Bina maliyeti hesaplarken genelde yapılanlardan biri de yapıdaki bodrum katının bütçeye dahil edilmemesi ya da kabataslak cüzi bir rakam elde edilmesi olmaktadır. Bunun sebebi, bodrum katın diğer katlar gibi duvar, alçı, boya, mutfak, banyo vb. elemanlara sahip olmamasından kaynaklı daha uygun fiyata ortaya çıkarılabileceği algısından kaynaklanmaktadır. Çok yanlış bir düşünce olmasa da bodrum katı maliyetleri kendi içinde farklı sonuçlar ortaya çıkarabilmekte, bazen bu eksik hesaplamalar yüzünden beklenmeyen giderler oluşturabilmektedir. Yazımızda inşaat projelerinde bodrum kat sayısı önemi ve bodrum katın yaratacağı maliyet farklılıklarına değineceğiz.

  • Bodrum kat sayısını artırınca eş zamanlı olarak hafriyat m³’ü de artmaktadır.
  • Kat sayısı arttığı için temel kalınlığı muhtemelen 10 cm kadar artacaktır. 10 cm’i küçük görmeyin. 400 m² temel olsa 40 m³ fazla beton yapar. O da yaklaşık 7000 TL yapar.
  • Daha çok bodrum kat demek, hafriyat aldıktan sonra çökme ihtimali o kadar yüksek yan duvarlar demek. Yani kazık, ankraj, kuyu temel demek.
  • Ne kadar aşağıya inilecekse, bodrum katın etrafına o kadar perde uygulanacak, ona göre demir, beton artacak, kalfanın işçilik ücreti yükselecek ve perdenin etrafına su yalıtımı maliyeti artacaktır.
  • Bodrum katın havalandırma maliyeti artacak, otopark olarak kullanılacaksa otopark için boya, yönlendirme tabelası vb. gibi maliyetler eklenecektir.

Çok özel bir durum olmadığı takdirde bodrum kat maliyeti gerçekten de normal kat maliyetinden daha fazla değildir. Ancak m²’sini detaylıca hesaplamadan cüzi bir rakam da elde edilemeyecektir. İnşaat hesabı olarak kolayca göz ardı edilebilecek bu tür hesaplamalar için size çözüm sunuyoruz. Bodrum kat sayısı önemi gibi konuları atlamamak için İnşaat hesabı uygulamasını kullanarak detaylı hesaplamaları da inşaat proje bütçenize yansıtabilir, size en doğru gelecek sonuçları rapor halinde elde edebilirsiniz.