BOYA SEÇİMİ VE RENK SEÇİMİ İÇİN NE TÜR FAKTÖRLER ÖNEMLİDİR?

Ev dekorasyonu her zaman önemli bir konu olmuştur. Koltuk takımları, yemek masası, biblolar, yatak odası düzeni, mutfak düzeni gibi evin her bölümünde dekorasyon ön plandadır. Bazı dönemlerde herkes evinde değişiklik yapmak ister. Bu değişiklikler evin alışılagelmiş görüntüsü ile oynamalar yapmak ya da gereklilikten doğan değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler ilk olarak evin boyası ile başlamaktadır. Ancak evde boya değişikliği yapılacakken de belirli noktalar vardır. Bu noktalar daha sora sorun çıkmaması adına dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Boya Seçimi

Boya seçimlerinde belirli kriterler vardır. Bu kriterler boyanın kalitesine ve yapısına göre değişiklik gösterebilir. Son dönemlerde özellikle boya konusunda birçok farklı özellikte boya piyasaya sunulmuştur. Peki, boya seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Önemli faktörler nelerdir?
Evinizin boyasını değiştirmek istediğinizde boya seçerken ilk olarak, silinebilir olma özelliğine dikkat etmelisiniz. Bu özellikteki boyalar kolay bir şekilde silinerek kirli bir görünüm vermeyecektir. Aynı zamanda dayanıklılığı ve kuruma süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü seçmiş olduğunuz boyanızın uzun süre boyunca herhangi bir sorun çıkarmadan kalması gerekmektedir. Bu nedenle dayanıklılık oldukça önemlidir.
Boya konusunda boyanın matlık durumuna da dikkat etmelisiniz. Özellikle sıvası eski olan yüzeylere mat ürünler uygulamanız gerekmektedir. Bu yüzeyde mat ürünler pürüzleri yok ederek düzgün ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

 

Renk Seçimi

Tek bir odayı ya da tüm evi değiştirmek istediğinizde, odaların güneş alma durumunu ve mobilya durumunuzu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Güneş almayan odalara soğuk ve koyu renklerde ki boyaların tercih edilmesi odayı daha karanlık gösterecektir. Aynı zamanda seçmiş olduğunuz boyanızın mobilyalarınıza da uyum sağlaması gerekmektedir.
Boya da renk seçimi sırasında sizlere renk çemberi sunulmaktadır. Bu renk çemberinde bir tarafta mavi alt tabanlı soğuk renkler yer alırken diğer tarafta sarı alt tabanlı sıcak renkler yer alır. Çember içerisinde her rengin karşısındaki renk o rengin tamamlayıcı rengi olarak kabul edilir. Yan yana yer alan renkler ise tamamen birbirine benzer renklerdir.
Karanlık odalara sahip bir evde yaşıyorsanız renk seçiminde açık renklerden yana bir seçim yapmalısınız. Bu seçimle birlikte karanlık olan odalarınızda güneş ışığı alıyormuşçasına bir hava yaratabilirsiniz. Aynı zamanda ışık kullanımı zorunlu olan bu odalarda ışık açıldığında dahi odada daha aydınlık bir hava hüküm sürecektir. Bu odalarda koyu renklerin tercihi odayı daha karanlık yapacağı gibi ışık kullanımında da oda her anlamda karanlık gözükecektir.
Evinizde çocuk bulunuyorsa, çocuk odanıza leke tutmayan, hava alan ve kolay silinen boyaları tercih edebilirsiniz. Bu odalarda genellikle canlılık ön planda olacağı için daha açık renkler tercih etmelisiniz. Açık renkler koyu renklere göre her silinişte daha az renk kaybı sağlar.