Bankalardan Kredi Alma Süreci Nasıl İşliyor

Banka kredisi ile konut satın almak yaygın bir uygulamadır. Elbette bunu ilk kez yapacaklar olanların ilk sorduğu sorusu “Bankalardan kredi alma süreci nasıl işliyor?” olmaktadır. Banka kredisi kullanmak, kimi zaman sıkıntılı süreçlere dönüşebileceği gibi eğer sürece hakimseniz sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmektedir.
Günümüzde neredeyse herkes, konut veya araba almak istediğinde veya herhangi bir sebepten ötürü pataya ihtiyaç duyduğundan bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile artık banka şubelerinde gitmeden; internetten, mobil uygulamalardan, çağrı merkezlerinden ve hatta SMS ile kredi başvuru yapmak mümkündür. Fakat kredinin onaylanması ile ilgili süreçler başvuru aşaması kadar kolay olmamaktadır. Her banka, kredi vereceği müşteri ile ilgili belirli bir araştırma yapıp bir dizi işlem uygulamaktadır.
Kredi Süreci İhtiyaç Duyulan Miktarın Belirlenmesi İle Başlamaktadır
Bankalar kredi faizlerini birçok kanal aracılığı ile müşterileriyle paylaşmaktadır. Bunun yanında, bankaların internet sitelerinde ve mobil uygulamalarında kredi hesaplama araçları yer almaktadır. Bunlar aracılığıyla, ihtiyaç duyulan kredi miktarı girilerek aylık taksitler hesaplanabilmekte ve örnek ödeme planları oluşturulabilmektedir. Böylelikle, yaklaşık da olsa bir maliyet hesabı yapılarak ne kadar krediye ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkarılabilir.
Bankalar Her Müşterinin Kredi Notunu Değerlendirmektedir
Kredi notu, kredi başvurusunda bulunan kişinin bankalar ile olan ilişkisi, kredi kartlarına düzenli ödeme yapması, herhangi bir borcu olup olmaması, ödemelerinde gecikme yaşanıp yaşanmaması gibi birçok parametre göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Bu nota istinaden, banka, başvuruda bulunan kişiye başvuruda belirttiği kredi miktarını verebilir veya başvurusunu reddedebilir. Öte yandan, eğer kişinin kredi notu orta seviyelerde ise banka, başvuran kişinin belirttiği miktarı değil de ondan daha düşük bir kredi miktarını kendisine teklif edebilir.
Her Bankanın Kredi Seçenekleri Araştırılmalıdır
Piyasadaki nominal faizler Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olsa da bankaların müşterilerine kredi verirken kullandıkları kredi faizleri birbirlerine göre az da olsa farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kredi seçenekleri araştırılırken tek bir bankadan değil birçok bankadan teklif alınmalıdır. Aralarından en uygun seçenek belirlenip ödeme planı oluşturularak kredi çekilebilmektedir.
Kredi Başvurusunda Banka Sizden Bazı Evraklar İsteyebilir
Kredi başvurusunda bulunan kişinin, özel sektör veya kamu çalışanı olması, emekli olması veya vergi levhası bulunan bir işletme sahibi olmasına bağlı olarak, başvurunun değerlendirilme sürecinde, bankalar başvuran kişilerden bazı evraklar istemektedir. Bunlar arasında, maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgâh belgesi gibi evraklar yer almaktadır. Bankalardan kredi alma süreci nasıl işliyor sorusunun cevapları, hemen her banka için aynı olmakla birlikte, zaman içerisinde koşullar değişebileceği gibi, bankadan bankaya uygulamalar belli oranda değişiklik de gösterebilir. Bu nedenle, güncel durum hakkında yeniden sorgulama yapmanızda fayda olacaktır. Hatalı işlemler yapmamak için banka görevlisinden süreç ile ilgili detaylı bilgi talep edebilirsiniz.