Konut satın almak ciddi bir süreçtir. Konut alma kararı verdiğinizde öncelikle kesinleştirmeniz gereken husus ne tür bir konut satın alacağınızdır. Eğer banka desteğinden faydalanacaksanız elbette Banka kredisi ile ev alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Zira kredi çekebilmek için hem yapının hem de sizin bazı şartları karşılıyor olmanız gerekir ki konut kredinin avantajlı seviyede yer alması da oldukça önemlidir. Gereksiz masraflara katlanmadan doğru seçimi yapmak için bu parametreleri detaylı biçimde analiz etmek son derece önemlidir.
Günümüzde her şeyin değerinin giderek artmasına paralel olarak ev fiyatları da çok ciddi artış göstermiştir. Bu nedenle, hemen herkes ev alırken banka kredisi kullanmaktadır. Son yıllarda, giderek kolaylaşan banka kredisi seçenekleri insanları ev sahibi yaparken, insanların kredi kullanarak ev alırken dikkat etmesi gereken çok önemli konular bulunmaktadır.
Farklı Bankaların Kredi Faizleri Araştırılmalı
Ev almak için kredi çekmeye karar verildiğinde birçok bankanın kredi faizleri araştırılmalıdır. Zira her bankanın müşterilerine sunduğu kredi faizi değerleri birbirinden farklı olmaktadır. Bunun için, internetten bir ön araştırma yapılabilir. Fakat nihai karar bankaya gidip yüz yüze görüştükten sonra verilmelidir.
Ödeme Süresi Doğru Belirlenmeli
Çekilecek kredinin miktarına karar verildikten sonra onu ne kadar sürede geri ödeyeceğinizi de iyi belirlemelisiniz. Ödeme süresi arttığından aylık taksitler düşmekte fakat toplam ödenen miktar artmaktadır. Bu konuda optimum bir süre belirlemekte fayda vardır. Bunun yanında, ilerde maddi olarak zor duruma düşebilme ihtimalinizi de iyi hesaplamalısınız. Zira böyle bir durum ile karşılaştığınızda taksitleri geri ödeyemezseniz, bankanın ciddi yaptırımları ile karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.
Kredi Notunuzu Her Zaman İyi Tutmaya Bakın
Bir banka kredi vereceği müşteride arayacağı ilk özellikle kuşkusuz iyi bir kredi notu olmaktadır. Kötü bir kredi notu olan müşteriye neredeyse hiçbir banka kredi vermeyecektir. Bu nedenle, kredi ile ev almaya karar vermeden evvel, kredi notunuzu öğrenmelisiniz.
Krediden Önce Ev Seçimi Doğru Yapılmalıdır
Kredi çekilerek alınacak evin uzun vadede size fayda sağlayacağından emin olmalısınız. Alacağınız evi gerektiğinde hızlıca satabilmelisiniz. Ayrıca, ev, uzun süre oturmaya elverişli, bakımlı ve sağlam olmalıdır. En önemli konu da alacağınız evin krediye uygun olmadığına dikkat etmelisiniz.
Banka İle Yapacağınız Sözleşme ve Detaylarına Dikkat Edin
Bankaların konut kredisi verdiği müşterileriyle yaptığı sözleşmede standart maddeler yer alırken, her müşteriye özel koşullar da sözleşmeye eklenebilmektedir. Bu nedenle, daha sonra mağduriyet yaşamamak için ilerleyen zaman içerisinde yaşayabileceğiniz olumlu ve olumsuz her ihtimali göz önünde bulundurarak sözleşmeyi imzalamalısınız.