Denetçi Belgesi

Binalar yapım aşamasında ve bitiminde kontrol edilmektedir. Bu kontroller yapı denetçi firmalar tarafından belirlenen kişilerce yapılmaktadır. Bu alanlarda çalışabilmek içinde denetçi belgesi alınması gerekmektedir. Denetçi belgesi alabilmek için gerekli şartları yenine getirmek gerekmektedir. Bu nedenle denetçi belgesi için bu şartlar, yapı denetim kuruluşlarınca ve devlet tarafından belirlenen kanunlarla açılanmış işlemlerdir.
Denetçi Belgesi Almak İçin Şartlar
Denetçi belgesi almak, yapıların denetimini sağlamak ve yapı denetçisi olmak için ilk adımlardan biridir. Yapı denetçisi olabilmek için ilk olarak mimarlık fakültesini ya da mühendislik fakültesini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Denetçi belgesi alabilmek için dört yıllık bir eğitim şart olarak sayılmaktadır. Bu nedenle iki yıllık yapı denetçiliği okuyan kişiler bu belgeyi almaya herhangi bir hak kazanamamaktadırlar.
Yapı denetçiliği için denetçi belgesi almak için kıdem şartı gerekmektedir. Bu alanda uzman olunması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirtilen şartlara göre mimar ya da mühendislik alanında beş yıllık bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar sırasında uzmanlık kazanılması ve çalışmaların belirtilmesi gerekmektedir. Bu çalışmaların özel sektör kapsamında, devlet firması kapsamında ya da ortaklık kapsamında olması gereken bir şirket içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu sayede denetçi belgesi almak için önünüzde herhangi bir engel kalmayacak ve yapı denetçisi olarak sizlere eni bir görev verilmesi uygun görülecektir.
Başvuru Aşamaları
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirtilen belirli şartlar ve istenilen durumlar bulunmaktadır. Bu başvurularda bazı evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Denetçi belgesi alabilmek için gerekli olan bu başvuru sürecinden sonrasında gereklidir. Gerekli belgelere bakıldığında;
• Denetçi belgesi alabilmek için başvuru dilekçesi
• Bitirilen bölüme ait diploma
• Adli Sicil Kaydı
• İlgili olan meslek odasına ait kayıt belgesi
• T.C. Kimlik numarasını gösteren belge ve iki adet resim
• Denetçi belgesi almak için başvuran gerçek kişiler
• Yapı denetim sistem kaydı ve kullanım sözleşmesi
• Banka dekontu
Bu belgelerin eksiksiz tamamlanması ve başvuru için gerekli olan şartların yerine getirilmesiyle birlikte denetçi belgesi almak mümkündür.