İnşaat Hesabı

Depreme Hazır Mıyız?

 

Depreme Hazır Mıyız?

Bilindiği üzere Türkiye bir deprem ülkesidir ve her gün irili ufaklı onlarca deprem olmaktadır. 1999 yılında yaşadığımız 7.6 büyüklüğündeki Gölcük depreminden sonraki 20 yıl içerisinde depremi unutmaya başlamıştık ki, geçtiğimiz aylarda yaşanan 5.8 büyüklüğündeki Silivri depremi ile tekrar hatırladık. Zaten uzmanlar büyük bir depremin kaçınılmaz olduğunu yıllardır söylüyorlar. Peki biz Türkiye olarak bu büyük depreme hazır mıyız?
2010 yılı Meclis Araştırma Raporu’na göre 1999 Gölcük depreminde yaklaşık 18 bin vatandaşımız hayatını kaybederken yaklaşık 24 bin vatandaşımız yaralandı ve 285 binden fazla ev hasar gördü. Uzmanlar fay hareketlerini inceleyip tahminlerde bulunurken, bizim de üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.
Maalesef ülkemizdeki çarpık kentleşme olması ve denetim mekanizmasının yeterli olmamasından ötürü bir yıkım olacağı aşikârdır. O hâlde bu yıkımı minimuma indirmek için neler yapılabilir belirlenmelidir. Öncelikle halletmemiz gereken en önemli konu eğitim olmalıdır. Ülkemizdeki insanların birçoğu deprem esnasında nasıl davranması gerektiğini bilmediği için kendini paniğe sevk ediyor. Deprem hakkında başta okullar olmak üzere çeşitli kurumlar ile koordineli çalışarak vatandaşlarımıza deprem bilincini aşılamamız gerekmektedir.
Ülkemizde yıkıma neden olacak bir deprem sonucunda cadde ve sokaklarımız büyük ihtimalle enkaz altında kalacaklar. Altyapılarımız büyük hasar alacaklar. Gaz, elektrik ve su kaçakları da birçok insanımızın hayatına mâl olacaklar. Kentlerimizin toplanma alanlarının imara açılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde yıkım sonrası adım atacak yerimiz kalmayacaktır. Ülkemiz her ne kadar arama kurtarma çalışmalarında uluslararası seviyeye gelmiş olsa da, büyük bir yıkımı kaldıracak yeterlilikte değildir. Deprem sonrası en gerekli hizmet olan iletişim konusunda da ne yazık ki Silivri açıklarındaki depremde gördüğümüz üzere, altyapımız çok yetersiz.
İnşaat sektöründe ise eğitim seviyesinden dolayı sektördeki diğer insanları bilgilendirmek teknik personelin görevi olmalıdır. Hangi zemine nasıl temel yapılacağı, kolonların hangi boyutlarda ve kaç tane olacağı gibi sınırsız sayıdaki uygulamanın depreme uygun olarak yapılması gerekmektedir ve insan hayatının her zaman paradan daha değerli olduğunu her insan öğrenmelidir. Kazanç elde etmek için ülkemizin yeşil alanlarını betonlaştırırsak, bir gün o betonların altında kalabiliriz.
Sonuç olarak ülkemiz ve vatandaşlarımız maddi, manevi, psikolojik, altyapı, insan gücü ve en önemlisi eğitimsel olarak büyük bir yıkıma neden olacak bir depreme hazır değil. Depremin tarihini bilemeyiz ama en az kayıpla atlatmak için; devlet ve millet olarak her kurumda, her sektörde alabileceğimiz her türlü önlemi almalıyız.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank