İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
25 Eki

Bodrum Kat Sayısının İnşaat Maliyeti İle İlişkisi

GAYRİMENKUL, ŞANTİYE

BODRUM KAT SAYISININ İNŞAAT MALİYETİ İLE İLİŞKİSİ

Birkaç ay önce bir mimarla görüşürken müşterisi için bina maliyetini kaba taslak hesaplıyordu. Yaptıkları etüt üzerinden normal katların m²’sini 1300 TL’den, bodrum katları ise 600 TL’den çarpıyordu. Neden öyle yaptığını sorduğumda: Bodrum katta bir şey olmadığını, normal katlar gibi içinde duvar, alçı, boya, mutfak, banyo vs. hiçbir şey olmadığını söyledi. Kısmen haklı olsa da bodrumun da kendine göre farklı maliyetleri var. Nelerdir bunlar;

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

• Bodrum kat sayısını artırınca eş zamanlı olarak hafriyat m³’ü artıyor.

• Kat sayısı arttığı için temel kalınlığı muhtemelen 10 cm kadar artacaktır. 10 cm’i küçük görmeyin. 400 m² temel olsa 40 m³ fazla beton yapar. O da yaklaşık 7000 TL yapar.

• Daha çok bodrum kat demek, hafriyat aldıktan sonra çökme ihtimali o kadar yüksek yan duvarlar demek. Yani kazık, ankraj, kuyu temel demek.

• Ne kadar aşağıya inilecekse, bodrum katın etrafına o kadar perde yapılacak, ona göre demir, beton artacak, kalfanın işçilik ücreti artacak, perdenin etrafına su yalıtımı maliyeti artacak.

• Bodrum katın havalandırma maliyeti artacak, otopark olarak kullanılacaksa otopark için boya, yönlendirme tabelası vs. maliyetler eklenecek.

Çok özel bir durum olmadığı taktirde bodrum kat maliyeti gerçekten de normal kat maliyetinden daha fazla değil, ama m²’si 700 TL’den de hesaplanmaz. Neyse ki o mimar arkadaş artık İnşaat Hesabı kullanıyor. Müşterilerine maliyetleri rapor halinde veriyor.

Köy, Yayla ve Dağ E… 23/10/2018 Köy, Yayla ve Dağ Evi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? %6 Komisyon İsteyen Emlakçı %6 Komisyon İsteyen … 26/11/2018