Binalarda Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Özellikle de büyük şehirlerde insanların en fazla rahatsız oldukları konuların başında gürültü geliyor. Çünkü gerek evlerde gerekse sosyal alanlarda oluşan yüksek sesten ötürü rahatsız olan kişiler de şimdilerde ses yalıtımı ile beraber istemiş oldukları sessiz ortamlara rahatlıkla erişmiş oluyorlar. Son dönemlerde var olan teknoloji ile beraber ortaya koyulmakta olan ses yalıtım malzemeleri ile çok daha rahat ve sessiz bir yaşam sürmek mümkün oluyor. Ortaya çıkan sesin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacı ile yapılan ses yalıtımındaki temel amaç var olan sesin ortam içinde yayılmasını mümkün olduğu kadar kontrol altına almaktır.

Genel itibari ile sesin önüne bir engel çıktığı zaman çarparak geri yansımaktadır. Bir bölümü ise önünde var olan engel tarafından yutulurken diğer kısmı da önünde yer alan engelin diğer tarafına geçmektedir. Her malzemenin ses yutma potansiyeli olduğu için ses yalıtımı yapılırken mümkün olduğu kadar ses yutma potansiyeli en yüksek maddeler tercih edilmektedir. Ses yalıtımı, gürültünün yoğun olduğu ve zararlı etkileri bulunan her yer için uygulanabilmektedir. Geçmiş dönemlerde her ne kadar yalnızca hastane, fabrika, okul gibi yerler için ses yalıtımları yapılıyor olsa da günümüzde istenilen her türlü bina için ses yalıtımı yapılabilmektedir.

Yapılacak olan ses yalıtımı çalışmaları öncesinde ilk olarak ses kaynağı tespit edilmektedir. Sonrasında ise ses ölçüm cihazı aracılığı ile var olan ses yüksekliği bulunmaktadır. Böylece oluşacak olan ses frekansının önlenebilmesi adına en uygun ses yalıtım malzemeleri tespit edilmektedir. İki duvarın arasındaki ses geçişlerinin engellenmesi, ortamdaki yankının engellenmesi ya da zeminde oluşmakta olan titreşimi engellemek gibi konularda birbirinden farklı ses yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Günümüzde hemen her ses frekansına ve ses yalıtımın yapılacağı ortama göre ses kesici yalıtım malzemeleri kullanılabilmektedir. Gerçekleştirilecek olan ses yalıtımı için yüksek yoğunluğa sahip kalın malzemeler seçilmelidir. Çalışmalar için seçilen süngerler bariyerli süngerpan, bariyerli melamin süger, süngerpan, bariyerli akustik sünger, bariyerli yanmaz akustik süngerlerdir.

 

Ortam ve hacim akustiği sağlanması içinse akustik paravan, masa bölücü seperatör, akustik baffle, akustik ahşap panel, sarkık yüzer tavan paneli, akustik kumaş kaplı panel gibi ürünler kullanılabilmektedir. Stüdyo tarzındaki alanlar için yapılmakta olan ses yalıtımı içinse akustik süngerler tercih edilmektedir. Yapıştırma işlemlerinde aks rapid sünger yapıştırıcılar kullanılırken çelik karkas profillerin üzerinde kullanılması adına ise ses yalıtım bantları tercih edilmektedir.

Gerçekleştirilecek ses yalıtımı çalışmaları öncesinde hangi tarzda malzemelerin seçileceğine karar verdikten sonra sıra çalışmaların yapılmasına gelmektedir. İzolasyonun yapılacağı alanın temiz olması bu aşamada önemlidir. Çünkü bu sayede uygulamanın yapılacağı bölgeye malzemenin sağlıklı ve sorunsuz şekilde yapışması sağlanmış olmaktadır. Ses yalıtımının tavanlara ve duvarlara uygulanmasından önce süngerin etkili şekilde yapışması adına özel yapıştırıcı süngere sürülmekte ve çok fazla beklemeden ilgili bölgeye sünger yapıştırılmaktadır.

İnsanların ses yalıtımı çalışmaları için karşılarına pek çok farklı isim olsa da bunlar arasından en iyi seçimlerin yapılması, istenilen sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır. Çünkü ne yazık ki günümüzde yalnızca uygun fiyatlı olduğu düşünüldüğü için kalitesiz malzemelerin seçildiği ses yalıtımlarını kullanıyorlar. Böyle olunca da gerçekleştirilecek yalıtım işlemleri asla istenilen sonuçları vermeyecektir. Bunların olmasının engellenmesi adına mümkün olduğu kadar bu konuda deneyimli, gerekli çalışmaları eksiksiz olarak yapan isimler ile çalışmak gerekmektedir. Ses yalıtımı konusunda tüm çalışmaların yapılmasından sonra binalar her zaman istenilen sessiz ortama kavuşmuş olacaktır.