Bina Vergisi Nedir?

Yapısal olarak yer alan bina, ev ya da genel adıyla gayrimenkuller için vergi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler bulunulan bölgeye göre ya da evin durumuna göre belirlenmektedir. “Bina vergisi nedir?” denildiğinde ise, binanın mükellefleri tarafından ödenen bir vergi çeşididir. Bina vergisi 1970 yılında çıkartılmış olan bir kanun ile hayata geçmiştir. Emlak Vergisi Kanunu kapsamında konulan bu vergiler içerisinde tüm mükelleflerin ödeme yapması söz konusudur. Mükellefler, bina çalışmalarını sürdüren ve binanın ait olduğu kişilerdir. Bina vergisi nedir konusunda bina maliki ödeme yapar mı sorusu da çok gelmektedir. Bina maliki, binaya malik gibi bir tasarruf eden kimse bina vergisi ödemek durumundadır.
Bina vergisi genel kapsamda emlak yapılarını korumak adına alınan bir vergidir. Ancak kiracılar bu kapsamda herhangi bir bina vergisi ödemek koşuluna tabi tutulmamaktadır. Bina vergisi işlemleri gerekli olan tüm sürecin sonlanması ile ev sahibi olan bir kişi tarafından ödenir. Bina vergisi sıkça bilinen bir isim olmaması nedeniyle emlak vergisi olarak da adlandırılmaktadır. Binaların kullanım amaçları da bu noktada vergiyi belirlemektedir. Bina vergisi matrahı, bina yapısının emlak vergisi kanun düzenlemelerine göre belirlenen vergi değeri olmaktadır. Bu durum bina vergisinin oranı mesken tipinde binde bir iken, ticari amaçlarla kullanılmakta olan binalarda binde 2 olarak belirlenmektedir. Bu noktada binanın durumu ve binanın kullanımına uygun bir emlak vergisi durum tespiti yapılarak işlemler gerçekleştirilir.
Bina vergisi nedir ve nereye ödenir konularına gelindiğinde, bina bir taşınmaz olarak adlandırılmaktadır. Binanın bulunduğu bölgeye ait bir belediye bulunmaktadır. Bu belediyeye giderek, başvuru yapılması gerekmektedir. Emlak vergisi ödeme işlemleri için belediyeye gitmeden de ödemde yapmanız mümkündür. PTT yolu ile hesaba havale yapabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir yere gitmeden tüm emlak vergisi işlemlerinizi telefon ya da internet ortamından hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Bina vergisi genel olarak belirlenen tutarının belirli dönemlerde ödenmesi gerekmektedir. Bu dönemleri kaçırmadan gerekli olan vergiyi ödemeniz gerekir. Bina vergisi senede 2 kez ödenmesi gereken bir emlak vergisi türüdür.