Daire Fiyatları Nasıl Düşüyor?

Meşhur Ahmet amcamız bu bölümde tekstilci, kuyumcu, eczacı, avukat, diş hekimi vb. olsun. Güzel bir işi var, para da kazanıyor ama bu inşaat piyasası da uçtu gidiyor, kenarda birikmiş de var.
Ahmet amca: “Piyasada nice yeni müteahhit var, hem müteahhitler bunun okulunu mu okuyor, kör cahil bir sürü var, onlar yapıyor da benim neyim eksik, belki ilk inşaatım biraz daha az karlı olur ama sonra o da düzelir, ben şu kenardaki 2.000.000TL ile bir yere başlayayım.” Diye düşünürken ringin diğer köşesinde arsa sahipleri kendilerine %75 teklifi verecek müteahhiti aramakta. Talihsiz Ahmet amca diğer müteahhitlerin en fazla %68-70 teklif verdiği bu arsaya inşaat piyasasına girebilmek adına %75 teklif veriyor ve arsa sahipleri hunharca işte aradığımız kerizi bulduk diyerek gülerken arsa sahipleri ile anlaşıyor.
İşin içine giren, işi öğrenmeye başlayan Ahmet amcamız, olayın o kadar da basit olmadığını, öyle yüksek karlar da olmadığını, o usta nerde, bu malzeme niye gelmedi, zabıta neden ceza kesti, ruhsatımız neden çıkmadı, İskan almak bu kadar mı zor, arsa sahiplerinin kirası ödendi mi, onun maaşı verildi mi, bu daireler ne olacak, parasıyla bile iş yaptıramıyoruz, bu adamlar neden çek kabul etmiyor gibi soruları kendi kendine sorarak olayın akıbetini öğrenmeye başlar. İnşaat maliyetinin o kadar da düşük olmadığını ve nakitinin bittiğini fark eden Ahmet amca çek’le malzeme başlar. Gün gelmiştir, hem çekler ödenecek, hem usta paraları, hem arsa sahiplerinin kirası, hem yeni malzeme derken Ahmet amca daireleri piyasa ederinin 100.000TL altına satışa çıkarır. Baktı olmuyor 200.000TL altına satar, yeter ki rezil olmayalım, prestiji kurtaralım, sözümüzde duralım, borcumuzu kapatalım der ve kârının 200.000TL’sinden feragat eder.

Ahmet amca 1-2 daire daha satarak inşaatı kör topal bitirir. Sonra elinde kalan daireleri yüksek fiyattan satmayı hayal ederken bir bakar ki piyasada iş bilmeyen tek ben değilmişim, benim sattığım fiyatlara daire satan başka müteahhitler de var. Demekki ucuza satmamışım, piyasa böyleymiş. Ee, o zaman niye inşaat yaptık ki, ne kazandım ben bu işten, yaptığım fiyata sattım zaten. Amacım arsa sahiplerinin evlerini yok pahasına yenilemek miydi?
Ahmet amca, aynen haklısın. Sen hamallık yaptın. Yaptığın(ız) hamallığın ceremesini tüm müteahhitler çekiyor. Böyle durumlarda fiyatlar düşüyor. Bir tarafta 800.000TL’ye daire satmak isteyen Mehmet amca, diğer tarafta maliyetine daire satan Ahmet amca varken kim Mehmet amcadan daire alır ki?
Bu durumda Mehmet amca da satış yapmak için mecburen fiyatları geri çekiyor. Fiyatlar da bu şekilde düşüyor.