Daire Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daire bir yaşam alanı olarak sizlere istediğiniz tüm durumları sağlaması gerekmektedir. Özellikle evinize geldiğinizde hoşlanmadığınız bir ortama girmek doğru bir durum değildir. Bu nedenle ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda iyi bir bilgiye sahip olmalısınız. Aynı zamanda daire için istediğin tüm özellikleri iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Daire kiralarken:
 Gelişen teknoloji yapısı ile artık günümüzde kiralık daire için gezmeyi bir kenara bırakıp, internet üzerinden kolay bir şekilde bulmaya geçildi. İnternet üzerinden evin her özelliğini resimlerle görmeniz mümkündür. Ancak ev için doğru resimler koyulup koyulmadığını bilemez ve bu noktada güvenemezsiniz. Uygun evi bulmak için evi tanımlaması ve evin tüm özelliklerini öğrenmek için doğru sorular sormanız gerekmektedir. Aynı zamanda daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda evi gidip görmeli ve gezmelisiniz.
 Kiralama işlemlerinde ev sahibi de oldukça önemlidir. Anlayış sağlanmayan bir ev sahibi ya da kiracı ile bu kapsam da doğru bir geçim süreci gerçekleşmez. Bu nedenle ev sahibini ilk olarak iyi bir şekilde araştırmalısınız. Ev sahibi olarak size evi kiralamak isteyecek olan kişinin, gerçek ev sahibi olup olmadığını tapı bilgilerinden öğrenebilirsiniz. Kiralık daire için bazı durumlar da tapuda gösterilen yer ile dairenin aynı bölgede olmadığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle daire ile tapuda belirtilen yeri kontrol etmeniz daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önem arz etmektedir.
 Kontrat içerisinde kiracılara karşı bazı istenmeyen durumlar oluşturulmaktadır. Bu durumlardan korunmak amacıyla kira kontratını iyi bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. İçerikte size uygun olmayan bir durum var ise kiralık daire arayışına tekrar geri dönmeniz en iyisi olacaktır. Sözleşmede yazması gerekenler;
• Kira artış oranı
• Depozito ve masraflar
• Apartman aidat miktarı
• Kira tutarı ve ödeme zamanı
• Evin teslim zamanı
• Evde yer alan eksikliklerin belirtilmesi
• Evi teslim alma ve teslim bırakma şekilleri
• Ortak alan kullanımı
Tüm bu genellemelere ve sistemlere bakıldığında daire kiralarken dikkat edilmesi gereken birçok kural söz konusudur. Bu nedenle kiralık daire arayışında daha dikkatli olmalı ve kendinize uygun evi bulmalısınız.