Doğru ve Güvenilir Tadilat Şirketiyle Nasıl Anlaşılır?

Tadilat yapılacak ustanın ve tadilat şirketinin seçilmesi, onarım işlerinin en zor kısmı olabilir. Hepimiz birbirinden farklı tadilat hikâyeleri duyuyoruz. Kimi tadilat sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlarken kimi sorunlu halden daha beter bir halde bırakıyor.
Örneğin banyodaki su tesisatında bir sorun var. Onarım için usta çağırdığınız. Ama usta sorunu bulmak için banyodaki tüm fayansları kırdı. Fayansları kırmasına rağmen sizin sorununuzu çözemedi. Bu örnek başarısız bir tadilat çalışmasını gösteriyor.

İnsanlar tadilat sürecinde ek masraflarla karşılaşmamak için en doğru ve güvenilir tadilat şirketiyle anlaşmak istiyor. Fakat bu her zaman düşünüldüğü kadar kolay değil. Tadilat sürecine “yaparız, hallederiz, sorun değil” gibi sözlerle başlayarak faydalı sonuçlar elde etmek mümkün değildir. Bunun yerine detaylı bir planlama yaparak tadilat sürecinin doğru bir şekilde yönetilmesi önemlidir.

Tadilat İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Tadilat şirketiyle anlaşmadan önce ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek. Böylelikle şirketle görüşmeye gittiğiniz zaman tam olarak ne istediğinizi ve neye ihtiyaç duyduğunuzu bilirsiniz. Bazı durumlarda tadilat şirketleri, gereğinden daha fazla iş yaparak para kazanmak ister. Eğer neye ihtiyacınız olduğunu bilmezseniz, normalde ödeyeceğinizden daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Mutfağınızı yenileyeceğiniz bir senaryoyu ele alalım. Öncelikle mutfakta ne gibi değişikliklere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Örneğin dolaplar değişecek mi? Ya da tesisat tamamen mi yenilenecek? Yoksa tesisatta sadece güçlendirme ve onarım mı yapılacak? İsteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra tadilat şirketinin proje sunmasını bekleyin.

Tadilat Şirketinin Sunduğu Projeyi Değerlendirin

Proje teklifleri aşamasında tek bir tadilat şirketiyle kısıtlı kalmak yerine birden fazla şirketle görüşün. Her şirket size farklı bir tadilat projesi sunacaktır. Genellikle bu projelerin kapsamı, işçiliği, kullanılan malzemeler ve tüm bunlara bağlı olarak fiyatları farklılık gösterecektir.
Ayrıca farklı projeleri değerlendirmek, tam olarak nasıl bir tadilat istediğinizi belirlemenize de yardımcı olacaktır. Eğer aklınızda henüz bir proje yoksa, farklı tadilat şirketlerinden aldığınız tekliflere göre aklınızdaki netleştirebilirsiniz. Ayrıca şirketlerin sunduğu proje bütçeleri arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz.

 

Şirketi Araştırın

Projeniz hazır ve sıra şirkete karar vermeye geldi. Bu aşamada tadilat şirketini araştırmanız oldukça önemlidir. Artık herkesin elinin altında internet var. Otobüste veya bir arkadaşınızı beklerken kısaca şirketi araştırabilirsiniz.
Araştırma sürecinde şirketin adını internete yazın ve ilk gelen sonuçlara bakın. Eğer sonuçlar ağırlıklı olarak şikayet içeriyorsa o şirketle çalışmaktan anında vazgeçebilirsiniz. İnternet sitelerinde yer alan yorumlara bakın. Daha derin bir araştırma yapmak istiyorsanız, daha önce o tadilat şirketiyle çalışmış kişilere ulaşmaya çalışın. Unutmayın ki birçok işte işin kalitesin en iyi gösteren şey memnun müşterilerdir. Eğer müşteriler bir süre sonra tekrar aynı sorunları yaşadıklarını söylüyorsa, o tadilat şirketinden uzak durmanız daha faydalı olacaktır.

İçinize Sinmezse Başka Bir Şirket Arayın

Tadilat yapacak şirketi seçtiniz ama projelendirme aşamasında içinize sinmeyen noktalar var. Şirket size yüksek fatura çıkarıyor olabilir. Ya da sizin isteklerinizi dinlemek yerine kendi kafalarındaki projeyi yapmakta ısrar ediyor olabilirler.
Ayrıca kullanılacak malzemeler konusunda da anlaşmazlıklar çıkabilir. Tadilat sözleşmesini imzalayana kadar hala fikrinizi değiştirmek için zamanınız var. Sözleşmeyi imzalamadan önce içinize sinmeyen bir nokta varsa tadilat şirketini değiştirin. Önemli olan sizin isteklerinize ve beklentilerinize uygun bir tadilat projesi gerçekleştirmektir.

Tanıdıklarınıza Danışın

Doğru ve güvenilir bir tadilat şirketi seçmek için en iyi yol akraba ve arkadaşlarınıza danışmaktır. Daha önce tadilat yaptırmış olan tanıdıklarınızdan fikir alın. Çalıştıkları tadilat şirketinden memnunlarsa size o şirketi önereceklerdir.
Birçok alanda olduğu gibi tadilat alanında da en yakından gelen öneriler şirket seçimini etkiler. Çünkü en yakınımızdaki kişiler bize en doğru ve tarafsız sonuçları söyler. Eğer bir problemle karşılaştılarsa problemi detaylı olarak anlatırlar. Tadilat işlerinde çevrenizin tavsiye edeceği tadilat şirketleriyle çalışmak, başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Sözleşme Maddelerine Dikkat Edin

Tadilat şirketini seçtikten sonra yapacağınız sözleşmenin maddelerine dikkat etmeniz gerekir. Sözleşme yaparken haklarınızı koruyacak maddeler olmasını sağlayın. Gerekli durumlarda tadilat sözleşmesini avukat gibi konu hakkında bilgisi olan kişilere gösterin. Eğer belediyeden tadilat izni alınacaksa, bu konuyla ilgili maddeler ekleyin. Sorunsuz bir tadilat süreci için yapılan sözleşme, seçilen tadilat şirketi kadar önemlidir.