Yeni satın almış olduğunuz ya da oturduğunuz evde bazı değişiklikler yapmak istiyor olabilirsiniz. Duvarları boyamak, yer döşemelerini değiştirmek gibi ufak çaplı değişiklikleri kendiniz doğrudan yapabileceğiniz gibi, evinizin var olan projesinin dışında bir işlem gerçekleştirebilmeniz için proje tadilatınızı yetkili mercii tarafından onaylatmanız gerekmektedir. Evinizde istediğiniz odadan üst kata merdiven boşluğu ve dubleks merdiveni yaptırmak da bu büyük çaplı tadilat işlemleri içerisinde yer almaktadır. Bunun için tadilat ruhsatı denilen belediyeden alacağınız izin belgesi ile evinizde bu tarz büyük çaplı değişiklikler yapabilirsiniz.

İçindekiler

  1. Dubleks Merdiveni Yaparken Tadilat Ruhsatı Neden Gereklidir?
  2. Hangi Durumlarda Tadilat Ruhsatı Gereklidir?

1.Dubleks Merdiveni Yaparken Tadilat Ruhsatı Neden Gereklidir?

Büyük çaplı değişikliklerin bir mimar tarafından yapılması mümkündür ve bütün değişikliklerin kesinlikle tapuya tescil ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü bir mimar tarafından çizilen evinizin projesi, belediye veya il özel dairesi tarafından onaylanmış ve tapu dairesinde saklanmaktadır. Mevcut düzen üzerinde bir değişiklik yapmak istediğinizde bunu onaylattırmanız, gizli iş yapmamanız adına gerekli bir işlemdir.

Evinizin mimari projesi içerisinde yer alan her bir bölümün, her bir alanın ve cephenin ayrı ayrı gösterildiği bu proje her bir odanın ölçülerini de barındırmaktadır. Ortak alanların ve ölçülerin de yer aldığı bu plan, bütün yapının bu projeye uygun olarak yapıldığı anlamına gelmektedir. Binanın inşaatı tamamlandıktan sonra, kullanma izin belgesini aldığı andan itibaren, projeye dair herhangi bir değişikliğin yapılması kesinlikte yasaktır.

2.Hangi Durumlarda Tadilat Ruhsatı Gereklidir?

  • Bina içerisinde bulunan ortak alanları daraltma işlemi ve bu alanların bağımsız bölüme katılması,
  • Projede yer almayan kapı açılması işlemi,
  • Kapıların yerlerinin değiştirilmesi,
  • Yeni bir pencere açılması veya var olan pencerenin kapatılması,
  • Pencere veya kapıların genişletilmesi ve kısıtlanması,
  • Mevcut olan duvarların yıkılması ya da yeni duvarların inşaatı,
  • Odaya dubleks merdiveni eklemek

Her ne kadar kendi daire sınırlarınız içinde olarak gözükse de evinize dubleks merdiveni eklemek kesinlikle kendi başınıza yapmamanız gereken, özel izin almanızı şart koşan bir eylemdir. Aksi takdirde, şikayet ya da denetim durumunda, yaptığınız değişiklik ruhsatsız ve kaçak bir yapı olduğu gerekçesi ile ciddi cezalar alacaktır.