’nun imar kirliliğine neden olma maddesine istinaden; “yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” dikkate alarak tadilat işlemlerinizi gerçekleştirmenizde fayda var.

Büyük Çaplı Tadilatlar İçin Yapılması Gerekenler

Evinizin içerisinde büyük çaplı bir tadilat gerçekleştirmek istediğinizde bir mimar yardımıyla proje tadilatı gerçekleştirmeniz ve bu işlemi yetkili mercilere onaylattırmanız gerekmektedir. Onay aldıktan sonra yaptırabileceğiniz büyük çaplı tadilatlarınızı tapuya da tescil ettirmeniz zorunludur.

El Atma Bedelinin Tah… 18/10/2018 El Atma Bedelinin Tahsili Davası Çocuk Odası Tadilatında Uygulanabilecek Dekorasyon Fikirleri Çocuk Odası Tadilat… 18/10/2018